Poveži se s nama

in MREŽA

MOJA PRIČA Martina Puljiz, predsjednica UOSI Imotski

Objavljeno

/

Na fotografiji se nalazi osoba koja sjedi za uredskim stolom. Na stolu se nalazi monitor, posuda s raznobojnim olovkama, kutija s papirnatim maramicama i drvena slagalica s ilustracijama različitih likova. U pozadini se vidi dio uredske opreme i uokvireni dokument na zidu. Osoba je odjevena u crnu majicu i zeleni prsluk.
Foto: Martina Puljiz

Težimo sudjelovanju u kreiranju socijalne politike za osobe s invaliditetom pa ćemo zasigurno sudjelovati u raznim inicijativama na razini općine, županije i države kao i na raznim edukacijama i simpozijima s obzirom na to da prakticiramo cjeloživotno učenje i edukaciju naših djelatnika, kaže Martina

Poslušaj članak

Martina Puljiz je magistra logopedije i predsjednica Udruge osoba s invaliditetom Imotski. Majka je dvoje djece, Kaje i Marka.

– U udruzi radim od 2005. godine honorarno preko projekta, a od 2009. kao stalno zaposlena logopedinja. Došla sam na nagovor našeg bivšeg predsjednika, pokojnog Josipa Bilića Pavlinovića, koji je osnovao udrugu prije 20 godina.

Godine 2018., zbog sve lošijeg zdravstvenog stanja, gospodin Josip Bilić Pavlinović odstupa s funkcije predsjednika i mene predlaže za predsjednicu na Izbornoj skupštini gdje me je članstvo izabralo za novu predsjednicu. Uz funkciju predsjednice, nastavljam raditi i dalje kao logopedinja u udruzi. Zahvalna sam na povjerenju koje mi je ukazao i na svemu što je učinio za udrugu kao i za osobe s invaliditetom u Imotskoj krajni – kaže nam Martina.

Udruga ima oko 270 članova, odrasle osobe s invaliditetom te djecu i mlade s teškoćama u razvoju.

– Kroz ovih 20 godina proveli smo razne aktivnosti, projekte i programe: likovne i glazbene radionice, terapijsko jahanje, poludnevni boravak za djecu i mlade s teškoćama u razvoju. Trenutno pružamo socijalnu uslugu osobne asistencija za osobe s invaliditetom, pomoćnike u nastavi za djecu s teškoćama u razvoju, savjetovanje i informiranje osoba s invaliditetom, logopedske terapije i logopedsku dijagnostiku i savjetovanje. Ove godine smo po prvi put ostvarili i institucionalnu podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za stabilizaciju i razvoj udruge – istaknula je Martina.

– Tijekom ovih šest godina smo se susretali sa raznim izazovima kao što su osiguravanje dovoljno financijskih sredstava da održimo kvalitetne usluge koje pružamo te da zadržimo djelatnike koje rade u udruzi. Teško je biti konkurentan i pružiti jednake uvijete kao neki drugi centri ili druge ustanove koje pružaju slične usluge jer se mi financiramo preko projekata koje sami moramo osmisliti. Svi djelatnici koji su radili u udruzi su na svoj način doprinijeli razvoju udruge i na tome sam zahvalna. Uvijek smo se trudili da imamo dobre kolegijalne i prijateljske odnose unutar udruge. Mislim da smo u tome i uspjeli te da je to naša snaga i prednost i da smo zbog toga ostali konkurentni na tržištu 20 godina – navodi Puljiz.

S obzirom na to da imaju veliko članstvo, problemi članova su različiti. Često ovisno o dobi i teškoćama koje imaju.

– Pružanjem socijalnih usluga kao što je informiranje i savjetovanje osoba s invaliditetom svakodnevno im pomažemo da ostvare svoja prava. Kroz uslugu osobne asistencije zapošljavamo osobne asistente koji pomažu osobama s invaliditetom u njihovim domovima da se bolje uključe i socijaliziraju i da budu što neovisniji o pomoći obitelji i da se na taj način i obitelj rastereti bar na nekoliko sati dnevno. U školama s kojima smo partneri pružamo uslugu pomoćnika u nastavi kroz projekt za pet učenika. Za djecu i mlade sa teškoćama u razvoju pružamo uslugu logopedske dijagnostike i terapije. Trenutno radimo nas dvije logopedinje i imamo oko 80 djece u tjednim terapijama, a pratimo njih 20-ak. Surađujemo s vrtićima, školama, centrom za socijalnu skrb i tako pratimo naše korisnike i pomažemo im u rješavanju njihovih problema. Udruga trenutno ima 36 zaposlenika – priča Martina.

U budućnosti planiraju kreirati usluge prema potrebama korisnika kao što su to činili i do sada, a cilj je zadržati i povećati dosadašnje članstvo.

– Nastojat ćemo kroz sljedeću godinu ući u mrežu pružatelja socijalnih usluga psihosocijalne podrške i rane razvojne podrške u zajednici.

Težimo sudjelovanju u kreiranju socijalne politike za osobe s invaliditetom pa ćemo zasigurno sudjelovati u raznim inicijativama na razini općine, županije i države kao i na raznim edukacijama i simpozijima s obzirom na to da prakticiramo cjeloživotno učenje i edukaciju naših djelatnika.

Nastojat ćemo pružati kvalitetne i dostupne usluge kao i do sada – kazala je Martina za kraj.

in MREŽA

USKORO Parasportski kamp ‘move now’ u Zagrebu

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje curicu koja igra stolni tenis. Iza nje stoji trener koji joj pomaže. Curici na majici piše 'move now camp'. Iza nje se nalazi još djece.
Foto: HPO

Mužinić Vincetić i Šandor zajedno s trenerima pokazivat će vježbe malim sportašima. Uz njih će sudionici iz prve ruke moći čuti iskustva svojih sportskih heroja

Poslušaj članak

Nakon što su HPO i Allianz zajedno organizirali i uspješno realizirali parasportski kamp ‘move now’ u Splitu i Rijeci, na kojem su se djeca kroz dva dana kampa odlično zabavila i upoznala s parasportom, na red je došao i treći, onaj u Zagrebu. Paraspotski kamp u glavnom gradu Hrvatske održat će se 25. i 26. siječnja 2025. godine. Sportske aktivnosti održat će se u sportskoj dvorani KK Cedevita.

Parasportski kamp ‘move now’ dio je globalne Allianzove inicijative koja za cilj ima poticanje mentalne i fizičke aktivnosti među mladima s invaliditetom. Ova manifestacija plod je suradnje između HPO-a, HOO i Allianza te Paraolimpijskog pokreta u Hrvatskoj.

Kamp je koncipiran tako da privuče što više djece da se aktivno bave sportom što bi im pomoglo pri očuvanju fizičkog i psihičkog zdravlja.

Na zadnjem ovosezonskom parasportskom kampu u Zagrebu, svi sudionici moći će se okušati u raznim sportovima kao što su stolni tenis, atletika, košarka u kolicima, badminton, sjedeća odbojka, boćanje i goalball. Isprobavanje različitih sportova trebalo bi im pomoći da odaberu sport koji im najviše odgovara i s kojim će se potencijalno baviti u životu.

Djecu će kroz cijelo vrijeme boravka na kampu pratiti i s njima trenirati stručni treneri. Nakon prvog dijela sportskog programa mladim sportašima podjelit će se medalje.

Da se zainteresiraju za sport pomoći će im i hrvatski paraolimpijci Anđela Mužinić Vincetić i Velimir Šandor koji će također biti dio zagrebačkog parasportskog kampa ‘move now’ te će se na početku obratiti okupljenima.

Mužinić Vincetić i Šandor zajedno s trenerima pokazivat će vježbe malim sportašima. Uz njih će sudionici iz prve ruke moći čuti iskustva svojih sportskih heroja.

Osim sportskog dijela kampa, biti će organizirane i radionice financijske pismenosti koje će voditi Allianzovi volonteri. Biti će organizirane tri radionice za tri dobne skupine, i roditelje. Prva radionica bit će za roditelje, druga za djecu mlađeg uzrasta i djecu s teškoćama u učenju, te treća za djecu iznad 12 godina koja nemaju nikakve prepreke i usvajaju znanja.

U drugom djelu sportskog programa djeca će proći više poligona s elementima različitih sportova kao testiranje sposobnosti sudionika na poligonu sposobnosti, ali i brojne druge zabavne aktivnosti. Isto tako, roditelji će imati mogućnost konzultacije s trenerima oko odabira sporta za svoje dijete.

Nakon večere planirano je druženje sudionika kampa s Allianzovim volonterima kroz slikanje, izrade figura glinom, ples i razne drušvene igre.

Drugi dan kampa rezerviran je za aktivnosti na bazenima Novi Jelkovec (ul. Vladimira Stahuljaka 5, Sesvete) gdje će se djeca moći okušati u vodenim sportovima.

Cijelo vrijeme tijekom trajanja kampa sudionicima će na raspolaganju biti Allianzovi volonteri koji će se brinuti za organizaciju prijevoza, obroka i društvenih aktivnosti.

Ovakva su druženja i aktivnosti prilika djeci i mladima da se povežu, upoznaju različite sportove te steknu smjernice za odabir aktivnosti koja najbolje odgovara njihovim potrebama i sposobnostima. Poseban naglasak stavljen je na važnost sporta kao sredstva za inkluziju djece s teškoćama u razvoju, jer im omogućuje da aktivno sudjeluju u društvu i suoče se s raznim izazovima na konstruktivan način.

Svi roditelji i djeca koja su imala priliku sudjelovati u kampovima održanim u Splitu i Rijeci, imaju samo riječi hvale.

Šesnaestogodišnja Jovana Obradović iz Pule, koja je bila među sudionicima na kampovima u Splitu i Rijeci, kazala je kako je parasportski kamp ‘move now’ odlična prilika da se djeca upoznaju sa sportom.

– Lijepo sam se provela, upoznala paraolimpijce i bilo mi je jako dobro, jedva čekam opet! Ovo je sjajna prilika da bolje upoznamo sport, da vidimo kako je baviti se onime što smo mislili da ne možemo, a zapravo možemo. Pozvala bih i drugu djecu da dođu jer je stvarno sjajno.

Ivan Bartulović iz Zagreba također je pohvalio kamp, istaknuvši kako mu je pomogao u odabiru budućeg sporta za sina.

– Čim smo čuli za kamp, odmah smo se prijavili. Ovo je izvanredna prilika da moje dijete upozna drugu djecu, vidi trenere i dobije prvi stručni savjet o tome koji je sport najbolji za njega.

Vjerujemo kako će se na parasportskom kampu ‘move now’ u Zagrebu djeca odlično zabaviti i ‘zaraziti’ se sportom. Tko zna, možda baš netko od sudionika kampa u budućnosti postane novi hrvatski paraolimpijac.

Nastavi čitati

in MREŽA

Međimurska županija već desetljeće provodi pionirski projekt

Objavljeno

/

Na fotografiji je grupa od jedanaest osoba koje stoje ispred plavog zida s natpisom "MEĐIMURSKA ŽUPANIJA" i grbom Međimurske županije. Dvije osobe u sredini drže plave mape s logom Međimurske županije. Zajedno poziraju za službenu fotografiju.
Foto: Međimurska županija

Ovaj program dokaz je kako ulaganje u inkluziju djece s razvojnim teškoćama donosi dugoročne koristi za cijelu zajednicu. Kontinuirana podrška Međimurske županije i suradnja s udrugama i institucijama omogućuje stvaranje poticajnog i uključivog okruženja za djecu i njihove obitelji, a istovremeno predstavlja model koji bi trebao biti implementiran na nacionalnoj razini

Poslušaj članak

Međimurska županija već deset godina provodi program financiranja pomoćnika u vrtićima za djecu s razvojnim teškoćama, čime se osigurava integracija i inkluzija u predškolske ustanove.

Ovaj pionirski projekt, prvi takve vrste u Hrvatskoj, nastavljen je 21. siječnja 2025. godine potpisivanjem ugovora između župana Međimurske županije Matije Posavca i predsjednice Saveza udruga Prvi korak Petre Kovačić, u vrijednosti od 210.000 eura.

Predsjednica Saveza udruga Prvi korak, Petra Kovačić, istaknula je važnost ovog programa, koji obuhvaća suradnju članica Saveza, uključujući Centar za ranu intervenciju u djetinjstvu MURID, Udrugu za autizam Pogled, Udrugu slijepih te Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom.

U proteklom desetljeću u program je bilo uključeno više od 170 djece, a zaposleno je preko 190 pomoćnika. Zahvaljujući kontinuiranoj financijskoj podršci Županije, kao i većine općina i gradova, ovaj model postao je primjer dobre prakse u cijeloj zemlji.

– Istraživanja pokazuju da ulaganja u psihosocijalne intervencije u ranoj dobi značajno doprinose ekonomskoj i društvenoj dobrobiti zajednice – naglasila je Kovačić, dodajući kako se nadaju da će ovakvi projekti potaknuti Ministarstvo na donošenje pravilnika koji će osigurati jednaka prava za svu djecu u Hrvatskoj.

Župan Matija Posavec izrazio je zadovoljstvo nastavkom programa, koji u ovoj godini obuhvaća 65 djece i 54 pomoćnika u 20 vrtića. Naglasio je tri ključna razloga za nastavak programa: inkluziju i jednakost, omogućavanje dječjeg razvoja u punom potencijalu te podršku roditeljima.

– Put podrške je jedini ispravan put – zaključio je Posavec, zahvalivši svim udrugama, odgojiteljima i pomoćnicima na predanom radu.

Ravnatelji dječjih vrtića također su istaknuli dobrobiti programa. Nenad Novak, ravnatelj Dječjeg vrtića Belica, naglasio je kako pomoćnici pozitivno utječu na svu djecu, a ne samo na one s teškoćama u razvoju. Eleonora Glavina, ravnateljica Dječjeg vrtića Cipelica Čakovec, pohvalila je dugotrajnost i učinkovitost modela zahvaljujući kontinuiranoj podršci Županije, koja ove godine dodatno povećava izdvajanja za 32.600 eura, dok je ukupno uloženo 663.840 eura.

Na svečanom potpisivanju ugovora sudjelovali su i predstavnici udruga, voditelji projekta te stručnjaci iz područja skrbi za djecu s razvojnim teškoćama.

Ovaj program dokaz je kako ulaganje u inkluziju djece s razvojnim teškoćama donosi dugoročne koristi za cijelu zajednicu. Kontinuirana podrška Međimurske županije i suradnja s udrugama i institucijama omogućuje stvaranje poticajnog i uključivog okruženja za djecu i njihove obitelji, a istovremeno predstavlja model koji bi trebao biti implementiran na nacionalnoj razini.

Nastavi čitati

Civilno društvo

Kreću upisi u Univerzalnu sportsku školu

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje žensku osobu koja vježba s curicom koja leži na rozoj strunjači. Curica između nogu drži rozu loptu za pilates.
Foto: Univerzalna sportska škola Mali prvaci

Treninzi za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom održavaju se u Dugom Selu, Vrbovcu, Ivanić Gradu i Sesvetskom Kraljevcu

Poslušaj članak

U Hrvatskoj se u zadnjih par godina ozbiljno počelo raditi na uključivanju djece s teškoćama u razvoju u sport. Znajući koliko je bavljenje sportom važno za djecu predškolske, rane školske dobi i djecu s teškoćama u razvoju i koje im benefite bavljenje njime donosi, ekipa Univerzalne sportske škole ‘Mali prvaci’ odlučila se posvetiti upravo tome.

Lijepa sportska priča, zvana Univerzalna sportska škola, nudi program za djecu predškolske i rane školske dobi (od 4 do 7 godina) te program za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju.

Ideja Univerzalne sportske škola ‘Mali prvaci’ nastala 2023. godine kao čežnja da se mlađoj i djeci predškolske dobi osigura bavljenje sportom koje je izrazito važno za psihofizički i motorički razvoj kod male djece.

Projekt Univerzalne sportske škole ‘Mali prvaci’ zajedno je pokrenulo nekoliko profesora velikog srca, a to su Kristina Svetec, Josipa Bebek, Vedran Belošević i Josip Perić.

Cijela ova priča ima i zakonski okvir, odnosno, plan i program Univerzalne sportske škole ‘Mali prvaci’ verificiran je na Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih.

Baza svih treninga je na motoričkim sposobnostima djece, a treninzi se provode dva puta tjedno po 45 minuta na više lokacija. Osim treninga, organiziraju se sportska natjecanja i izleti za djecu koja treniraju u klubu.

Djeca u sklopu Univerzalne sporske škole treniraju atletiku, gimnastiku, nogomet, rukomet, košarku, odbojku, sportove s reketom, borilačke sportove i sportove preciznosti.

Uz djecu od tri do sedam godina, u Univerzalnoj sportskoj školi treniraju i djeca s teškoćama u razvoju.

Program treninga za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom pokrenut je uz pomoć Centra za edukaciju i savjetovanje Sunce. U grupu za trening sa spomenutom skupinom djece mogu se prijaviti osobe do 14 godina starosti.

Treninzi za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom održavaju se u Dugom Selu, Vrbovcu, Ivanić Gradu i Sesvetskom Kraljevcu.

Programu treninga za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom mogu se priključiti djeca s ADHD-om, cerebralnom paralizom, intelektualnim teškoćama i rijetkim bolestima.

Tim kineziologa Univerzalne sportske škole educiran je i spreman pomoći djeci s teškoćama u razvoju te osobama s invaliditetom da se počnu baviti sportom.

Od početka mjeseca siječnja otvorene su prijave za upis novih članova u tim Univerzalne sportske škole, a više informacija o upisu možete saznati na broj: 091/646-9623 ili putem Facebooka ovdje ili Instagrama ovdje.

Nastavi čitati

U trendu