in MREŽA

MOJA PRIČA Sanja Bilić

Objavljeno

/

Foto: IN-PORTAL

Različitosti nas obogaćuju, svaka situacija koja je ispred nas ima zadaću da nas nešto nauči, a život je ljepši kad znamo da smo svi dio svijeta, kaže fizioterapeutkinja iz Zagreba

Sanja Bilić (32) iz Zagreba stručna je prvostupnica fizioterapije, koja se zahvaljujući poznavanju fizikalnih terapija i wushu disciplina pronašla u radu s ljudima kojima je potrebna njezina stručna pomoć, a posebno s djecom s teškoćama u razvoju. Pritom su joj od velike pomoći terapijski konji.

Rođena je u Šibeniku početkom travnja 1992. godine, gdje je završila Medicinsku i kemijsku školu, smjer – fizioterapeut, dok je u Zagrebu diplomirala fizioterapiju na Zdravstvenom veleučilištu.

Vještinu ophođenja s djecom i konjima stekla je već u svojim srednjoškolskim danima, volontirajući u Konjičkom klubu Pegasus u Šibeniku. Ljubav prema mališanima nastavila je produbljivati kao odgojiteljica predškolske djece u Dječjem vrtiću Čarobni svijet, zatim kao fizioterapeutska tehničarka u M&I obrtu za njegu tijela, kao i na odjelima medicinske rehabilitacije djece predškolske i školske dobi u Poliklinici za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG u Zagrebu, gdje je prošla stručno usavršavanje iz područja vestibularne rehabilitacije.

– Već u srednjoj školi pronašla sam svoj poziv, a to je da ću pomagati ljudima oko sebe kojima je to potrebno. Stoga sam se tijekom obrazovanja posvetila razvijanju i unapređivanju svih tehnika koje mogu pomoći u otklanjanju zdravstvenih problema – pojasnila je.

Završila je prva dva stupnja PNF-tehnike za PNF terapeuta, tj. neurofizioterapeuta, usmjeravajući se na facilitacijsku rehabilitaciju neuroloških pacijenata uz korištenje Brain Gyma za igru pokreta.

Istražujući unutarnja i vanjska svojstva pokreta, postala je i aktivni vježbač Tai Chu Chana, a na drugom hrvatskom certificiranju u wushu disciplinama po sustavu Duanwei, koje je od 3. do 5. studenog 2017. provela Kineska wushu asocijacija u organizaciji Hrvatskog wushu saveza, dodijeljen joj je majstorski stupanj 1. duan u disciplini Tai Chi Chuan, stil Yang. Inače, The Tai Chi for Health Institute (TCHI) osnovan je 2010. godine od strane doktora Paula Lama, a takve discipline najviše pomažu u unapređivanju zdravlja, posebno u redukciji stresa, reguliranju i gubitku težine.

Masaže i terapijske tehnike, uz wushu elixir, Bilić provodi u svojem privatnom Obrtu za akupunkturu, akupresuru i ostale usluge – Tai Chi Pergola sa sjedištem u Zagrebu, u Račićevoj ulici, čija je misija zadovoljstvo svakog klijenta pružanjem najkvalitetnije usluge za njegovo zdravlje i bolji život. Tu ima mogućnost i terenskog rada, pogotovo kod osoba koje su nepokretne i teško pokretne.  Ujedno provode terapiju i za populaciju 65+ uz wushu elixir, pogotovo za sprečavanje i ublažavanje artritisa, kao i čestih padova.

– Ono zbog čega sam se posvetila ovoj nesvakidašnjoj avanturi, a što me uvelike razlikuje od mnogih, jest upravo spoj istoka i zapada, odnosno aktivne i pasivne metode u smislu vježbi i aparata, a koje metode su potrebne da bi se čovjek povezao sa samim sobom i prirodom oko sebe koja ga okružuje, da jednostavno pronađe sam sebe. Postala sam aktivni član Wushu kluba Medvednica, gdje vježbamo sklad kroz pokret, tj. Tai Chi Chuan – rekla je.

Također, prošla je stručno usavršavanje iz područja edukacijske kineziologije, usavršavanje razvojnog pokreta u Udruzi ‘Ples i dijete’, dok je na Učilištu Jadranka Combaj završila za Cupping terapeuta, Trigger point terapeuta, Akupresurnog terapeuta, Cross-fricition i funkcionalnog masera.

Od jeseni 2020. godine volontira svaki vikend i barem jedno popodne u tjednu u najstarijem konjičkom klubu u Zagrebu – Hiperion, koji je u sklopu Udruge za aktivnosti s konjima za djecu s posebnim potrebama i osobe s invaliditetom – Hiperion Eos, sa sjedištem u Vinogradskoj cesti 124, radeći s djecom s teškoćama u razvoju i s odraslima s invaliditetom u provođenju aktivnosti sa i na konju. Također, na taj način nastavlja svoju edukaciju i u jahaćem sportu u sklopu škole jahanja Kluba.

– Fali nam još uvijek dvorana i dizalica, odnosno rampa za osobe s invaliditetom, tako da smo ograničeni u svom radu – istaknula je prilikom našeg razgovora.

U više od tri i pol godine intenzivnog rada s djecom i konjima u Konjičkom klubu Hiperion, posebno je veseli napredak kod jedne djevojčice.

– Djevojčica Nora, koja ima cerebralnu paralizu, ustala je uz pomoć hodalice, što je veliki napredak. To mi daje veliki poticaj za dalje, da ne odustajem i da sve svoje znanje i iskustvo i nadalje ulažem u sve one kojima je to potrebno. Naime, provodimo redovito različite terapije, kao i hipoterapiju uz pomoć konja, a tijekom vremena primjećujemo uistinu pomake kod onih koji su ustrajni. Inače, općenito, u radu s konjima mogu se provoditi radne, psiho i logopedske terapije, za što je potrebno imati kvalificirane ljude – rekla je.

Ova ljubiteljica Istoka i njegovih metoda uistinu se usavršila u svojem poslu, a najavila je daljnje usavršavanje zdravstvenih vježbi za djecu i odrasle sa zdravstvenim problemima. Dosadašnje iskustvo pokazalo je da spoj svega naučenoga itekako može pomoći, a za što su joj svjedoci oni koji redovito koriste isto i osjećaju se puno bolje.

Naposljetku se u poruci OSI populaciji poslužila mišlju sada već pokojne Mirjane Krizmanić, koja je bila jedna od njezinih prvih klijentica, a koja se nosila cjeloživotno s invaliditetom, uz to bila je psiholog i puno je pisala o prilagodbi na razne životne izazove – od sreće do raznoraznih nevolja:

– Individualna tjelovježba čini čuda za tijelo i duh svakog vježbača. Dok se duša samim vježbanjem i suradnjom s fizioterapeutom osjeća olakšano i oživljeno, tijelo sa zahvalnošću prihvaća skrb i pomoć koja ga jača i uistinu osvježava. Drugim riječima rečeno: vježbanje ne godi samo tijelu već podiže i raspoloženje pojedinca.

– Različitosti nas obogaćuju, svaka situacija koja je ispred nas ima zadaću da nas nešto nauči, a život je ljepši kad znamo da smo svi dio svijeta.

U trendu

Exit mobile version