Connect with us

Kultura

Uskoro počinje 14. međunarodni festival kratkometražnog filma PSFF

Objavljeno

/

Na slici se nalazi unutrašnjost prazne kinodvorane ili kazališta s redovima crvenih sjedala. Sjedala su presvučena crvenim baršunastim materijalom i uredno su poredana u nekoliko redova, stvarajući dojam simetrije i reda. Rasvjeta je prigušena, fokusirajući se na sjedala.
Foto: Pixabay

Četrnaesto izdanje međunarodnog festivala kratkometražnog filma PSFF održat će se od 23. srpnja do 28. srpnja u Postirima na Braču, gdje će posjetitelji moći pogledati strane i domaće nagrađivane kratkometražne filmove, izvijestili su u četvrtak organizatori festivala 

Prve večeri Festivala svoj će film predstaviti mladi britanski redatelj Jakob Lancaster, koji u komediji ‘The Last Cowboy in Salford’ govori o nevoljama mladog buntovnog Židova u suvremenoj Britaniji. Islandsko-danski ‘The Last Straw’ redatelja Andriasa Høgennija, na komičan način prikazuje životne nedaće čovjeka u nevolji primoranog za pomoć zvati brata s kojim već dugo ne priča.

Druge večeri prikazivat će se francusko-palestinski film ‘An Orange from Jaffa’ Muhammeda Almughannija o mladom Palestincu u očajničkoj potrazi za prijevozom preko kontrolne točke. Film je dobitnik grand prixa na najvećem festivalu kratkih filmova Clermont-Ferrand. Poljski film ‘Live’ Mare Tamkovich inspiriran je istinitim događajem o dilemama novinara koji uživo izvještavaju o brutalnom sprečavanju mirnih prosvjeda od strane policije u bjeloruskom Minsku.

Treće, posljednje večeri u međunarodnom natjecateljskom programu, u konkurenciji za nagradu publike ‘Zlatnu srdelu’ bit će prikazan film ‘Room Taken’ irskog režisera TJ O’Grady-Peytona, koji na ovom festivalu gostuje četvrti put te francusko-libanonski film ‘If The Sun Drowned Into An Ocean Of Clouds’ Wissama Charafa, bajkovita komedija o zaštitaru koji se suprotstavlja moćnom građevinskom investitoru čije gradnje sve više guše i nagrđuju obalne pejzaže.

Domaći filmovi su na rasporedu četvrte večeri. Redateljica Andrea Slaviček će predstaviti film ‘Prava istina priče o šori’ koji je svjetsku premijeru imao u programu tjedan kritike Canneskog filmskog festivala te je nedavno osvojio posebnu nagradu žirija za najbolji međunarodni kratkometražni film na Palm Springs ShortFestu.

Tu je i redateljski prvijenac popularnog glumca Paške Vukasovića ‘Škafetin’, koji je dobio posebno priznanje žirija na prošlogodišnjem Zagreb Film Festivalu. Filmove će također predstaviti mladi gosti sa Splitskog UMAS-a, Marija Mratinić (‘Vapor solo’), Julio Juraga (‘Radna nedjelja’) i Tina Ljubenkov (‘Jae-bot’).

Zadnje dvije večeri festivala rezervirane su za Midnight Shorts program u uvali Prja, u kojem se filmovi natječu za nagradu publike ‘Crna srdela’. U goste stiže producentica Anna McNutt koja će predstaviti film Ian Killicka ‘Babythump’, komediju o paru koji jednog jutra iznenada pronalazi bebu u svom stanu. Film je osvojio nagradu publike na velikom Berlinskom festivalu Interfilm. Partner festivala, Cottbus FF predstavlja još jedan film, crnu estonsku komediju ‘Childs Play’ Olivera Ouna.

U završnoj večeri festivala, dobitnik lanjske glavne nagrade PSFF-a Eirik Tveiten, koji je s pobjedničkim filmom ‘Night Ride’ ove godine bio nominiran za Oskara, osobno će preuzeti svoju prošlogodišnju ‘Zlatnu srdelu’, ali i predstaviti novi film ‘Camping in Paradise’, komediju o paru koji nakon kvara na autu mora provesti noć u nudističkom kampu.

Projekcije će se održavati na postirskoj Pjaci i plaži Prja.

Izvor: Hina/Anja Perić

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Kultura

INKAZ Međunarodni susret kulturno-umjetničkih skupina u Zagrebu

Objavljeno

/

Napisao/la:

INKAZ je predivan primjer dugogodišnje tradicije umjetnosti i kulture osoba s invalidtetom

Pod motom  „Sunce kao radost, kiša kao tuga, oboje nam treba da se  stvori  duga“ u srijedu je u kinodvorani Studentskog centra u Zagrebu svečano otvoren 18. po redu INKAZ. 

Riječ je o međunarodnom susretu kulturno-umjetničkih  skupina osoba s teškoćama u razvoju koji tradicionalno organizira Centar za odgoj i obravanje Dubrava.

Jedinstvena manifestacija  pridonosi ravnopravnosti i integraciji osoba s teškoćama u razvoju u društvo. Tijekom njezinog dvodnevnog  održavanja, ove osobe donose posebno ozračje na pozornicu pokazujući da umjetnost i stvaralaštvo nema granice.

U  prigodnom govoru ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava  Marina Nekić izrazila je zadovoljstvo što je INKAZ  doživio svoju punoljetnost. Naglasila je da na 18.INKAZ-u nastupaju 20 umjetničkih skupina  osoba s teškoćama u razvoju, a program je i ove godine raznolik. Tako će publika moći uživati u glazbeno-scenskom, dramskom i plesnom nastupu te igrokazima i recitacijama.

„Unatoč svojim ograničenjima osobe s teškoćama u razvoju su umjetnici  velikog srca  i svaki  puta smo na INKAZ-u zadivljeni  njihovim mogućnostima,” rekla je ravnateljica  Nekić.

Pravobranitelj za osobe s invalidtetom Darijo Jurišić podsjetio je da Centrar za odgoj  i obrazovanje Dubrava postoji već 60  godina, a posebno mjesto tijekom njegovog  djelovanja i postojanja zauzima 1999. godina kada je održan prvi INKAZ.

 „INKAZ je predivan primjer jedne dugogodišnje tradicije umjetnosti i kulture osoba s invalidtetom. Zabava mora biti dio obrazovnog  procesa za sve učenike, pa i za učenike s teškoćama u razvoju. Uvijek se govori što osobe s invaliditetom ne mogu, ali ako im damo priliku  i podršku, mogu doprinijeti u svim područjima, pa  tako i u kulturi i umjetnosti,” naglasio je Jurišić.

Ovogodišnji umjetnički program INKAZ-a otvorio je nastup Zbora djelatnika Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava koji su izveli himnu INKAZ-a.

Publiku  je  posebno oduševio  glazbeno – scenski nastup učenika Centra  za  odgoj i obrazovanje Dubrava. Uz plesnu pratnju  učenik Vito  uvjerljivo je otpjevao pjesmu  Baby Lasagne.

Dojmljiv je bio i glazbeno-scenski nastup štićenika Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek.

Među  ovogodišnjim izvođačima istaknula se i recitatorska grupa Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava koja je izvela recitaciju Priča o dugi.

Učenice Marina Kotarski  i Lucija Kosović te Lovro  Bilić koji  su u recitarskoj  grupi  prvi puta sudjeluju na INKAZ-u.

 „Volim nastupati pred ljudima, volim recitirati .To me zabavlja. INKAZ  vidim  kao priliku da se zabavim,“ rekla je Marina.

Lovro je izrazio je zadovoljstvo što kao predstavnik Centra Dubrava može nastupati na INKAZ-u. Naglasio je da ga oduševljava interes publike za ovu manifestaciju. Njegova velika ljubav je gluma i recitiranje.

Jedna od ovogodišnjih izvođačica bila je i Ema Hanzec koja pohađa radno-okupacijske aktivnosti Centra. Izvela je  pjesmu Michaela Jacksona, Billie Jean.

 „Sudjelovanje na INKAZ-u mi omogućava da sklopim nova prijateljstva i da vidim koliko su  drugi uspješni u svojim nastupima“, rekla je Ema. Osim što  voli pjevati, izrađuje i  pletene narukvice.

Nastavite čitati

Kultura

U Tiflološkom muzeju predstavljena taktilna i audio slikovnica „Maca Papučarica“

Objavljeno

/

Napisao/la:

Mnoga djeca  odrastala su čitajući  slikovnicu „ Maca Papučarica“ slovenske  autorice Ele Peroci, a u njoj će od sada moći uživati i djeca s oštećenjem  vida. 

Na  inicijativu  Veleposlanstva Republike  Slovenije u Zagrebu  Tiflološki  muzej  je s Hrvatskim savezom slijepih i Audio Store Transonica  izradio koncepciju i metodološki  pristup prilagodbe  poznate dječje  slikovnice.

Svečana  promocija prve taktilne i audio slikovnice „ Maca Papučarica“ održana je u srijedu u prostoru  Tiflološkog muzeja uz nazočnost  djece iz dječjeg vrtića“ Vrbik“, učenika drugog  razreda osnovne škole Ivan Mertz te brojnih  gostiju.

Osim  u  uvećanom  tisku  i na brajici slikovnica je dostupna i u audio obliku skeniranjem  QR koda na stranicama slikovnice. Izdano je 30 komada  slikovnice, od toga  je 20 izdanja  namijenjeno slijepoj i slabovidnoj djeci u Hrvatskoj, pet djeci u BIH  i pet djeci u Crnoj Gori.

U prigodnom govoru ravnateljica Tiflološkog muzeja Nina Sivec izrazila je zadovoljstvo što se taktilna i audio slikovnica  predstavlja u sklopu  ovogodišnje manifestacije „Noć knjige“.

Veleposlanik  Republike Slovenije u Zagrebu Gašper Dovžan istaknuo je kako prilagodbom slijepoj i slabovidnoj djeci slikovnice Maca Papučarica ostvaren cilj da svako dijete bez obzira na način percepcije svijeta  uživati u čaroliji priče.

„Odabrali smo priču Maca Papučarica iz nekoliko razloga . Čitateljima na hrvatskm jeziku priča je dobro poznata, a ujedno je i vrlo edukativna, ne samo za djecu, nego i za odrasle, pogotovo ako žive s slijepim  i slabovidnim osobama“ pojasnio je  veleposlanik Dovžan.

Edukacijska  rehabilitatorica iz  Tiflološkog muzeja Morana Vouk Nikolić rekla je kako taktilna i audio slikovnica predstavlja priču o suradnji, pristupačnosti i inkluziji.

„Ovo je priča o tome kako jedno klasično  djelo  dječje književnosti  može pronaći novi život i novo značenje kada se ispriča na način koji je pristupačan svima, odnosno  svima koji svijet   doživljavaju  drugačijim putem“, objasnila je Vouk- Nikolić.

Naglasila je da je ova slikovnica okupila razne stručnjake s zajedničkom idejom, a to je stvoriti  dječju knjigu koja se može gledati, slušati, dodirnuti, odnosno doživjeti  različitim osjetilima.

„Taktilne i audio slikovnice poput ove imaju iznimno važnu ulogu u razvoju djece s oštećenjem vida, djece s komunikacijskim teškoćama, ali i sve djece koja uče kroz igru, dodir i zvuk. One omogućuju djeci ne samo pristup priči, nego i dublje razumijevanje svijeta, razvijanje jezičnih vještina, empatije i osjećaja pripadnosti.  

“Djeca uče o različitosti  i uvažavanju  različitosti“ pojasnila je Vovk- Nikolić. Naglasila je da slikovnica  nije samo projekt nego primjer dobre prakse  te bi trebala potaknuti druge ustanove, knjižnice, škole i muzeje da slijede  sličan put.

Edukacijska rehabilitatorica iz Hrvatskog saveza slijepih Antonija Papić istaknula da prilagodba slikovnice Maca  Papučarica je još jedan korak  prema  približavanju  dječje književnosti  djeci s oštećenjem vida  te  korak prema tome da budu  aktivni sudionici, a ne samo korisnici  kulturnog sadržaja.

„Ono što slikovnicu čini posebnom jest što nije pristupačna samo kroz jedan format, već nudi različite načine doživljavanja, a svako  dijete može odabrati onaj način koji mu najviše odgovara.

“Nadam se da će se na ovakvim projektima u budućnosti još više raditi. Važno je da ovakve slikovnice budu dostupne ne samo  djeci s oštećenjem vida već i stručnjacima koji rade s njima“, rekla je Papić.

U  ime Audio Store Transonica nazočnima se obratila Ljubica Letinić koja je istaknula zadovoljstvo sudjelovanja u  jedinstvenom  i hvalevrijednom projektu  kroz audio produkciju .

„Drago mi je da smo dali  jedan dodir naše audio produkcije na način da  zvuk i priču  napravimo tako da se djeci otkrije  sve što je moguće  u zvuku čak i kad osoba ne vidi. Inkuzivno izadvaštvo je kod nas podzastupljeno. No važno je njegovati praksu.Nadam se da ovaj prvi korak otvara vrata jednog boljeg i novog svijeta“, rekla je Letinić

Nakon promocije slikovnice  održana je radionica u kojoj su se djeca iz dječjeg  vrtića Vrbik i učenici osnovne škole Ivan Mertz prepustili mašti te su taktilno izrađivali Macu Papučaricu.

Nastavite čitati

Kultura

Rekordan broj prijava za jubilarnu Međunarodnu izložbu karikature

Objavljeno

/

Napisao/la:

Jubilarna, 30. Međunarodna izložba karikature, koja se otvara 29. travnja, u Kući karikature Oto Reisinger, zabilježila je rekordni broj prijava autora iz cijeloga svijeta koje je inspirirala ovogodišnja glavna tema – “Mediji”.

“Ove godine oboren je rekord svih vremena u broju pristiglih radova. Na natječaj je pristiglo čak 1449 karikatura, a sudjelovalo je 580 autora iz 71 države”, izvijestilo je Hrvatsko društvo karikaturista koje obilježava 40 godina postojanja i kontinuiranog rada.

“Ovako velik odaziv potvrđuje značaj zagrebačke izložbe, koja se svrstava uz bok najprestižnijih europskih i svjetskih festivala karikature. Tijekom tri desetljeća ova izložba profilirala se kao važan ambasador hrvatske kulture u Europi i svijetu”, poručuju iz Društva.

Na izložbi će biti predstavljeno osamdesetak najboljih radova, uključujući i nagrađene karikature.

Zlatnu medalju dobio je Oleksiy Kustovsky iz Ukrajine, srebrnu Michel Moro Gómez iz Kube, a brončanu Saeed Sadeghi iz Irana.

Posebna priznanja dobili su Thiago Lucas (Brazil), Esmaeil Babaei (Iran), Josip Kovačević Enco, (Hrvatska) i Guy Badeaux (Kanada).

U Ocjenjivačkom sudu bili su Maja Ciglenečki, TV i radijska voditeljica, Frano Dulibić, profesor na Filozofskom fakultetu, Ognjen Golubić, TV voditelj i urednik, Davor Meštrović, TV voditelj i urednik i Philippe Moine, karikaturist

Izložba će ostati otvorena do 13. svibnja.

Hina

Nastavite čitati

U trendu