Mnoga djeca odrastala su čitajući slikovnicu „ Maca Papučarica“ slovenske autorice Ele Peroci, a u njoj će od sada moći uživati i djeca s oštećenjem vida.
Na inicijativu Veleposlanstva Republike Slovenije u Zagrebu Tiflološki muzej je s Hrvatskim savezom slijepih i Audio Store Transonica izradio koncepciju i metodološki pristup prilagodbe poznate dječje slikovnice.
Svečana promocija prve taktilne i audio slikovnice „ Maca Papučarica“ održana je u srijedu u prostoru Tiflološkog muzeja uz nazočnost djece iz dječjeg vrtića“ Vrbik“, učenika drugog razreda osnovne škole Ivan Mertz te brojnih gostiju.
Osim u uvećanom tisku i na brajici slikovnica je dostupna i u audio obliku skeniranjem QR koda na stranicama slikovnice. Izdano je 30 komada slikovnice, od toga je 20 izdanja namijenjeno slijepoj i slabovidnoj djeci u Hrvatskoj, pet djeci u BIH i pet djeci u Crnoj Gori.
U prigodnom govoru ravnateljica Tiflološkog muzeja Nina Sivec izrazila je zadovoljstvo što se taktilna i audio slikovnica predstavlja u sklopu ovogodišnje manifestacije „Noć knjige“.
Veleposlanik Republike Slovenije u Zagrebu Gašper Dovžan istaknuo je kako prilagodbom slijepoj i slabovidnoj djeci slikovnice Maca Papučarica ostvaren cilj da svako dijete bez obzira na način percepcije svijeta uživati u čaroliji priče.
„Odabrali smo priču Maca Papučarica iz nekoliko razloga . Čitateljima na hrvatskm jeziku priča je dobro poznata, a ujedno je i vrlo edukativna, ne samo za djecu, nego i za odrasle, pogotovo ako žive s slijepim i slabovidnim osobama“ pojasnio je veleposlanik Dovžan.
Edukacijska rehabilitatorica iz Tiflološkog muzeja Morana Vouk Nikolić rekla je kako taktilna i audio slikovnica predstavlja priču o suradnji, pristupačnosti i inkluziji.
„Ovo je priča o tome kako jedno klasično djelo dječje književnosti može pronaći novi život i novo značenje kada se ispriča na način koji je pristupačan svima, odnosno svima koji svijet doživljavaju drugačijim putem“, objasnila je Vouk- Nikolić.
Naglasila je da je ova slikovnica okupila razne stručnjake s zajedničkom idejom, a to je stvoriti dječju knjigu koja se može gledati, slušati, dodirnuti, odnosno doživjeti različitim osjetilima.
„Taktilne i audio slikovnice poput ove imaju iznimno važnu ulogu u razvoju djece s oštećenjem vida, djece s komunikacijskim teškoćama, ali i sve djece koja uče kroz igru, dodir i zvuk. One omogućuju djeci ne samo pristup priči, nego i dublje razumijevanje svijeta, razvijanje jezičnih vještina, empatije i osjećaja pripadnosti.
“Djeca uče o različitosti i uvažavanju različitosti“ pojasnila je Vovk- Nikolić. Naglasila je da slikovnica nije samo projekt nego primjer dobre prakse te bi trebala potaknuti druge ustanove, knjižnice, škole i muzeje da slijede sličan put.
Edukacijska rehabilitatorica iz Hrvatskog saveza slijepih Antonija Papić istaknula da prilagodba slikovnice Maca Papučarica je još jedan korak prema približavanju dječje književnosti djeci s oštećenjem vida te korak prema tome da budu aktivni sudionici, a ne samo korisnici kulturnog sadržaja.
„Ono što slikovnicu čini posebnom jest što nije pristupačna samo kroz jedan format, već nudi različite načine doživljavanja, a svako dijete može odabrati onaj način koji mu najviše odgovara.
“Nadam se da će se na ovakvim projektima u budućnosti još više raditi. Važno je da ovakve slikovnice budu dostupne ne samo djeci s oštećenjem vida već i stručnjacima koji rade s njima“, rekla je Papić.
U ime Audio Store Transonica nazočnima se obratila Ljubica Letinić koja je istaknula zadovoljstvo sudjelovanja u jedinstvenom i hvalevrijednom projektu kroz audio produkciju .
„Drago mi je da smo dali jedan dodir naše audio produkcije na način da zvuk i priču napravimo tako da se djeci otkrije sve što je moguće u zvuku čak i kad osoba ne vidi. Inkuzivno izadvaštvo je kod nas podzastupljeno. No važno je njegovati praksu.Nadam se da ovaj prvi korak otvara vrata jednog boljeg i novog svijeta“, rekla je Letinić
Nakon promocije slikovnice održana je radionica u kojoj su se djeca iz dječjeg vrtića Vrbik i učenici osnovne škole Ivan Mertz prepustili mašti te su taktilno izrađivali Macu Papučaricu.