Djeci je ovo prilika za učenje i igru, a kampovi sjajan primjer inicijativa koje stvaraju jednake mogućnosti za sve
Tri hrvatska grada, 10 parasportskih disciplina, gotovo 200 djece i mladih te jedan cilj – izgradnja ravnopravnijeg i boljeg svijeta. Ovo je samo dio priče koju kroje ‘move now’ parasportski kampovi. Nastali kao rezultat partnerstva između Allianza i Olimpijskog te Paraolimpijskog odbora, fokus im je uključivanje mladih u sport kao ključan faktor za zdravlje i uspješan razvoj. Prvi ‘move now’ kamp je održan u Splitu 16. i 17. listopada, u Rijeci 8. i 9. prosinca 2024., dok je završno druženje ove sezone bilo u Zagrebu minulog vikenda, 25. i 26. siječnja.
Više od 70 djece i mladih i u Zagrebu se okušalo u raznim sportovima kao što su boćanje, parataekwondo, plivanje, para stolni tenis i paraatletika, pod vodstvom stručnih trenera i poznatih paraolimpijaca, kao što su Velimir Šandor, Anđela Mužinić Vincetić i Ana Sršen te budnim okom Allianz volontera. Osim u sportskim aktivnostima, djeca i roditelji su za vikend sudjelovali i u radionicama o financijskoj pismenosti.
“Glavna svrha i misao vodilja je ne samo promicati tjelesnu aktivnost, već i osnažiti sljedeću generaciju za aktivno sudjelovanje u zajednici i izgradnju održive budućnosti. Kampovi su dio Allianzove globalne inicijative Move Now, kroz koju se snažno zalažemo za inkluzivnost, osiguravajući da djeca s teškoćama u razvoju imaju jednake prilike za sudjelovanje u sportskim i obrazovnim aktivnostima, poručila je na početku kampa u Zagrebu predsjednica Uprave Allianz Hrvatska Marijana Jakovac dodavši:
“Izuzetno smo ponosni i na naše dugogodišnje partnerstvo s Hrvatskim paraolimpijskim odborom koji je ove kampove organizirao i omogućio nam da pružimo podršku i resurse potrebne za osnaživanje novih generacija. S njima posljednje desetljeće aktivno gradimo projekte usmjerene djeci i mladima s teškoćama u razvoju s ciljem izgradnje ravnopravnijeg i boljeg svijeta.”
Da parasportski ‘Move now’ kampovi predstavljaju sjajan primjer kako se zajedničkim naporima može izgraditi bolji i ravnopravniji svijet, slaže se i predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora Ratko Kovačić:
“Odrastanje ima svoje izazove i nekada zna biti vrlo složeno, ali zato ovo i radimo – da se što više djece i mladih nauči baviti sportom jer, kada se to nauči u mladim danima, ostaje vam kroz cijeli život. Imamo veliki broj projekata svake godine, a radimo i na nekima koji su usmjereni baš na cilj razvoja parasporta i uključivanja što većeg broja osoba s invaliditetom u sport”, rekao je, poručivši okupljenoj djeci i mladima:
“Želimo da steknete što više prijateljstava, da budemo ekipa i tim, savladavamo prepreke i da se što više bavite sportom. Nadam se da ćemo nekoga od vas vidjeti na avionu za Brisbane ili Los Angeles.”
Šesnaestogodišnja Jovana Obradović, koja je sudjelovala na svim kampovima, izjavila je: “Lijepo sam se provela, upoznala paraolimpijce i bilo mi je jako dobro, jedva čekam opet! Ovo je sjajna prilika da bolje upoznamo sport, da vidimo kako je baviti se onime što smo mislili da ne možemo, a zapravo možemo.”
‘Move now’ kampovi mijenjaju perspektivu
Ovakva su druženja i aktivnosti prilika djeci i mladima da se povežu, upoznaju različite sportove te steknu smjernice za odabir aktivnosti koja najbolje odgovara njihovim potrebama i sposobnostima. Poseban naglasak stavlja se na važnost sporta kao sredstva za inkluziju djece s teškoćama u razvoju, jer im omogućuje da aktivno sudjeluju u društvu i suoče se s raznim izazovima na konstruktivan način.
Inkluzivno društvo je temelj za izgradnju održive budućnosti. Promiče jednakost i pravednost, smanjuje barijere i diskriminaciju, te potiče cjeloživotno učenje i razvoj. Više informacija o ‘move now’ kampu je dostupno na internetskoj stranici, a kako je bilo na svim druženjima, pogledajte na društvenim mrežama.
Hrvatski paraatletičari Mikela Ristoski i Deni Černi ostvarili su najuspješnije rezultate na dvoranskom prvenstvu Hrvatske koje je održano u Atletskoj dvorani Zagreb na Velesajmu
Poslušaj članak
Drugo izdanje dvoranskog paraatletskog prvenstva Hrvatske okupilo je 123 natjecatelja iz 18 hrvatskih klubova, među kojima su nastupili i hrvatski paraolimpijci Mikela Ristoski, Deni Černi, Erik Fabian Kaurin, Matija Sloup i Miljenko Vučić.
Najuspješnije rezultate postigli su Deni Černi (PAK – OTOS-Grubišno Polje) u bacanju kugle F33 s 11,06 m (913 bodova) u muškoj konkurenciji, te Mikela Ristoski (AKOSI Medulin) u skoku u dalj T20 s 5,22 m (812 bodova) u ženskoj konkurenciji.
Srebrni s posljednjih paraolimpijskih igara u Parizu, te brončani iz Tokija je obanio prošlogodišnji naslov prvaka Hrvatske u bacanju kugle F32, 33, 34 uvjerljivo slavivši ispred ostatka konkurencije.
U ženskoj konkurenciji, trostruka osvajačica paraolimpijskih odličja i paraolimpijska prvakinja iz Rija u skoku u dalj u kategoriji sportašica s intelektualnim poteškoćama (T20), također je bila uvjerljiva, a Mikela je osim pobjede u skoku u dalj T13, 20, 47 pobijedila i u bacanju kugle u kategoriji 20 sa 7,62 m.
Zlato je osvojio i paraolimpijac Erik Fabian Kaurin (Uriho) u bacanju kugle (F11, 40, 41, 46) s rezultatom 15,58 (911 bodova) ispred Miljenka Vučića iz Zmajevca iz Novske (12,11 m/843 bodova) i Matije Sloupa iz kutinskog Odiseja (9,53/716).
Dvoranske Prvakinje Hrvatske su i Ani Jelenić (Uriho) u bacanju kugle F33, 34 s 4,98 m, Martina Krog (Uspon) u bacanju kugle F37, 38, 46, 64 s 9,05 m, Nataša Sobočan (Uspon) u bacanju kugle F55, 56, 57 sa 6,51 m, Kristina Ivšić (Uspon) na 60 m T20 s 10,07 s, Sara Marić (Spektar) na 60 m T37, 38, 47, 62 s 8,46 s, Laura Bošnjak (Rijeka) na 200 m T20 s 33,95 s te Lucija Brešković (ASK Split) na 200 m T13, 37, 38, 64 s 39,20 s.
U muškoj konkurenciji slavili su i Ivor Milobar (Uriho) u bacanju kugle F35, 36, 37, 38 s 8,75 m, Stipo Tokić (Spektar) u bacanju kugle F55 sa 7,90 m, Marijan Presečan (Agram) u bacanju kugle F52, 53, 54, 57 sa 6,50 m, Merdijan Beqiri (Rijeka) u bacanju kugle F20 s 9,47 m, Marko Radovanac (Odisej Kutina) u skoku u dalj T38, 46, 47 s 5,24 m i na 200 m T36, 38, 47 s 26,94 s, David Bogdan (AKOSIS) u skoku u dalj T20 s 4,55 m, Karlo Brebrić (Vinkovci) na 60 m T20 s 8,55 s, Dorian Kocek (Uriho) na 60 m T36, 37, 38 s 9,21 s, Damir Prstac (ASK Split) na 200 m T20 s 29,06 s, Antonio Kosmat (AKOSIS) na 400 m T38, 64 s 58,91 s i Matija Celinić (AKOSIS) na 400 m T20 s 1:03,47.
Prvenstvo Hrvatske u dvorani označilo je i početak Hrvatske paraatletske lige 2025. koja će i ove godine biti provedena u šest kola. Drugo kolo je u Vinkovcima (13. travnja – Paraatletski miting Vinkovci), zatim je 11. svibnja na rasporedu Paraatletski miting Velika Gorica, 4. kolo će biti u Varaždinu gdje će se 12. i 13. srpnja održati Otvoreno Prvenstvo Hrvatske Croatia Open 2025., potom 4. rujna slijedi Međunarodni paraatletski miting Zagreb Open 2025. godine, a sezona završava šestim kolom – Pojedinačnim PH 18. i 19. listopada u Puli.
Cilj ovih predavanja je educirati parasportaše, njihove roditelje i trenere o pravilnoj prehrani, pomažući im u postizanju optimalnih rezultata i očuvanju zdravlja
Poslušaj članak
Prošli petak, 21. ožujka 2025., u Centru za sport i rekreaciju Zagreb održano je prvo od devet planiranih predavanja o prehrani za parasportaše, u organizaciji Invalidskog odbojkaškog kluba ‘Zagreb’.
Predavanje o prehrani u danima klasičnog treninga održala je Vesna Bosanac, renomirana nutricionistkinja s bogatim iskustvom u sportskoj prehrani. Cilj ovih predavanja je educirati parasportaše, njihove roditelje i trenere o pravilnoj prehrani, pomažući im u postizanju optimalnih rezultata i očuvanju zdravlja.
Na predavanju je sudjelovalo 23 parasportaša iz Invalidskog odbojkaškog kluba ‘Zagreb’, DSR-a ‘Centar za sport i rekreaciju Zagreb’, Zagrebačkog parasportskog saveza i Paraodbojkaškog kluba ‘Hrabri’. Sudionici su imali priliku saznati više o odabiru kvalitetnih namirnica, važnosti obroka prije i poslije treninga te prilagodbi prehrane sportskom načinu života.
Nakon teorijskog dijela, Vesna Bosanac demonstrirala je pripremu zdravih energetskih kuglica i osvježavajućeg smoothieja, dajući konkretne primjere jednostavnih i zdravih obroka koji podržavaju sportske performanse.
Bosanac je prva nutricionistkinja u Hrvatskoj s poslijediplomskim studijem Prehrane u sportu pri Međunarodnom olimpijskom odboru. Autorica je knjige ‘Prehrana mladih sportaša’, edukativnih materijala za djecu i vlasnica obrta za savjetovanje o prehrani.
– Bavim se prehranom sportaša, uključujući paraolimpijce, i surađujem s klubovima koji imaju članove s invaliditetom. Kroz ove radionice pokušat ćemo unaprijediti prehranu sportaša s invaliditetom, bilo da se radi o prehrani prije natjecanja, klasičnog treninga ili suplementaciji. Također ćemo obraditi temu rizika pada na doping-kontroli te važnost zdravog mršavljenja, posebno za slabije pokretne osobe koje su pod većim rizikom od pretilosti. Kvalitetna prehrana ne mora biti skupa; ključno je mudro birati namirnice i pripremati ih na način koji čuva njihovu nutritivnu vrijednost – istaknula je Bosanac.
Ovo i ostala predavanja o prehrani parasportaša provode se u sklopu projekta ‘Škola sjedeće odbojke i adaptivnih sportova’, koji posljednjih godina financira Grad Zagreb.
Zanimljivo je da je Branko Begin svoju četvrtu titulu prvaka Hrvatske uzeo točno na svoj 47. rođendan, čestitavši si ga tako na najbolji mogući način
Od 23. do 29. ožujka, u organizaciji Hrvatskog športskog saveza slijepih, u Hotelu Novi Zagreb, održano je 34. pojedinačno Prvenstvo Hrvatske u šahu za slijepe i slabovidne osobe. Natjecalo se 12 šahista koji su se nadmudrivali s ciljem da postanu novi prvaci Hrvatske u šahu.
Do samog kraja bilo je napeto, zbog istog broja bodova, međutim, po dodatnim kriterijima šahist Šahovskog kluba Sveti Krševan i član Sportske udruge slijepih i slabovidnih ‘Donat’, Branko Begin, osvojio je naslov prvaka.
Četvrti je ovo naslov za Begina koji je, uzevši prvo mjesto, dobio stipendiju u trajanju od godine dana te ušao u 3. kategoriju sportaša.
Drugo mjesto pripalo je šahistu ŠK Hvidre Osijek Hinku Cajzleru, dok je treći završio član Šahovskog kluba ‘Velebit’ Milan Prpić.
Zanimljivo je i to da je Branko Begin svoju četvrtu titulu prvaka Hrvatske uzeo točno na svoj 47. rođendan, čestitavši si ga tako na najbolji mogući način.
– Ovu pobjedu posvećujem mome barbi Ivi Rajiću koji je rođen 12. prosinca 1934. godine, a umro je 18. ožujka 2025. godine. Od njega je krenuo moj šahovski put. Barba Ivo puno ti hvala za sve i počivao u miru – napisao je Branko Began na svome Facebook profilu.
Titula prvaka dokaz je kako se dobrog rada kluba Svetog Kreševana, ali i besprijekorne Brankove koncentracije tijekom cijelog turnira.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.