Poveži se s nama

Pariz 2024

POI Spektakularnom svečanošću u srcu Pariza otvorene Paraolimpijske igre

Objavljeno

/

Foto: DANIEL KASAP

Grad ljubavi zakucao je za srce svakog paraolimpijca, kako su kazali Parižani

Spektakularnom svečanošću u srcu Pariza, na glasovitoj aveniji Champs-Elysees i Place de la Concorde otvorne su 17. Ljetne paraolimpijske igre na kojima će idućih 11 dana nastupiti oko 4.400 parasportaša iz 168 delegacija, među kojima i 22 hrvatskih parasportaša.

Nešto više od dva tjedna nakon završetka Olimpijskih igara na Stade de Franceu, glavni francuski grad postao je središe paraolimpijskog sporta.

Po prvi put u povijesti ceremonija otvaranja održala se izvan stadiona. I dok je tijekom otvaranja OI u središtu bila rijeka Siene, večeras su središte bili kultni Place de la Concorde i Champs-Elysees na kojima se okupilo oko 60.000 gledatelja.

Ovoga puta domaćini su imali sreće i s vremenom. Za razliku od potopa za vrijeme otvaranja olimpijskih igara, vrijeme večeras u Parizu teško da je mogla biti bolje. Grad ljubavi zakucao je za srce svakog paraolimpijca, kako su kazali Parižani.

Premda je Pariz nedavno po treći put organizirao Olimpijske igre nakon 1900. i 1924. godine, ovo je prvi put da je glavni francuski grad domaćin Paraolimpijskih igara. Naime, tek od 1988. i Seoula, OI i POI se održavaju u istom gradu i na istim borilištima.

– Želimo da ove igre promijene život – kazao je predsjednik Međunarodnog paraolimpijskog odbora (IPC) Andrew Parsons. Predsjednik IPC-a ponovio je uvjerenje da će pariške POI biti najspektakularnije u povijesti.

– Često sam to govorio – priznao je. Ali danas više nemam ni najmanje sumnje – dodao je.

Zanimljiva ceremonija otvaranja, pod nazivom ‘Paradoks’ je kroz pet ‘umjetničkih slika’ otvorila pitanje invaliditeta i inkluzije. Vodila nas je od razdora do sloge. Svaka umjetnička sekvenca pričala je priču o tome kako se izvođači sastaju, ponovno otkrivaju jedni druge i rade zajedno na stvaranju, novog, inkluzivnijeg i mirnijeg društva.

– Sve su poteškoće različite, ali od trenutka kada ih uzmemo u obzir, mi ih predstavljamo i činimo vidljivima – naveli su autori dodavši kako se željelo odmaknuti od ‘herojskih klišeja’.

– Ovo je spektakl koji će predstaviti paraolimpijske sportaše i vrijednosti koje oni utjelovljuju, koji će ujediniti gledatelje i televizijsku publiku diljem svijeta oko jedinstvenog duha Paraolimpijskih igara – rekao je rekao je umjetnički direktor svečanosti otvaranja Thomas Jolly iza kojeg su i svečanosti otvaranja i zatvaranja OI.

Ples je bio središnji dio predstave, slaveći sve vrste tijela kroz univerzalni jezik pokreta, a plesači su koristili ruke, noge, invalidska kolica ili prilagođene tricikle.

Za koreografiju je bio zadužen Šveđanin Alexander Ekman, poznat po svojim grandioznim scenografijama, a sudjelovalo je više od 150 plesača, uključujući dvadesetak s invaliditetom, u showu koji je nosio poruke o inkluziji.

Predsjednica Francuskog paraolimpijskog odbora Marie-Amélie Le Fur, osvajačica devet paraolimpijskih atletskih medalja, uključujući tri zlatne medalje, naglasila je kako želi da Igre izazovu slično uzbuđenje kao i Olimpijske igre.

– Želim da to bude ljubav na prvi pogled – rekla je ovaj tjedan za Le Parisien.

Sportaši su u povorci kroz Champs-Elysees ušli na Place de la Concorde, kao da ih grad Pariz u samom srcu grada snažno grli. Hrvatsku zastavu nosili su parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić i paraplivač Dino Sinovčić. Za odličnu atmosferu tijekom parade delegacija brinuo se DJ Myd odjeven u veliki plašt u bojama francuske zastave.

U protokolarnom dijelu programa govore su održali predsjednik IPC-a Andrew Parsons, te predsjednik Organizacijskog odbora Tony Estanguet, nakon kojih je francuski predsjednik Emmanuel Macron i službeno otvorio Igre otvorenim.

Estanguet je poručio kako “večeras počinje paraolimpijska revolucija”.

– Svakom vašom pobjedom bit ćemo ponosni, cijela država će se promijeniti i svijet će napredovati. Svaka od emocija koju ćete natjerati da proživimo, nosit ćete poruku koja nikada neće izblijediti. Ovo je paraolimpijska revolucija – poručio je prvo čovjek Organizacijskog odbora.

– Pokazat ćemo da nas različitost čini jačima, ljepšima – dodao je Parsons.

– Okupili smo se u najljepšem gradu na svijetu u jednom od najkritičnijih trenutaka naše novije povijesti. Dok raste isključenost, sport nas spaja. Pokazat ćemo da nas različitost čini jačima, ljepšima i da je to pozitivan vektor. Širom otvorimo svoje umove, jer ono što će vam paraolimpijski sportaši pokazati bit će vještine koje će vas zadiviti – istaknuo je Parsons.

– Nadam se da će Paraolimpijske igre biti iskra koja će zapaliti revoluciju inkluzije – rekao je.

Jedan od vrhunaca ceremonije otvaranja bilo je i paljenje paraolimpijskog plamena. Jedinstvena značajka paraolimpijskog pokreta je da nekoliko paraolimpijskih plamenova može sijati istovremeno. Po dolasku na francusko tlo, plamen je podijeljen u 12 plamenova, kako bi odražavao broj dana Paraolimpijskih igara. Oko 1.000 nositelja baklje širilo je energiju Igara diljem Francuske, ističući regije predane promicanju uključivanja u sport i podizanju svijesti o problemima invaliditeta.

Florent Manaudou, francuski stjegonoša na Olimpijskim igrama u Parizu, trčao je od Champs Elysees kako bi donio plamen na Place de la Concorde, a zatim ga je predao francuskom tenisaču u kolicima Michaelu Jeremiaszu kojem se pridružilo više od 150 plesača i izvođača koji nose plamene baklje uz taktove Bolera francuskog skladatelja Mauricea Ravela, jedne od najizvođenijih baletnih partitura u svijetu.

Baklju su potom na putu prema Jardin des Tuileries nosile brojne paraolimpijske legende, a kao posljednji kotao su zajedno upalili Charles-Antoine Kouakou, Fabien Lamirault, Elodie Lorandi, Alexis Hanquinquant i Nantenin Keita.

Veličanstveni balon koji je nosio olimpijski plamen iznad vrta Tuileries tako se “vratio” i za Paraolimpijske igre.

Podsjetimo, tijekom nedavnih OI olimpijski plamen su upalili proslavljena atletičarka Marie-Jose Perec i veliki džudaš Teddy Riner. Perec i Riner su u vrtu Tuileries upalili vatru u balonu koji se potom podigao u zrak.

Čarolija ovog ‘plamena bez goriva’, podjednako je očarala turiste i Parižane. Brojni stanovnici francuske metropole se nadaju da će kotao zauvijek ostati na tom mjestu.

Paraolimpijski kotao bit će osvijetljen i dostupan javnosti svaki dan od 29. kolovoza do 7. rujna. Poletjet će ‘u zalazak sunca’, a točno vrijeme bit će navedeno svaki dan na web stranici organizacije JOP, naravno ako to vremenski uvjeti dopuste. Tijekom Olimpijskih igara kotao je ostao prikovan za zemlju u olujnim večerima.

Denis Lugarić / Hina

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Pariz 2024

Zatvorene POI u Parizu, hrvatski parasportaši osvojili četiri medalje

Objavljeno

/

Slika prikazuje vatromet unutar velikog stadiona noću, s više mlazova svjetla i dima koji se dižu u zrak. Na tribinama u pozadini vide se mnoštvo zastava različitih zemalja, dok su tribine pune publike. Stadion je osvijetljen plavim i ljubičastim svjetlima, stvarajući dramatičnu atmosferu. Na tlu ispod vatrometa vidi se pozornica s izvođačima u daljini, okruženima dimom u raznim bojama, uključujući crvenu i plavu.
Foto: Hina

Gašenjem paraolimpijskog plamena i službeno su zatvorene 17. ljetne Paraolimpijske igre u Parizu na kojima je sudjelovalo oko 4400 sportaša iz 168 delegacija, među kojima i 22 hrvatska parasportaša

Nakon 11 dana natjecanja svečanom ceremonijom na Stade de Franceu zatvorene su Paraolimpijske igre u Parizu. Nakon što su na otvaranju hrvatsku zastavu nosili parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić i paraplivač Dino Sinovčić, na zatvaranju je tu čast imala parastolnotenisačica Helena Dretar Karić.

Hrvatski predstavnici su u glavnom francuskom gradu osvojili četiri medalje čime je Hrvatska stigla do brojke od 30 medalja u povijesti ljetnih Paraolimpijskih igara.

Najsjajniju medalju, onu zlatnu osvojila je Anđela Mužinić Vincetić u para stolnom tenisu, Deni Černi je osvojio srebro u bacanju kugle, dok su bronce osvojili Dino Sinovčić na 100 leđno i Luka Baković u bacanju kugle. Najuspješniji su bili kineski parasportaši sa čak 219 medalja pri čemu 94 zlata.

Nakon što su sredinom kolovoza zatvorene Olimpijske igre, Pariz se u nedjelju oprostio i od najboljih parasportaša svijeta. Bile su to nevjerojatne Igre. Francuzi su otvorili srca i paraolimpijski sport. ‘Merci beaucoup’, Francuska, bila bi poruka za kraj.

Za razliku od spektakularne svečanosti otvaranja u srcu Pariza, na Place de la Concorde i glasovitoj aveniji Champs-Elysees, završni party je baš kao i na nedavnim Olimpijskim igrama, održan na Stade de Franceu pred 64.000 gledatelja. Nažalost, sjajnu atmosferu kvarila je kiša koja je većim dijelom padala.

Umjetnički direktor ceremonije ponovo je bio Thomas Jolly, koji je za posljednju od četiri pariške ‘predstave’ odlučio transformirati Stade de France u golemi noćni klub, a za show su se pobrinuli francuski pionir elektronske glazbe Jean-Michel Jarre (76) i 24 francuska DJ-a.

Set od sat vremena, u kojem je svaki DJ imao po jednu pjesmu, otvorio je i zatvorio Jarre, a uz njega nastupili su i Martin Solveig, Kavinsky, Cassius, Kungs, The Avener, Ofenbach, Polo & Pan, Agoria, DJ Falcon…

– Ideja ove posljednje ceremonije bila je natjerati planet da pleše. Pariz je zabava – kazao je Jolly.

Na svečanostima zatvaranja nema mimohoda sportaša, već su paraolimpijci i prije službenog početka programa zauzeli svoja mjesta uz travnjak kako bi mogli pratiti cijeli show.

Prvi dio večeri bio je klasičniji uz defile zastava, kao i protokolarne elemente, govore, zakletve i zastave.

Program je počeo izvedbom ‘Vivre pour le Meilleur’ Johnnyja Hallydaya, ikone francuskog rocka, koju je sjajno izvela Santa. Uslijedio je mimohod zastava, a hrvatsku je nosila Helena Dretar Karić.

U protokolarnom dijelu programa govore su održali predsjednik Organizacijskog odbora Tony Estanguet, te predsjednik Međunarodnog paraolimpijskog odbora (IPC) Andrew Parsons.

Estanguet, bivši kanuist i prvi francuski sportaš s tri zlatne medalje na tri različita izdanja Olimpijskih igara, u Sydneyju (2000.), Ateni (2004.) i Londonu (2012.) je poručio kako je ‘Francuska imala smjelosti vjerovati u moć sporta’.

– Večeras nitko ne želi da ove Igre završe, ali možemo učiniti da ovaj trenutak pamtimo do kraja života. Srušili smo mnoge rekorde, ali predlažem da srušimo još jedan. Zamolit ću vas da ustanete, ako možete, da date najglasnije, najluđe, najduže ovacije u svom životu ovim paraolimpijskim sportašima – poručio je Estanguet izazvavši ovacije na tribinama.

– Zahvaljujući vama, svi su vidjeli kako izgleda uključiv svijet. Pokrenuli ste ovu paraolimpijsku revoluciju i sada više nema povratka – poručio je sportašima.

– Pariz je sada uzor, paraolimpijci su dali sve od sebe. Vidjeli ste snagu u različitosti. Sada je vrijeme da vi i društvo napravite razliku – kazao je Parsons.

– Paraolimpijci su kroz sport pokazali što čovječanstvo može postići kada mu se pruži prilika za uspjeh. Svi imamo kolektivnu odgovornost iskoristiti zamah Paraolimpijskih igara u Parizu 2024. kako bismo svijet oko nas učinili inkluzivnijim. Moramo srušiti barijere koje postoje u društvu. Moramo omogućiti i osnažiti osobe s invaliditetom da se istaknu izvan igrališta, u obrazovanju, zapošljavanju, zabavi, u vladi, u civilnom društvu, posvuda – dodao je.

Uslijedila je primopredaja paraolimpijske zastave koju je gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo predala gradonačelnici Los Angelesa Karen Bass.

Pariz je bio domaćin Igara u velikom stilu, pišući novu stranicu u povijesti. Brojni spomenici i znamenitosti iz francuske metropole poslužile su kao pozadina za sport i očarale, a ovoga ljeta je Pariz dočekao i novi ‘spomenik’.

‘Kotao’ u srcu Jardin des Tuileries postao je jedan od simbola Olimpijskih i Paraolimpijskih igara, privukavši stotine tisuća posjetitelja. Nažalost, posljednji let olimpijskog kotla iznad vrtova Tuileries, koji se trebao poklopiti s početkom ceremonije zatvaranja Paraolimpijskih igara, otkazan je zbog vremenskih uvjeta.

I dok je kotao polako prestajao sjati, uz zvukove ‘Je suis venu te dire que je m’en vais’, skladbe Sergea Gainsbourga inspirirane francuskim pjesnikom Paulom Verlainem, paraolimpijski plamen je ušao na Stade de France.

Nakon završne štafete francuska paraolimpijka Aurelie Aubert je ugasila plamen čime su i službeno završene Paraolimpijske igre, a počeo je završni party.

Predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora (HPO) Ratko Kovačić je pohvalio organizaciju pariških Igara.

– Organizacija je bila odlična i jedinstvena. Ne znam koji grad u svijetu može organizirati natjecanje na tako prekrasnim i povijesnim mjestima, ali i vrhunskim sportskim objektima. Mislim da su sportaši imali fantastične uvjete. Naravno, bilo je sitnih problema, jer je teško očekivati na tako velikom natjecanju da sve funkcionira savršeno.

Svi sportaši su posebno isticali sjajnu atmosferu na stadionima. S njima se složio i predsjednik HPO-a.

– Atmosfera na sportskim objektima me impresionirala, na svakom se borilištu zdušno navijalo i pratilo, bez ružnih povika i zvižduka. Francuzi cijene paraolimpijski sport. Bila je prekrasna atmosfera, posebno kada čuješ i naše navijače. Na tribinama je bilo mnogo roditelja, članova obitelji i prijatelja naših parasportaša, siguran sam kako im je to mnogo značilo – poručio je Kovačić.

– Zadovoljan sam nastupom i ostvarenim rezultatima naših paraolimpijaca. Nakon što u Tokiju nismo osvojili zlato, u Pariz je u tome uspjela Anđela Mužinić Vincetić koja je na putu do zlata pobijedila sve Azijatkinje što je odjeknulo u stolnoteniskom svijetu. Černi je osvojio srebro poboljšavši svoj najbolji rezultat, Dino Sinovčić je ponovio uspjeh iz Tokija, dok je Luka Baković pokazao kako propada svjetskom vrhu. Bilo je i dosta plasmana koji su bili blizu medalje, ali nažalost nisu uspjeli – kazao je Kovačić.

Izvor: Hina/Denis Lugarić

Nastavi čitati

Atletika

PARIZ Srebro za Černija, bronca za Sinovčića

Objavljeno

/

Na slici su dvije osobe u sportskoj odjeći, jedna od njih u invalidskim kolicima. Oboje nose bijele jakne s crvenim rukavima, s grbom i logom "4F". Osoba u kolicima drži srebrnu medalju, ponosno je pokazuje prema kameri i smiješi se. Iza njih je natpis "NO FILMING IN MIXED ZONE", a u pozadini se nalazi šaren zid s motivima Pariških Paraolimpijskih igara 2024.
Foto: HPO

Posljednjeg dana natjecanja hrvatskih predstavnika na Paraolimpijskim igrama u Parizu, Deni Černi je osvojio srebro u bacanju kugle, dok je Dino Sinovčić osvojio broncu na 100 leđno

Hrvatska je tako zaključila pariške igre sa četiri medalje. Osim Černija i Sinovčića, medalje su osvojili i parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić koja je osvojila zlato, dok je Luka Baković bio treći u bacanju kugle.

Hrvatska je ukupno na POI osvojila 30 medalja, pri čemu šest zlata, devet srebrnih i 15 brončanih.

Černi je osvojio srebro s novim osobnim rekordom 12,18 m. Prije tri godine bio je brončani u Tokiju, a Pariz mu je očito sretan grad jer je prošle godine u glavnom francuskom gradu osvojio i broncu na svjetskom prvenstvu. Na Stade de Franceu je otišao stepenicu više.

– Ovo je najveći trenutak u mojoj karijeri, presretan sam. Brončana medalja iz Tokija je bila za mene, a ovo srebro je za moje roditelje, mog trenera, prijatelje za moje Grubišno Polje – kazao je Černi nakon uspjeha karijere.

Paraatletičar atletskog kluba OTOS Grubišno Polje već je u prvom pokušaju osigurao broncu bacivši 11,13 metara, potom se u trećoj seriji probio do srebra sa 11,66, u četvrtoj seriji je postavio svoj novi osobni rekord (11,93), a sjajnu večer je zaključio petim hicem u kojem je još malo popravio osobni rekord koji sada iznosi 12,18, što je za 32 cm bolje od dosadašnjeg najboljeg rezultata.

– Prvi hitac je bio sa 80 posto snage, da sve bude kako treba što se tiče suđenja, da ne napravim neku grešku. Kada sam vidio da je medalja osvojena, opustio sam se bacao sve jače i jače – dodao je Černi.

Bolji od Černija bio je tek aktualni svjetski prvak Kinez Bingchen Cai koji je slavio s novim svjetskim i paraolimpijskim rekordom 12,77 m, dok je broncu osvojio zlatni iz Tokija Marokanac Zakariae Derhem s 11,26.

Černi je u atletiku ušao 2006. na poziv proslavljenog hrvatskog paraolimpijca Darka Kralja. Nakon prvog odrađenog treninga svidjelo mu se bacanje kugle i nastavio je. Uz njega je cijenu sportsku karijeru trener Boris Kljajić.

– Ovo je najveći Denijev uspjeh, osvojio je srebro, a pritom je prebacio osobni rekord za više od pola metara. To mogu samo veliki na najvećim natjecanjima. Treniramo već 18 godina i da nam je netko prije natjecanja ponudio srebro objeručke bi ga prihvatili – kazao je Kljajić.

Na slici je muškarac u bijelo-crvenoj sportskoj odjeći s logom "4F" i grbom. Ponosno drži srebrnu medalju ispred sebe i pozira pred plavom pozadinom s natpisom "PARIS 2024". Osim medalje, u ruci drži crvenu plišanu maskotu povezanu s događajem.

U subotu je medalju osvojio i najbolji hrvatski paraplivač Dino Sinovčić zauzevši treće mjesto u finalu discipline 100 leđno u kategoriji S6 obranivši tako broncu iz Tokija.

Sinovčić je u finalu isplivao vrijeme 1:15,73, a brži od njega bili su tek Kinezi Hong Yang s 1:14,31 i Jingang Wang sa 1:15,16.

– Presretan sam i prezadovoljan, sve se posložilo kako treba. Nije moglo biti drugačije s obzirom na količinu truda i rada. Od 11. mjeseca ja sam preko 200 dana bio izvan Splita i znam koliko je uloženo u ovu medalju – kazao je član splitskog Mornara.

– Bilo je fenomenalno, posebno što su na tribinama bili moji roditelji, prijatelji, što mi je dalo dodatnu snagu i motiv. Izvuklo je maksimum iz mene. Sada se treba malo odmoriti i okrenuti Los Angelesu. Godine su za sada samo broj, još uvijek mogu, dobro se osjećam i guštam. Onog trenutka kada osjetim da to nije to, prvi ću podignuti ručnu – dodao je.

Njegova velika ljubav je i košarka. Dino je bio jedan od suosnivača je košarkaškog kluba u kolicima KKI Split. Zbog Pariza je košarku stavio na stranu.

– Iduću godinu ću se malo okrenuti košarci, u Zagrebu bi se za dvije godine trebalo održati Europsko prvenstvo divizije B, pa ćemo malo pokušati dati obol, ali plivanje će i dalje biti u glavnom fokusu – kazao je.

Druga je to paraolimpijska medalja za 32-godišnjeg Splićanina koji je u Tokiju također bio treći. Iza njega je i peto mjesto na POI u Rio de Janeiru 2016. godine.

Sinovčića već godinama trenira Slobodan Glavčić.

– Zadovoljan sam, tko ne bi bio zadovoljan medaljom na paraolimpijskim igrama. Dobro smo se pripremili i samo smo naplatili svoj rad. Zadržali smo kontinuitet, puno je većih emocija bilo u Tokiju jer mu je to bila prva medalja. Ovo je sada već navika – kazao je Glavčić.

Dodajmo da će parastolnotenisačica Helena Dretar Karić nositi hrvatsku zastavu na svečanosti zatvaranja Paraolimpijskih igara večeras u Parizu.

– Predstavljati svoju državu na paraolimpijskim igrama je ogromna stvar, a nositi zastavu na svečanosti zatvaranja je zaista velika čast. S velikim ponosom ću nositi zastavu i taj ću trenutak pamtiti do kraja života – kazala je Dretar Karić.

Izvor: HPO/Hina/Denis Lugarić

Nastavi čitati

Pariz 2024

MUŽINIĆ VINCETIĆ Bilo me strah sanjati zlato

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje sportašicu u invalidskim kolicima koja drži zlatnu medalju osvojenom na Paraolimpijskim igrama u Parizu 2024. godine. Na sportašici je službena odjeća hrvatske reprezentacije, a u pozadini se vidi plakat s logotipima sponzora i natpisom "Paris 2024".
Foto: HPO

Najbolja hrvatska parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić osvojila je zlatnu medalju u kategoriji WS3 na Paraolimpijskim igrama u Parizu nakon što je u finalnom susretu u dramatičnih pet setova pobijedila Koreanku Jiyu Yoon s 3-2 (11-7, 11-8, 10-12, 10-12, 13-11)

Najveći je to uspjeh u karijeri 31-godišnje Splićanke koja je do sada osvojila dvije paraolimpijske medalje u ekipnom dijelu natjecanja zajedno s Helenom Dretar Karić – srebro u Rio de Janeiru (2016.), te broncu u Tokiju (2020.).

– Bilo me strah sanjati zlato, znala sam da imam kvalitetu jer sam druga na ljestvici. Sada je sve gotovo, mirna sam i spokojna, sada se samo pitam znaš li što si osvojila – kazala je Anđela nakon meča.

– Bio je to težak meč, ove godine sam igrala s njom dva puta, prvi put sam dobila, drugi put je ona bila bolja. Prva dva seta sam odigrala sjajno, dok je ona dosta griješila. Kasnije je proigrala, nakon 2-2 u setovima pomislila sam, budi hrabra. U petom setu sam taktički odigrala dobro. Uopće se ne sjećam da je ona imala meč loptu, igrala sam maksimalno koncentrirano, poen po poen.

U Pariz je stigla kao aktualna europska prvakinja, dok je na svjetskim prvenstvima osvojila srebro u Granadi 2022., te broncu u Laškom 2018.

Bile su to njezine četvrte Paraolimpijske igre. U Londonu je bila deveta, a u Rio de Janeiru i Tokiju peta. Sve je naplatila u Parizu.

– U Londonu sam bila mlada i izgubljena, nisam znala igrati, dobila sam pozivnicu. U Riju sam mogla doći do medalje, ali se nije dogodilo, dok sam u Tokiju izgubila od Yoon za ulazak u polufinale. Tri dana sam plakala. U Parizu nisam mogla na bolji način osvojiti, moji su bili na tribinama. Proigrala sam u polufinalu, uživala sam, u kompletu je ovaj Pariz nezaboravan – dodala je Anđela koja je do svoje trinaeste godine trenirala odbojku. Međutim, nakon prometne nesreće 2006. završila je u kolicima.

Anđela je imala veliku podršku na tribinama South Paris Arene. Bodrili su je roditelji Željko i mama Marija, suprug, bivši paraolimpijac Kristijan Vincetić, obitelj, prijatelji, ostali sportaši…

– Atmosfera je bila sjajna, publika je bila prekrasna – dodala je.

Anđelu od 2010. trenira Mirela Šikoronja Ivančin. U timu su od 2014. psiholog Igor Čerenšček i kondicijski trener Igor Berislavić, kasnije su se priključili za mentalni trening Sandra Župarić, maser i fizio Željko Čop i Vladimir Šošić, te pomoćni trener Davor Bilić.

– Još sam pod dojmom. Polufinale je bilo fenomenalno, ali finale je bilo nevjerojatno kvalitetno. Potajno smo se spremali, ali željeli smo mir. Ja se uvijek sjetim naših nogometaša, skromno i u tišini. I to smo radili. Ponosna sam. Znala sam da nam Koreanka neće pokloniti niti jedan poen – kazala je Šikoronja Ivančin.

– Anđela je odigrala nevjerojatno, imala je fokus, brzinu, tehniku. Ona je to zaslužila, radili smo 15 godina za ovo – dodala je.

Druga je to hrvatska medalja na Paraolimpijskim igrama u Parizu. Prvu je osvojio Luka Baković koji je u bacanju kugle u kategoriji F46 bio treći.

Ujedno to je ukupno 28. medalja hrvatskih sportaša na ljetnim Paraolimpijskim igrama, pri čemu šesto zlato, uz osam srebrnih i 14 brončanih medalja.

U petak su nastupile i dvije paraatletičarke, Mikela Ristoski je osvojila je 10. mjesto u skoku u dalj u kategoriji T20, baš kao i Ivana Purkić u bacanju diska u kategoriji F38.

Izvor: Hina/Denis Lugarić

Nastavi čitati

U trendu