Connect with us

In Metropola

Sesvetska glazbena škola konačno dobiva novi dom

Objavljeno

/

Konferencija za medije Grada Zagreba. U središtu slike muškarac s naočalama i bradom, odjeven u tamno odijelo i bijelu košulju, stoji iza govornice s logom Grada Zagreba, govoreći u mikrofon. Ispred njega je postavljeno više mikrofona s logotipima različitih medijskih kuća. U pozadini je plavi zid s ponovljenim grbom Grada Zagreba i natpisom "GRAD ZAGREB". S njegove lijeve strane žena u tamnoj odjeći drži fascikl i mobitel, dok s desne strane stoji muškarac u tamnoj košulji s blagim osmijehom.

Rekonstrukcija ‘Kockice’ i preseljenje glazbene škole u novi prostor sigurno će donijeti bolje uvjete za učenike i nastavnike. Ovo je značajan korak za glazbenu školu i cijelu zajednicu u Sesvetama

Novi prostor znači bolje uvjete za učenje, kreativni razvoj učenika i ugodnije radno okruženje za nastavnike.

Ovakvi projekti su ključni za razvoj kulturnog i obrazovnog života u gradu. Gradonačelnik Tomašević naglasio je kako će se izgradnja škole odvijati paralelno s procedurom donošenja Urbanističkog plana uređenja (UPU) za kompleks Sljeme. Time se osigurava da škola ne ovisi o dugotrajnoj administrativnoj proceduri, što je ključno s obzirom na hitnu potrebu za adekvatnim prostorom.

– Razmatrali smo i jednu lokaciju na dijelu parkinga uz prugu u Ninskoj ulici, poznatu kao besplatno parkiralište. No, odlučili smo da škola ipak bude u ‘Kockici’. Trenutno usuglašavamo sa školom sve potrebne sadržaje za projektni zadatak, a mogu reći da će oko ‘Kockice’ niknuti niz sportskih terena koje će moći koristiti ne samo učenici, već i stanovnici okolnih dijelova Sesveta – rekao je Tomašević.

Najavio je i da bi gradnja mogla započeti već sljedeće godine, dok se usvajanje UPU-a očekuje potkraj 2026. godine, pri čemu će plan biti prilagođen već započetoj izgradnji škole.

Osim same škole, projekt uključuje i niz sportskih terena koji će biti dostupni ne samo učenicima, već i cijeloj lokalnoj zajednici. Ova investicija dodatno podiže vrijednost prostora i pruža nove sadržaje stanovnicima Jelkovca i centra Sesveta.

Ako sve bude išlo po planu, učenici će konačno dobiti moderan i funkcionalan prostor za svoje obrazovanje.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

In Metropola

HRVATSKA KNJIŽNICA ZA SLIJEPE Izložba slika nastalih u sklopu likovne terapije

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: In Portal

Djeca su uistinu maštovita i kreativna, a ova je izložba posve taktilna, tako da smo mi kao knjižnica odlučili njihove radove zadržati kao stalni postav i oplemeniti naš prostor, kaže nam Karolina Zlatar Radigović, ravnateljica Hrvatske knjižnice za slijepe

Poslušaj članak

Igra točaka, crta, likova i boja. Tako je, u kratkoj noti, likovna pedagoginja Tanja Parlov opisala ljetnu izložbu slika učenika Centra za odgoj i obrazovanje ‘Vinko Bek’, stvaranih kombiniranom tehnikom tijekom likovne terapije. Ova jedinstvena izložba otvorena je koncem lipnja u Hrvatskoj knjižnici za slijepe, a za zainteresiranu će javnost biti otvorena do 12. rujna.

Ove godine Hrvatska knjižnica za slijepe obilježava 60. obljetnicu postojanja – čime se svrstala u jednu od najpostojanijih i najuglednijih institucija naše kulture – a tim je povodom pripremila raskošan program u sklopu kojeg je i otvorena rečena izložba.

– Naša knjižnica već dugo godina surađuje s Centrom za odgoj i obrazovanje ‘Vinko Bek’, i moram napomenuti kako se ta suradnja odvija na obostrano zadovoljstvo. Također nam je zadovoljstvo raditi s likovnom pedagoginjom Tanjom Parlov i korisnicima njezine likovne radionice unutar samog ‘Vinka Beka’. Djeca su uistinu maštovita i kreativna, a ova je izložba posve taktilna, tako da smo mi kao knjižnica odlučili dio njihovih radova zadržati kao stalni postav i oplemeniti naš prostor – kaže nam Karolina Zlatar Radigović, ravnateljica Hrvatske knjižnice za slijepe.

Ovakva je izložba, nastavlja ravnateljica Zlatar Radigović, sjajan alat za senzibilizaciju javnosti kada je riječ o pravima i položaju slijepih osoba, usto i dobar putokaz za stvaranje društva jednakih mogućnosti. Tek uzgred, za one neupućene, Hrvatska knjižnica za slijepe ne nudi svoje usluge samo osobama oštećena vida, nego i svima koji imaju teškoća s čitanjem, ponajprije ljudima s disleksijom i onima koji ne mogu držati knjige u rukama.

A evo što i samoj ljetnoj izložbi polaznika Centra za odgoj i obrazovanje ‘Vinko Bek’ kaže Tanja Parlov, pod čijim su mentorstvom likovna djela i stvarana.

– Apstraktno kao mogućnost izričaja osjeta i emocija tema je koja povezuje naše slike. Gradili smo ih papirnom kašom kroz točke, ravne i zakrivljene crte, stvarajući pritom zanimljive i dinamične likove. Nekad sami, nekad kroz komunikaciju s drugima. Izbor boja čini spektar duginih boja u različitim omjerima, tonovima i čistoći boje stvarajući dinamičnu i veselu atmosferu. Akromatske boje dodatno pojačavaju izražajnost kromatskih boja u nekim slikama. Radovi pulsiraju energijom, veseljem i slobodom – zaključuje likovna pedagoginja Tanja Parlov.

Nastavite čitati

In Metropola

Zagrepčanima na raspolaganju javni zdenci i klimatizirane knjižnice

Objavljeno

/

Napisao/la:

Infografika s porukom: „Tijekom toplinskih valova građanima Zagreba na raspolaganju javni zdenci i klimatizirane knjižnice“. Desno je karta grada Zagreba s označenim točkama dostupnih lokacija, a uz nju su prikazani knjige i termometar koji pokazuje visoku temperaturu.
Foto: Grad Zagreb

Kako bi se zaštitili od visokih temperatura, građani Zagreba mogu potražiti osvježenje na javnim zdencima i u klimatiziranim knjižnicama širom grada

Građanima su na raspolaganju 172 javna zdenca s pitkom vodom, raspoređena diljem grada, a njihov broj se kontinuirano povećava. Najbliži zdenac moguće je lako pronaći putem interaktivne karte dostupne na ovoj poveznici

Uz zdence, građani rashlađenje mogu potražiti i u Knjižnicama grada Zagreba, čiji su prostori većinom klimatizirani i predstavljaju ugodno mjesto za boravak tijekom dana. Mreža knjižnica djeluje na 42 lokacije u svim gradskim četvrtima. Detaljnije informacije o programima dostupne su na službenoj mrežnoj stranici Knjižnica grada Zagreba.

Grad Zagreb poziva građane da tijekom toplinskog vala potraže rashlađenje u dostupnim prostorima te da prate preporuke o zaštiti zdravlja koje objavljuje Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

Izvor: Grad Zagreb

Nastavite čitati

In Metropola

Grad Zagreb osigurao 31 milijun eura bespovratnih sredstava za kapitalne investicije

Objavljeno

/

Napisao/la:

Gradonačelnik Zagreba stoji za govornicom i obraća se medijima, okružen brojnim mikrofonima različitih medijskih kuća. Iza njega stoje muškarac i žena ozbiljnog izraza lica. U pozadini je plavi zid s više puta ispisanim tekstom "GRAD ZAGREB" i stiliziranim grbom grada.
Foto: Grad Zagreb

Ukupna vrijednost ulaganja u 11 projekata iznosi gotovo 55 milijuna eura, od čega oko 31 milijun eura dolazi iz EU fondova, dok Grad Zagreb sudjeluje s blizu 24 milijuna eura

Na konferenciji za medije održanoj u Gradskoj upravi, gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević sa zamjenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom predstavio je projekte koji će se realizirati uz potporu europskih fondova, a čiji će se ugovori o sufinanciranju naći na dnevnom redu sjednice Gradske skupštine 15. srpnja 2025. godine.

– Vjerujem da će svi projekti biti široko podržani u Gradskoj skupštini. Nastavit ćemo i dalje prijavljivati projekte na europske natječaje kako bismo povukli što više sredstava i realizirali investicije koje ne opterećuju gradski proračun – istaknuo je gradonačelnik Tomašević.

Najvredniji među projektima je izgradnja Osnovne škole Horvati, koja je u tijeku, te kojom se osigurava prelazak na jednosmjensku nastavu. Ukupna vrijednost projekta je 13,7 milijuna eura, od čega 6,4 milijuna eura dolazi iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO), dok Grad financira preostalih 7,25 milijuna eura.

Na sjednici Gradske skupštine naći će se i ugovor o dogradnji Osnovne škole Šestine za prelazak na jednosmjensku nastavu. Vrijednost projekta je 5 milijuna eura, od čega će 1,3 milijuna biti financirano iz gradskog proračuna.

Ugovor o financiranju jednog od strateških projekata ove gradske uprave, obnove Kina Europa, također će se naći na sljedećoj sjednici Gradske skupštine. Vrijednost projekta je 11,6 milijuna eura, od čega je 6 milijuna eura osigurano iz Programa Konkurentnost i kohezija.

U sklopu NPOO programa energetske obnove, kreće obnova pet objekata društvene infrastrukture: Klinike za psihijatriju ‘Sveti Ivan’, Doma za starije osobe Ksaver, sportske dvorane u Trnskom, Sportske dvorane Trešnjevka te Zdravstvene stanice Njegoševa. Vrijednost ovih pet projekata ukupno iznosi oko 13,6 milijuna eura, od čega se gotovo 10 milijuna financira iz NPOO-a.

Na kraju, tri projekta energetske obnove školskih i predškolskih objekata – OŠ Matka Laginje, OŠ Luka i Dječji vrtić Leptir – ostvarena su kroz suradnju s Agencijom za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN), s ukupnim ulaganjima od 10,8 milijuna eura. Za njih je osigurano 5,0 milijuna bespovratnih sredstava, dok Grad u projekte ulaže 5,8 milijuna eura.

Izvor: Grad Zagreb

Nastavite čitati

U trendu