Connect with us

Kultura

Natječaj za pjesničku rezidenciju Vesna Parun

Objavljeno

/

Informativna ploča o Vesni Parun, poznatoj hrvatskoj pjesnikinji. Ploča je dio izložbenog postava i ima polukružni oblik. Na njoj se nalazi crno-bijela fotografija Vesne Parun, koja nasmijana drži buket cvijeća i nosi kaput. Pozadina ploče je kombinacija plavih i crvenkastih tonova s apstraktnim linijama. Tekst na ploči opisuje život Vesne Parun, spominjući njezino rođenje na otoku Zlarinu 1922. godine, školovanje na Visu te njezinu nesretnu ljubav. Tekst je ispisan na hrvatskom i engleskom jeziku.
Foto: Hina/Snježana Klarić

Kulturna udruga Fotopoetika raspisala je peti natječaj za pjesničku rezidenciju Vesna Parun koja će se i ove godine održati na Zlarinu, rodnom otoku književnice po kojoj rezidencija nosi naziv

Rok za prijavu zainteresiranih je 15. travnja, a prijaviti se mogu svi punoljetni književnici i književnice koji imaju barem jednu ranije izdanu zbirku poezije. Rezidenciju i ove godine financijski podržavaju Ministarstvo kulture i medija i Grad Šibenik.

Rezidencija je namijenjena hrvatskim književnicima i književnicama koji su prilikom prijave dužni priložiti životopis i motivacijsko pismo koje će poslati na e-mail fotopoetika@gmail.com.

Rezidencijalni program se održava na otoku u trajanju od 14 dana u terminu po dogovoru s dobitnikom/icom, a najkasnije do studenog ove godine. Rezidenciju i ove godine podržavaju resorno Ministarstvo i gradska uprava Šibenika zbog čega ona nastavlja biti jedna od rijetkih književnih rezidencija u Hrvatskoj koja dobitniku ili dobitnici osigurava honorar te pokriva troškove puta i smještaja na otoku Zlarinu.

O dobitniku/ici odlučuje tročlani žiri, a proglašenje će biti 1. svibnja objavljeno na internetskoj i Facebook stranici organizatora o čemu će pravovremeno biti obaviješten/a i dobitnik, odnosno dobitnica.

Podsjetimo, ovo je prva književna rezidencija na području Šibensko – kninske županije. Dosadašnje gošće rezidencije bili su: Andrijana Kos Lajtman iz Čakovca, Vera Vujović iz Zagreba, Katja Grcić iz Splita i Tomislav Augustinčić iz Karlovca.

Kultura

UIR ZAGREBA Održan koncert ‘Osam suza za Zlatka Bočkala’

Objavljeno

/

Napisao/la:

Bliski prikaz publike u dvorani koja s osmijehom i zanimanjem prati događaj na pozornici. U prvom planu sjede osobe različite dobi, pretežno starije životne dobi, a mnogi su odjeveni svečanije. Neki drže štapove ili druge pomagala, a izrazi lica odaju uživanje u programu.
Foto: Klaudija Klanjčić

Udruga invalida rada Zagreba organizirala je 10. travnja 2025., u Centru za kulturu Trešnjevka u Zagrebu, tradicionalni osmi koncert amaterskih pjevačkih zborova pod nazivom ‘Osam suza za Zlatka Bočkala’, u sjećanje na njihovog pokojnog predsjednika koji je svojim predanim radom i vizijom ostavio neizbrisiv trag

Poslušaj članak

Moderatorsku palicu preuzela je i ove godine Ana Tomašković, dugogodišnja suradnica UIR Zagreba te urednica i voditeljica emisije HRT-a ‘Normalan život’. Posebno je pozdravila obitelj Zlatka Bočkala, zatim Zvjezdanu Modrić iz Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom te Darija Jurišića, pravobranitelja za osobe s invaliditetom.

Iz UIR Zagreba su poručili da su koncert s dubokim poštovanjem posvetili svojem nezaboravnom predsjedniku Zlatku Bočkalu, profesoru psihologije, koji je kroz svoj život bio više od člana, dopredsjednika i predsjednika UIR Zagreba – bio je oslonac, inspiracija i prijatelj svima koji su ga poznavali.

Predsjednica UIR-a Zagreba Nada Vorkapić još se jednom prisjetila prijateljstva s pokojnim Bočkalom, dok je bio predsjednik, a ona dopredsjednica. Njegova strpljivost, predanost radu, neicrpna empatija i razumijevanje ostavili su neizbrisiv trag u srcima svih s kojima je dolazio u doticaj.

– Zlatko Bočkal funkciju predsjednika Udruge invalida rada odgovorno je i uspješno obavljao od 2013. godine sve do prerane i iznenadne smrti 2017. godine. Bio je professor psihologije s nevjerojatnom količinom strpljenja i pružao je pomoć onima kojima je pomoć bila potrebna. Uvijek je imao vremena i strpljenja poslušati svakoga te pružiti dobar savjet iz bogatog iskustva stečenog u izravnom radu s ljudima, kako u privatnom, tako i u profesionalnom smislu. Njegova vizija i veliki angažman u Udruzi invalida rada značajno su doprinijeli poboljšanju njezina rada. Bio je veliki zaljubljenik u glazbu i upravo ovim koncertom ‘Osam suza za Zlatka Bočkala’ želimo mu se zahvaliti za sav njegov predan rad – rekla je Vorkapić.

Naposljetku je dodala da je sretna osoba što je poznavala i bila suradnica Bočkalu, odnosno njegova dopredsjednica, što je bila posebna čast jer je imao puno povjerenje u nju. Prisjetila se i Marije Topić, koja je također ostavila neizbrisivi trag u udruzi.

Prilikom svog govora na pozornici posebno je pozdravila kćer Zlatka Bočkala, koja se redovito odaziva na pozive kada se organizira koncert u čast njezina oca.

Publika u kazališnoj ili koncertnoj dvorani sjedi na tribinama osvijetljenima šarenim svjetlima plave i zelene boje. Većina gledatelja su starije osobe, pažljivo promatraju pozornicu koja nije u kadru. Atmosfera je svečana i iščekujuća.

U čast Zlatku Bočkalu (13. travnja 1943. – 5. kolovoza 2017.), na pozornici je nastupilo nekoliko amaterskih pjevačkih zborova: Vokalno-instrumentalni sastav ‘VIS Danice’, Pjevački zbor KUD-a ‘Nikola Tesla’, Muški vokalni ansambl ‘Špansko’ i Pjevački zbor UIR Zagreba, koji su svojim glazbenim programima oduševili publiku.

Ulaz na koncert bio je besplatan za sve zainteresirane, a odazvali su se brojni članovi, obitelj i prijatelji Zlatka Bočkala.

Događaj je održan pod pokroviteljstvom Grada Zagreba i Hrvatskog društva skladatelja, dok je financijska potpora omogućena kroz trogodišnji program ‘ARTuriranje’, koji sufinancira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a uz temeljnu sustavnu podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva čime je naglašena njegova važnost i podrška kulturnom stvaralaštvu.

Nastavite čitati

Kultura

Centar za kulturu Trešnjevka otvara 18. Festival dječje knjige

Objavljeno

/

Napisao/la:

Centar za kulturu Trešnjevka već osamnaestu godinu zaredom organizira Festival dječje knjige, manifestaciju koja slavi knjigu i otvara vrata čarobnog svijeta dječje književnosti

Festival dječje knjige otvara vrata čarobnog svijeta priča, igre i umjetnosti. Kroz radionice, predstave, susrete s piscima i brojne kreativne programe, mali i veliki zaljubljenici u knjige zajedno slave dječju književnost.

Svečano otvorenje 18. Festivala dječje knjige održat će se u utorak 15. travnja u Parku Stara Trešnjevka, u organizaciji Centra za kulturu Trešnjevka. Festivalski program otvara manifestacija ‘Uberi priču’ s početkom u 11 sati.

U krošnjama parkovskih stabala vise stotine slikovnica koje čekaju male čitatelje! Uz smijeh klaunova, glazbu uličnih zabavljača i pripovjedače na pozornici, svako dijete može ubrati svoju knjigu i ponijeti je kući – kao uspomenu na dan ispunjen pričama i čarolijom. Nastupaju: Ana Dobričić, Igor Rajki, Nikolina Manojlović Vračar i Sanja Lovrenčić.

Festival dječje knjige poziva sve ljubitelje priča, djecu i odrasle, da se pridruže ovom jedinstvenom slavlju knjige i dječje mašte.

Festival se održava uz podršku Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba.

Nastavite čitati

Kultura

AUTSAJDER ART Umjetnost može biti prozor u svijet osobama s autizmom

Objavljeno

/

Napisao/la:

Umjetnička ilustracija prikazuje četiri faze prikaza ljudske glave s lijeva na desno: oko s radijalnim linijama koje vode prema lubanji, zatim anatomski prikaz kostura lica, prikaz mišićne strukture lica u crvenim tonovima, i na kraju stilizirani prikaz lica u nijansama plave boje. U pozadini se nalazi mrežasta crveno-crna grafika koja dodatno pojačava kontrast između segmenata. Slika je izložena na bijelom zidu.
Foto: Ivana Vranješ

U Galeriji Spirit of Art svečano je u četvrtak otvorena izložba radova umjetnika i umjetnica s autizmom pod nazivom ‘AUTsajder art’

Poslušaj članak

Jedinstvenu izložbu, povodom Svjetskog dana svjesnosti o autizmu, drugu godinu zaredom organizirali su Savez udruga za autizam Hrvatske (SUZAH) i Operacija grad, a posjetitelji je mogu razgledati do 8. travnja.

Dojmljive radove s različitim motivima i u različitim tehnikama izložili su Al Petek, Filip Ciganović, Rino Vučak, Jakov Knežević i Andrija Blažević, a ove godine predstavljeni su po prvi puta u Hrvatskoj i radovi poljske umjetnice Joanne Musical.

Osim što su talenti u likovnom stvaralaštvu, mladi umjetnici dokazali su i svoju svestranost. Umjetnik Filip Ciganović studira fiziku i informatiku na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, a od malena pjeva i svira instrumente.

Osim što je umjetnik, učenik Centra za autizam Rino Vučak je i sportaš. U svom umjetničkom izričaju vrlo je raznolik učenik osnovne škole Dugave, rođeni Šibenčanin Jakov Knežević. Strastveni zaljubljenik u digitalnu umjetnost je učenik Centra za autizam Andrija Blažević, a crtanjem, slikanjem i fotografiranjem od malih nogu bavi se učenik Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava Al Petek.

Kustosica izložbe Ana Kovačić istaknula je kako joj je bila izuzetna čast raditi na izložbi.

– Ovom izložbom lijepo je istaknuta raznolikost likovnog izričaja autora i autorica. Više je motiva i tehnika, ali je sve uklopljeno u cjelinu – rekla je Kovačić.

Tajnik Saveza udruga za autizam Hrvatske Nikola Tadić istaknuo je kako je izložba prilika da se pokaže koliko umjetnost može biti zajednički jezik.

– Umjetnost je područje u kojem treba podržati osobe s autizmom i umjetnost je univerzalni jezik koji svi možemo razumjeti, može biti prozor u svijet osobama s autizmom. Ova izložba govori da kreativnost nema granica – istaknuo je Tadić.

U prigodnom obraćanju Sven Janovski iz Operacije grad rekao je da se izložbom želi afirmirati umjetnike i umjetnice s autizmom.

Roditelji 16-godišnjeg Jakova Kneževića sretni su što on pokazuje interes za umjetničko stvaralaštvo. Njegova ljubav prema umjetnosti počela je od malih nogu. U likovnom radu, uz slikarske i grafičke tehnike, ispunjava ga izrada keramičkih uporabnih predmeta i figurica.

– Kao dvogodišnjak je od komadića kruha počeo praviti kuglice i slova. Počeo je i od slanih štapića raditi slova, razne figurice, pa je zatim otkrio plastelin. Od plastelina je izrađivao figurice životinja. Kad je bio doček hrvatske nogometne reprezentacije u Zagrebu, od plastelina je napravio svoju viziju tog događaja. Bio je na tom događaju i zapamtio ga je te je od plastelina napravio publiku, autobus, hrvatsku zastavu. Izražava se putem crtanja i plastelina, a voli i keramiku. Jednostavno uživa u umjetnosti, a mi kao roditelji uživamo s njim i sretni smo kad vidimo koliko mu je umjetnost pomogla te ga, koliko god možemo, usmjeravamo prema tome – ispričala je majka Nina.

Nastavite čitati

U trendu