Osobe s invaliditetom mogu uživati u životu bez prepreka, samo za to mora biti volje jer načina itekako ima. Gdje i kako putovati, kako potaknuti osobni rast i otkriti nove horizonte donosimo vam u našem opsežnom vodiču
Svi ljudi s vremena na vrijeme vole otputovati, maknuti se iz svoje sredine, vidjeti i iskusiti nešto nesvakidašnje, to bi htjela većina ljudi, ali za neke je to jednostavno teško izvedivo.
Većina osoba s invaliditetom za obavljanje svakodnevnih životnih aktivnosti treba pomoć druge osobe u nekoj mjeri, ili o njoj u potpunosti ovisi. Činjenica da osobe s invaliditetom neke stvari ne mogu obavljati samostalno, ne mora značiti da to i ne žele.
Na primjer, neke osobe bi dale sve da mogu vidjeti nešto više osim onoga što je ispred njihova praga, ali za to nemaju šanse iz više razloga.
Prvi i najčešći razlog je taj, što se zbog određenog stupnja invaliditeta, ne mogu sami kretati, a većina asistenta si zbog brige o drugim korisnicima, ne može priuštiti previše dana u komadu da budu izvan mjesta u kojem rade, pa ne mogu ni pratiti osobu na putovanju.
Čak i kad si pojedinci, osobe s invaliditetom, kojim slučajem, mogu priuštiti pratnju, i dalje često nailaze na probleme arhitektonske prirode.
Većina zemalja se trudi da svojim atrakcijama privuče što više gostiju, no često zaborave na osobe s teškoćama u kretanju, iako bi i oni sigurno htjeli posjetiti određene znamenitosti. Ali, nije sve tako crno, postoje i one zemlje koje imaju štošta za ponuditi turistu s invaliditetom.
U Austriji postoje planinske staze za osobe s invaliditetom, a za cijelu opremu brine se tamošnja udruga osoba s invaliditetom. Od njih se mogu unajmiti invalidska kolica, električni automobil, a postoji mogućnost vožnje planinarskom željeznicom te je moguće doživjeti pravo planinarsko iskustvo.
Austrijska regija Schladming-Dachstein nudi pustolovne programe za osobe s invaliditetom, dok diljem regija u Austriji postoje i prilagođene sportske aktivnosti u ljetnim i zimskim mjesecima. Tako, primjerice, ljeti mogu uživati u parabiciklizmu na Alpama, dok se u regiji Koruška mogu okušati u popularnom Paraclimbingu.
Za one koje imaju probleme s vidom, ali bi se svejedno htjeli baviti nekom sportskom aktivnošću, postoji fitness za slabovidne osobe.
Nadalje, jedan od najpristupačnijih i najboljih mjesta za posjetiti ako ste OSI, definitivno je Melbourne. Naime, ovaj grad pruža osobama s invaliditetom bezbrižno kretanje, kako onima u invalidskim kolicima, tako i osobama s oštećenjem vida. Većina sustava javnog prijevoza u tom gradu, prilagođena je invalidskim kolicima, a na stajalištima se komunicira i vizualno i zvučno. Svi pješački prijelazi također imaju zvučne indikatore koji osobu obavještavaju kada je sigurno nastaviti rutom.
Također, Melbourne radi na navigacijskom sustavu temeljenom na svjetionicima za slijepe ili slabovidne osobe. Ovaj grad također je našao rješenje i za kulturno uzdizanje OSI populacije. Muzej u Melbourneu u potpunosti je prilagođen osobama s invaliditetom, osim što je pristupačan za korisnike u invalidskim kolicima, također ima i taktilne ploče te ga mogu posjetiti i slabovidne osobe. Osim toga, Melburnški muzej prilagođen je također osobama s autizmom te imaju posebne senzorne karte na kojima je označeno koja su mjesta u muzeju tiša.
Ono što sigurno niste znali, to je činjenica kako je Barcelona grad koji je u potpunosti prilagođen osobama s invaliditetom. Naime, osim što je jedna od najljepših europskih destinacija, Barcelona je poznata po tome što su u tom gradu svi autobusi prilagođeni osobama u invalidskim kolicima. Isto tako, u Barceloni su se pobrinuli i za vjerski turizam, tako u jednu od najljepših bazilika u Europi, predivnu baziliku Sagrada Familia, osobe s invaliditetom i njihova pratnja mogu ući potpuno besplatno, a dopušteno je uvođenje i pasa vodiča.
Koliko je Barcelona napredna kada su u pitanju osobe s invaliditetom, govori i to, što su za osobe s oštećenjem vida osmislili aplikaciju Sagrada Familia koja nudi vodiče na španjolskom znakovnom jeziku te ima opisni audio vodič na španjolskom, engleskom i katalonskom jeziku.
Još jedna atraktivna destinacija koju može posjetiti bilo koja osoba s invaliditetom bez straha od arhitektonskih barijera je Varšava. Glavni grad Poljske uvelike se drži pravila pristupačnosti, ali i puno više od toga.
Naime, ne samo da se primjenjuju pravila pristupačnosti, nego ih oni žive. Varšava je dodala taktilne karte u Međunarodnoj zračnoj luci, poravnala većinu ulica, te razvila aplikaciju ‘Virtualna Varšava’. Virtualna Varšava koristi seriju svjetionika kako bi osobama oštećena vida omogućila navigaciju u stvarnom vremenu putem bluetootha na njihovim mobitelima.
Posjetite li Varšavu u jesen, otiđite na festival ‘Kultura bez prepreka’. Pronaći ćete stotine filmskih i kazališnih predstava, sve s prijevodima i titlovima na znakovni jezik, kao i audio opisima i taktilnim pomagalima.
Ako niste, svakako otiđite i u Amsterdam, grad tolerancije prema svima, pa tako i prema osobama s invaliditetom. Grad je poprilično ravan, a većina atrakcija u gradu je pristupačna jer ima ugrađena dizala i rampe, a skoro na svim atraktivnim lokacijama nalaze se i vodiči za osobe oštećena vida ili sluha.
Jedna od glavnih atrakcija u Amsterdamu je Van Gohov muzej. U spomenuti muzej ulazak za osobe s invaliditetom i njihovu pratnju je besplatan. Muzej posjeduje taktilnu verziju slike ‘Suncokreti’ pa u Van Gohovoj umjetnosti mogu uživati i slijepe osobe.
Navedene zemlje su dokaz da osobe s invaliditetom mogu uživati u životu bez prepreka, samo za to mora biti volje jer načina očigledno ima.
Ako ste osoba s invaliditetom, a pitate se gdje da otputujete, odaberite neko od ovih mjesta, sigurno nećete pogriješiti.
Nadamo se da će i Hrvatska uskoro krenuti stopama ovih naprednih zemalja.