Poveži se s nama

EU kutak

ZAKON O KRČENJU ŠUMA Parlament daje poduzećima još godinu dana za usklađivanje

Objavljeno

/

Fotografija krajolika pri zalasku sunca s ogoljenim terenom i panjevima u prvom planu te šumom u pozadini. Dva jelena nalaze se u sredini slike, dok zlatni tonovi zalaska sunca ispunjavaju nebo.
Foto: Pixabay

Poduzeća će imati još jednu godinu za usklađivanje s novim pravilima EU-a za sprečavanje krčenja šuma kojima će se u EU-u zabraniti prodaja proizvoda koji potječu s iskrčenih zemljišta

Europski parlament je prihvatio rezoluciju ‘Otoci i kohezijska politika: trenutačno stanje i budući izazovi’ s 577 glasova za, 38 protiv i 10 suzdržanih. Parlament je usvojio privremeni politički dogovor s Vijećem o odgodi primjene novih pravila s 546 glasova za, 97 protiv i 7 suzdržanih.

Veliki gospodarski subjekti i trgovci sada će morati poštovati obveze iz te uredbe od 30. prosinca 2025., a mikropoduzeća i mala poduzeća od 30. lipnja 2026. Cilj je tog dodatnog vremena pomoći poduzećima diljem svijeta da lakše provode pravila od datuma početka primjene, a da se pritom ne ugroze ciljevi zakona.

Komisija je predložila odgodu datuma primjene uredbe o krčenju šuma za godinu dana kao odgovor na izraženu zabrinutost država članica EU-a, trećih zemalja, trgovaca i gospodarskih subjekata da neće moći u potpunosti poštovati pravila ako se primijene od kraja 2024.

Na zahtjev Parlamenta, Komisija se obvezala osigurati da informacijski sustav za gospodarske subjekte i trgovce te prijedlog za klasifikaciju rizika zemalja i regija budu dostupni što je prije moguće, a najkasnije do 30. lipnja 2025. Opća revizija uredbe očekuje se najkasnije do 30. lipnja 2028., a Komisija će analizirati dodatne mjere za pojednostavnjenje i smanjenje administrativnog opterećenja za poduzeća.

– Obećali smo i ostvarili rezultate. Obratili smo pažnju na pozive iz više sektora koji se suočavaju s teškoćama i osigurali da pogođena poduzeća, šumari, poljoprivrednici i nadležna tijela dobiju dodatnu godinu za pripremu. To se vrijeme mora učinkovito iskoristiti kako bi se osiguralo da se najavljene mjere iz Komisijine obvezujuće deklaracije, uključujući internetsku platformu i kategorizaciju rizika, dosljedno provode s ciljem postizanja veće predvidljivosti u cijelom opskrbnom lancu. Procjena učinka i daljnje pojednostavljenje uslijedit će u fazi preispitivanja za zemlje ili regije niskog rizika, čime će se zemlje dodatno potaknuti da poboljšaju svoje prakse očuvanja šuma.Parlament će budno pratiti ovaj postupak kako bi se smanjila birokracija i osiguralo da nakon izjave Komisije uslijedi i akcija. Naš je cilj i dalje jasan: provedba ove uredbe ne smije imati negativne posljedice ni na proizvođače, ni na potrošače – izjavila je nakon postignutog dogovora izvjestiteljica Parlamenta Christine Schneider (EPP, Njemačka).

Prije nego što jednogodišnja odgoda stupi na snagu, Vijeće također mora potvrditi dogovoreni tekst i objaviti ga u Službenom listu EU-a prije kraja 2024.

Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO) procjenjuje da je od 1990. do 2020. zbog krčenja šuma izgubljeno 420 milijuna hektara šuma, što je područje veće od EU-a.  Potrošnja u EU-u uzrokuje oko 10 % globalnog krčenja šuma, od čega više od dvije trećine potječe od proizvodnje palmina ulja i soje.

Cilj je Uredbe o krčenju šuma, koju je Parlament donio 19. travnja 2023., borba protiv klimatskih promjena i gubitka bioraznolikosti sprečavanjem krčenja šuma povezanog s potrošnjom u EU-u proizvoda od stoke, kakaa, kave, palmina ulja, soje, drva, gume, drvenog ugljena i tiskanog papira.

Izvor: Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

EU kutak

Izvješće o zaštiti okoliša u europskom zračnom prometu

Objavljeno

/

Dva aviona stoje na pisti aerodroma, jedan u prvom planu sa natpisom "Airbus A330-300" na trupu, dok je drugi u pozadini. Na pisti su i drugi avioni u daljini pod vedrim nebom.
Foto: Pixabay

Objavljeno je četvrto izdanje izvješća o zaštiti okoliša u europskom zračnom prometu, u kojem se iznosi sveobuhvatan pregled okolišne učinkovitosti zrakoplovnog sektora i napretka ostvarenog od prethodnog izdanja iz 2022.

U izvješću se iznose preporuke za smanjenje utjecaja zračnog prometa na klimatske promjene, buku i kvalitetu zraka. U izvješću se preporučuje usmjeravanje na mjere kao što su povećanje uporabe održivih zrakoplovnih goriva, iskorištavanje optimizacije upravljanja zračnim prometom i uvođenje tehnologija s učinkovitijom potrošnjom goriva.

Provedbom tih mjera emisije bi se do 2050. mogle smanjiti za najmanje dvije trećine u usporedbi sa scenarijem bez primjene mjera. Preostala trećina potrebna za postizanje nulte neto stope emisija zatim se može premostiti s pomoću izvansektorskih inicijativa.

Od prethodnog izvješća došlo je do znatnih promjena u području održivih zrakoplovnih goriva te je poboljšana učinkovitost upravljanja zračnim prometom.

Međutim, predviđeni rast potražnje za zračnim prometom na europskoj i globalnoj razini zahtijeva daljnje djelovanje. Zračni promet, kao i sve druge vrste prijevoza, mora odigrati svoju ulogu i pridonijeti ambicioznom cilju EU-a ostvarivanja klimatski neutralne budućnosti do 2050. Očekuje se da će sektor zračnog prometa rasti i da će broj letova do 2050. dosegnuti 11,8 milijuna godišnje.

Nije nužno da cijena tog rasta bude povećanje emisija. Odvajanje zračnog prometa od utjecaja na okoliš nije samo od ključne važnosti, već je i ostvarivo.

Povjerenik za održivi promet i turizam Apostolos Tzitzikostas pohvalio je izvješće.

– Okolišna održivost u zračnom prometu temeljni je izazov 21. stoljeća i od ključne je važnosti za omogućivanje rasta sektora uz istodobno osiguravanje nužne povezanosti za naše građane. U izvješću o zaštiti okoliša u europskom zračnom prometu prati se napredak i utvrđuju područja u kojima su potrebna poboljšanja te se navode činjenice i brojke za informirano donošenje odluka kako bi se održala usklađenost europskog zračnog prostora s EU-ovim i međunarodnim okolišnim ciljevima – izjavio je Tzitzikostas.

Izvješće je izradila Komisija zajedno s Agencijom Europske unije za sigurnost zračnog prometa, uz potporu Europske agencije za okoliš i Europske organizacije za sigurnost zračne plovidbe.

Izvor: Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj

Nastavi čitati

EU kutak

Hrvatska lider u povlačenju sredstava iz Europske unije

Objavljeno

/

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske, Andrej Plenković, drži uvodni govor na svečanosti. Stoji za prozirnim pultom s mikrofonom ispred zastava Hrvatske i Europske unije. Iza njega je projekcija koja prikazuje njegovu fotografiju i tekst "Uvodni govor / Opening speech". U prvom planu publika sjedi i prati događaj, dok netko u publici snima govor mobilnim telefonom.
Foto: In Portal

U Zagrebu je 20. siječnja 2025. održana konferencija posvećena Nacionalnom planu oporavka i otpornosti (NPOO), na kojoj su predstavnici Vlade, gospodarstvenika i stručne javnosti naglasili uspjehe Hrvatske u provedbi ovog važnog europskog programa

Premijer Andrej Plenković, ministar financija Marko Primorac, ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić te izvršni potpredsjednik Europske komisije za koheziju i reforme Raffaele Fitto istaknuli su postignuća, ali i izazove s kojima se zemlja suočava.

Premijer Plenković u svom uvodnom govoru pohvalio je činjenicu da je Hrvatska među vodećim zemljama Europske unije po apsorpciji sredstava.

– Hrvatska prednjači u povlačenju sredstava iz Europske unije zahvaljujući naporima naših institucija i partnera. Ovi rezultati omogućili su strateško pozicioniranje Hrvatske kao lidera u regiji – rekao je Plenković.

Osim uspjeha, premijer je naglasio i potrebu borbe protiv dezinformacija.

– Moramo razgrtati laži koje pokušavaju umanjiti naše uspjehe. Transparentnost i odgovornost ostaju naši ključni prioriteti – izjavio je.

Ministar Primorac je istaknuo da je Hrvatska do sada povukla preko 60% dostupnih sredstava iz EU-a, što je rezultiralo investicijama u infrastrukturu, digitalizaciju i zelenu tranziciju.

– Naš fokus je na održivim projektima koji doprinose dugoročnom razvoju zemlje – rekao je ministar, dodajući da je važno nastaviti jačati kapacitete za provedbu projekata.

Ministar Šime Erlić posebno je naglasio važnost regionalne suradnje i jačanja kapaciteta lokalnih zajednica za korištenje europskih fondova.

– Projekti financirani iz NPOO-a otvaraju nove prilike za gospodarski rast i zapošljavanje na svim razinama – istaknuo je Erlić.

Raffaele Fitto pohvalio je Hrvatsku za rezultate i naglasio da je uspješna implementacija europskih programa ključna za izgradnju otpornosti u EU.

– Hrvatska je primjer kako kohezijska politika može biti motor razvoja i inovacija – rekao je Fitto.

Na konferenciji je sudjelovao i niz gospodarstvenika i stručnjaka koji su istaknuli primjere dobre prakse u provedbi NPOO-a. Posebno je naglašena uloga privatnog sektora u realizaciji projekata, kao i potreba za daljnjim ulaganjima u ljudske resurse i obrazovanje.

Vlada Republike Hrvatske, kako je objavljeno na službenim stranicama, naglasila je stratešku važnost NPOO-a za jačanje otpornosti gospodarstva. U priopćenju se navodi kako ‘implementacija NPOO-a donosi projekte koji čine iskorak u razvoju zemlje te osiguravaju bolju apsorpciju europskih sredstava’.

Konferencija u Zagrebu još jednom je potvrdila kako NPOO nije samo alat za oporavak nakon pandemije, već i platforma za stvaranje održivije i konkurentnije Hrvatske.

Nastavi čitati

EU kutak

Konferencija o Nacionalnom planu oporavka i otpornosti

Objavljeno

/

Zgrada Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, moderna arhitektura s velikim staklenim prozorima i ravnim linijama. U prvom planu je travnata površina, a nebo je oblačno s difuznim svjetlom.
Foto: arhiva

Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj organizira konferenciju ‘Nacionalni plan oporavka i otpornosti – Konkurentnost i zelena tranzicija u Hrvatskoj’, koja će se održati u ponedjeljak, 20. siječnja 2025., u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu od 10 do 13 sati

Konferenciju, koja će okupiti ključne predstavnike Vlade Republike Hrvatske, Europske komisije, gospodarstva i lokalne zajednice, zajednički organiziraju Predstavništvo Europske komisije i Vlada Republike Hrvatske kako bi se razmotrila dosadašnja postignuća i budući izazovi u provedbi Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, s posebnim naglaskom na jačanje konkurentnosti i poticanje zelene tranzicije.

Sudionicima konferencije obratit će se izvršni potpredsjednik za koheziju i reforme Europske komisije Rafaelleo Fitto, predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac te ministar regionalnoga razvoja i fondova EU-a Šime Erlić.

Uz dvije panel rasprave koje će se baviti zelenom tranzicijom i njenim učincima na poduzeća i građane, konferencija će ponuditi i pregled ključnih mjera te budućih koraka u provedbi Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Na panelima će sudjelovati i istaknuti članovi akademske zajednice, koji će svojim stručnim uvidima dodatno obogatiti raspravu o izazovima i mogućnostima zelene tranzicije u Hrvatskoj.

Jačanje konkurentnosti i potpora zelenoj tranziciji ključne su za Hrvatsku, ali i za cijelu Europsku uniju. Održivi razvoj omogućuje smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima, poticanje inovacija i stvaranje novih radnih mjesta, čime se jača otpornost europskog gospodarstva i njezina konkurentnost.

Hrvatski plan za oporavak i otpornost sadrži niz reformi i ulaganja kojima se potiče jačanje pozicije hrvatskih poduzeća na tržištu, posebno u segmentu potpora za prelazak na zeleno gospodarstvo.

Budući da je energetika ključna za osiguravanje konkurentnosti i održivosti gospodarstva, Plan potiče značajne reforme i ulaganja u razvoj i modernizaciju energetske infrastrukture, kao i u razvoj održivih izvora energije. Značajna sredstva namijenjena zelenoj tranziciji već pružaju opipljive koristi i građanima.

Planom se, između ostalog, podupiru mjere za razvoj održivog prometa, smanjenje emisija stakleničkih plinova i povećanje energetske učinkovitosti u zgradama, u sinergiji s obnovom zgrada nakon potresa, kao i značajna ulaganja u vodna gospodarstva kako bi se povećala dostupnost pitke vode i smanjili gubici vode.

Izvor: Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj

Nastavi čitati

U trendu