Poveži se s nama

In Metropola

KUĆA ZA LJUDE I UMJETNOST Australski The Necks prvo su ime povratničkog NO Jazz festivala

Objavljeno

/

Foto: Glazba.hr

Trio koji čine pijanist Chris Abrahams, bubnjar Tony Buck i kontrabasist Lloyd Swanton već više od tri desetljeća izmiče uobičajenim glazbenim kategorizacijama stvarajući duge repetitivne skladbe nesvakidašnje energije i ljepote

U sklopu ovogodišnjeg NO Jazz festivala, australski jazz trio The Necks Necks zasvirat će 23. studenog u jedinstvenom prostoru Laube – kuće za ljude i umjetnost, koja je suorganizator povratničkog NO Jazza.

Svoj prvi zagrebački koncert The Necks su odsvirali u studenom 2000. godine u KSET-u, na premijernom izdanju NO Jazz festivala, na kojem su tijekom idućih sedam godina nastupili još dva puta. 

Jesenski koncert The Necks, održan 2023. u Vintage Industrial Baru, bio je glavni okidač za buđenje NO Jazza iz petnaestogodišnje hibernacije, pa se odabir australske trojke za prvog izvođača na festivalu koji će se održati 23. i 24. studenog u prostoru Laube nametnuo kao jedini logičan izbor.   

Trio koji čine pijanist Chris Abrahams, bubnjar Tony Buck i kontrabasist Lloyd Swanton već više od tri desetljeća izmiče uobičajenim glazbenim kategorizacijama stvarajući duge repetitivne skladbe nesvakidašnje energije i ljepote. 

Krenuvši od jednostavnih početnih zvukova, koje svaki put generira neki drugi instrument, trio ih strpljivom postupnom nadogradnjom transformira u fascinantnu hipnotičku glazbu koja one slobodnog duha i otvorenog uma nepogrešivo dovodi do katarze.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

In Metropola

URIHO proslavio 78. rođendan

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazano nekoliko osoba koje drže priznanja. Pet osoba u rukama drži priznanja, dok jedna osoba nema ništa u rukama. Od šest osoba na slici samo je jedan muškarac, uz još pet žena. Zadnja osoba s desna uz priznanje drži i crvenu ružu. Sigurno se radi o nekom velikom i važnom događaju.
Foto: In Portal

Svi gosti dobro su se zabavili i zajedno obilježili ovaj velik i važan dan, kako za URIHO, tako i za sve osobe s invaliditetom

Poslušaj članak

Jučer je u Kongresnoj dvorani Zagrebačkog velesajma, točnije u prostorijama Gastro Globusa, proslavljen 78. rođendan najveće zaštitne radionice u Republici Hrvatskoj, ustanove URIHO.

Velikoj proslavi URIHO-vog rođendana prisustvovali su svi njegovi zaposlenici i brojni gosti – između ostalih tu su bili i gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević, saborska zastupnica Ljubica Lukačić, savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom Natalija Krajnović, pročelnica Gradskog ureda za zdravstvo, socijalnu politiku, branitelje i osobe s invaliditetom Lora Vidović, izaslanica predsjednika gradske skupštine Davorka Moslavac Forjan, kao i sada već bivša pomoćnica pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo branitelje i osobe s invaliditetom Marinka Bakula-Anđelić, ali i brojni drugi gosti koji su došli uveličati URIHO-vu proslavu.

Osim svog rođendana, URIHO-vci su ovom manifestacijom obilježili i Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Cijeli program vodio je poznati televizijski voditelj Franjo Ridjan, dok je glavni sponzor ovogodišnjeg obilježavanja rođendana ustanove URIHO bio Importanne.

Kao što i priliči velikim događanjima, spomenuta manifestacija započela je intoniranjem Hrvatske himne i himne Europske unije, nakon čega su uslijedili pozdravni govori.

Prva se okupljenima obratila ravnateljica ustanove URIHO Sanja Major.

– URIHO je u ovih 78 godina imao znanja i vještine da napravi velike stvari. Moram reći da mi iz nesretnih okolnosti koje su nam dane, proizvodimo sretne okolnosti. Mi i na pragu osamdesete osjećamo da smo u punoj snazi. Sposobni smo i dalje graditi društvo koje osobama s invaliditetom može osigurati jednaku kvalitetu života, ista prava i iste mogućnosti. Želimo graditi snažno društvo u kojem se svaka osoba mora osjećati slobodnom, sigurnom i potrebnom. Vjerujem da je naša najveća vrijednost to što ovu borbu za pravedniji svijet vodimo zajedno. Mi uvažavamo jedni druge i shvaćamo da su razlike među nama nužne, osim kada je u pitanju pravo na rad i ravnopravna uključenost u zajednicu. Upravo kroz to, naš doprinos je ključan.

URIHO kroz profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom, a posebice onih osoba koji se zbog svog invaliditeta ne mogu zaposliti na otvorenom tržištu rada cjelokupnom društvu donosi posebnu kvalitetu. Mi društvo činimo boljim. To ništa ne bi bilo moguće bez podrške našeg osnivača Grada Zagreba koji izdvaja značajna sredstva za URIHO na čemu smo jako zahvalni. Najstarija smo i najveća radionica i s obzirom na to da imamo 300 zaposlenih osoba s invaliditetom, ne možemo funkcionirati bez subvencija. Ustanova kao što je URIHO ima svoju cijenu, ali za punu uključenost osoba s invaliditetom u zajednicu ta cijena nije previsoka. Nama osobe s invaliditetom nisu brojka već su to osobe koje imaju pravo na dostojansven život i na puno uvažavanje. Naša je ključna zadaća tim ljudima osigurati sigurno radno mjesto i što neovisniji život.

Danas smo tu da proslavimo 78. rođendan. Želim poručiti radnicima i radnicama URIHO-a da ćemo raditi na tome da naša znanja i vještine korespondiraju svim izazovima koje nas čekaju – naglasila je Major.

Nakon uvodnih riječi ravnateljice URIHO-a, prisutne je pozdravila savjetnica pravobranitelja za osobe s invaliditetom Natalija Krajnović koja je kazala kako je URIHO primjer uključivanja osoba s invaliditetom na tržište rada te da kao ustanova potiče socijalnu uključenost i solidarnost te daje priliku pojedincu da se osjeća korisnim.

Gradonačelnik Tomislav Tomašević također se obratio nazočnima.

– URIHO je jedna od tih 340 ustanova kojima je osnivač Grad Zagreb. Ja se doista potrudim svake godine doći ovdje na vaš rođendan i na vašu obljetnicu, to ne propuštam. Ovo mi je jedna od najdražih gradskih ustanova i mislim da ima izuzetno bitnu ulogu u Gradu Zagrebu te ima izuzetno bitnu ulogu za život osoba s invaliditetom

Od svih mogućih nagrada, najdraža mi je nagrada to što je grad Zagreb ove godine postao europska prijestolnica socijalne inkluzije i iza sebe ostavio preko 70 gradova i regija Europske unije koje su se isto kandidati za tu nagradu. Naša politika prema osobama s invaliditetom je uvijek inkluzivna, a u tim politikama URIHO ima jako, jako veliku ulogu. Mislim da smo dokazali  koliko je nama bitna politika prema osobama s invaliditetom i da to nisu samo riječi, ključna su djela. A djela su takva da se svake godine znatno povećavaju sredstva za osobe s invaliditetom, a isto tako i URIHO-u na što sam jako ponosan. Prošle godine smo puno puta istaknuli da je nakon 20 godina potpisan novi kolektivni ugovor i da su se povećala materijalna prava, znači plaća, prava radnika i radnica u URIHO-u.

URIHO stalno ostvaruje nove uspjehe, sa sve više proizvoda. Mnoge od njih smo vidjeli tu, bili su izloženi na ulazu i doista moram reći da, ne samo da sam ja ponosan na ono što URIHO radi, već smatram da svi trebate biti ponosni na ono što zajedno radite. Ne samo da ste najstarija i najveća zaštitna radionica, već ste i najbolja zaštitna radionica u Hrvatskoj, ali i šire, u ovom dijelu Europe.

Mi ćemo vas i dalje pratiti. U sljedećoj godini znatno su povećana financijska izdvajanja za osobe s invaliditetom. Znam da i država povećava ulaganja, ali i Grad Zagreb doista svake godine znatno povećava sredstva za osobe s invaliditetom, a posebno za URIHO. Ono što je bitno za vas, jesu kapitalna ulaganja koje će uslijediti za URIHO, a posebice centar za sveobuhvatnu podršku za osobe s invaliditetom , gdje će biti i sportskih i rekreacijskih i različitih drugih sadržaja i na tome radimo, tu ovdje u blizini na Kajzerici, blizu vas, na vašem zemljištu, tu se stvari pokreću.

Još jednom zahvaljujem svima, mislim da ste vi najbolji primjer što znači ravnopravnost, što znači dostojanstven život za OSI. Najbolji ste primjer za sve one druge građane Zagreba da za vas ne postaje prepreke, da vi ne priznajete da niste zaposleni, da niste uključeni u tržite rada, ne priznajete da nešto ne možete,  ne priznajte nikakve prepreke i u tom ste smislu inspiracija svima drugim građanima Zagreba. Svima vam želim sretan 78. rođendan i Međunarodni dan osoba s invaliditetom – zaključio je gradonačelnik.

Uslijedio je film o proizvodima i proizvodnim pogonima URIHO-a u kojem je prikazan uloženi rad i trud u sve ono što zaposlenici najveće zaštitne radionice u republici Hrvatskoj rade.

Najsvečaniji trenutak cijele proslave rođendana bio je dodjela Povelje ‘Ivančica’ s keramičkom plaketom koju URIHO dodjeljuje svima koji su, svatko na svoj način,  doprinijeli promociji i radu ustanove u protekloj godini.

Priznanja nagrađenim osobama i organizacijama uručila je ravnateljica URIHO-a Sanja Major. Priznanja za 2024. godinu dobili su  Josipa Maslać Petričević iz organizacije Naftalina, Marinka Bakula Anđelić, Pliva Hrvatska d.o.o, Trgocentar d.o.o, HRT-ova emisija Dobro jutro Hrvatska, te Sanja Bencetić sa Studija dizajna, Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu.

Za primljenu povelju prigodnim se riječima zahvalila Marinka Bakula Anđelić kazavši kako je ova nagrada poticaj svima koji rade i koji će ubuduće raditi za URIHO.

Osim organizacija, priznanje su dobili i URIHO-vi radnici koji su svojim trudom i zalaganjem dugi niz godina doprinosili radu najveće zaštitne radionice u Republici Hrvatskoj, a ove godine otišli u zasluženu mirovinu – Ljubo Bakula, Katica Baričević, Marija Ceković, Veljko Bartolić, Ružica Beuk, Branko Blažević, Zlatko Grgurić, Damir Juriša, Gordana Kovačević, Zoran Maksimović, Marijana Miočić, Branka Mikulčić, Juraj Petrović i Ana Stević.

Nakon dodijeljenih priznanja umirovljenicima minutom šutnje odana je počast preminulim radnicima Ustanove u ovoj godini Miri Grgiću i Tomislavu Hrbudu.

Po završetku dodjele priznanja uslijedio je kratki film u kojem je prikazana kolekcija InDU proizvoda koji su nastali kao plod suradnje URIHO-vih radnika i studenata odsjeka Dizajna sa Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu. Nešto više o toj kolekciji, ali i o drugim promoviranim kolekcijama na ovogodišnjem rođendanskom obilježavanju kazala nam je URIHO-va dizajnerica Irena Rački.

– Javnost treba senzibilizirati u vezi InDU proizvoda jer puno ljudi misli da su inkluzivni proizvodi isključivo nekakva pomagala za osobe s invaliditetom, a mi hoćemo razbiti to mišljenje i prikazati da su to proizvodi koji su namijenjeni osobama s invaliditetom, ali i drugim korisnicima.

Tu smo također predstavili našu novu kolekciju za zdravstvo i za ugostiteljstvo te našu novu božićnu liniju ‘Baš mrak paprenjak’, koji će biti i naš budući suvenirski program. Imamo tu naše Purgere i Purgerice te proizvode s brajicom čitane dodirom, koje su rađene s mišlju da ih mogu pročitati i osobe s oštećenjem vida. Od svega pomalo smo predstavili. Jako sam sretna što smo mogli pokazati jednu retrospektivu našeg dugogodišnjeg rada baš ovdje danas – kazala je Rački.

Nakon glazbenog djela za koji je bio zadužen The Sway Band, uslijedila je komedija u dva dijela pod nazivom ‘Ne daj se, Njofra’ u režiji Dramskog studija slijepih i slabovidnih ‘Novi život’.

Svi gosti dobro su se zabavili i zajedno obilježili ovaj velik i važan dan, kako za URIHO, tako i za sve osobe s invaliditetom.

Nastavi čitati

In Metropola

ROĐENDANSKA PROSLAVA Ustanova URIHO slavi 78 godina uspješnog poslovanja

Objavljeno

/

Foto: URIHO

Ova posebna obljetnica bit će prilika da se prisjetimo svih postignuća koja smo zajedno ostvarili, zahvalimo svima koji su bili uz nas kroz godine te podijelimo radost i ponos zbog svega što smo postigli, poručuju iz ustanove URIHO

Da obilježavanje Međunarodnog  dana osoba s invaliditetom ne može proći bez rođendanskog tuluma ustanove URIHO, već je svima dobro poznata stvar.

Ovogodišnja proslava održat će se u utorak, 3. prosinca u Kongresnoj dvorani Zagrebačkog velesajma, a organizatori su za svoje radnike, uzvanike i poslovne partnere pripremili nastup poznatog benda i kazališnu predstavu.  

Program počinje u 10 sati kad se očekuje  dolazak gradonačelnika Grada Zagreba, Tomislava Tomaševića, koji je i ovogodišnji glavni laureat ustanove.

Povelju Ivančicu, prestižnu nagradu namijenjenu institucijama i pojedincima zaslužnim za promicanje društveno odgovornog poslovanja koje doprinose pozitivnim promjenama u društvu ove godine dobiva Josipa Maslać Petričević iz tvrtke Naftalina, Sanja Bencetić s Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Emisija ‘Dobro jutro, Hrvatska’, Marinka Bakula-Anđelić te tvrtke Trgocentar iz Zaboka i Pliva.

Ova posebna obljetnica bit će prilika da se prisjetimo svih postignuća koja smo zajedno ostvarili, zahvalimo svima koji su bili uz nas kroz godine te podijelimo radost i ponos zbog svega što smo postigli, poručuju iz ustanove URIHO.

Goste će na samom ulazu dočekati i prigodna izložba vezana za stvaralaštvo i inkluziju osoba s invaliditetom, a rođendanski tulum ne bi bio prava proslava bez glazbenika. Prisutne će zabavljati The Sway Band, nakon čega slijedi komedija u dva dijela ‘Ne daj se Njofra’ u izvođenju Dramskog kazališta slijepih i slabovidnih ‘Novi život’.

Moderator cjelokupne manifestacije je poznati radijski i televizijski voditelj, Frano Ridjan.

Nastavi čitati

In Metropola

Otvorena izložba umjetničkog stvaralaštva osoba s invaliditetom ‘Susret’

Objavljeno

/

U unutrašnjem prostoru nalazi se skupina ljudi. Na slici su tri osobe koje stoje za govornicom s mikrofonom, dok ostali stoje u pozadini i slušaju. Dvoje muškaraca u svećeničkoj odjeći i žena s papirima u ruci obraćaju se prisutnima. Na zidu iza njih vise umjetničke slike s religijskim motivima, a prozori u pozadini propuštaju prirodnu svjetlost.
Foto: Hrvatsko katoličko sveučilište

Ovi sjajni mladi umjetnici i njihova umjetnička ostvarenja šalju snažnu poruku o ljepoti i jedinstvenosti života oko nas

Jučer je  na Hrvatskom katoličkom sveučilištu otvorena izložba umjetničkog stvaralaštva osoba s invaliditetom pod nazivom ‘Susret’. Ovu inkluzivnu izložbu, povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, organizirali su Hrvatska biskupska konferencija i Hrvatsko katoličko sveučilište.

Autori izložbenih djela, kako samo ime izložbe kaže, osobe su s invaliditetom. Na otvaranju izložbe naglašeno je da, iako invaliditet može utjecati na stvaralački postupak, često otežavajući izvedbu, rezultat je ipak uspjelo djelo.

Na početku otvaranja ove izložbe nekoliko riječi uputio je rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta Željko Tunjić.

– Često u našim porukama ističemo kako je naše Hrvatsko katoličko sveučilište mjesto dijaloga i susreta, zato nam je posebno drago da smo mogli ugostiti autore izložbe i susresti se s njima osobno, kao i kroz njihova djela koja su ovdje postavljena. Prije otvaranja obišao sam izložbu i ničime nisam mogao zaključiti da su autori osobe s nekim oblikom invaliditeta. On se ne ogleda ni u jednom od djela koja su ovdje postavljena. Dapače, neka djela su me pozvala da zastanem i da ih bolje i pobliže promotrim. Umjetnici koji ovdje danas izlažu možda nemaju iste fizičke mogućnosti kao mi, ali djela koja su izložena govore o njihovom bogatom duhovnom životu i umjetnosti u kojoj oni nalaze svoj prozor u svijet na čemu im u ime naše akademske zajednice od srca zahvaljujem i čestitam – kazao je Tunjić naglašavajući kako nikakva invalidnost – privremena, stečena ili trajna – ne može promijeniti činjenicu da smo svi djeca jednoga Oca i da uživamo isto dostojanstvo.

Čestitku povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom u ime HBK uputio je Dubrovački biskup Roko Glasnović.

– Naša čestitka povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji će se obilježiti u utorak 3. prosinca, nosi naziv ‘Prema neograničenoj radosti’. Upućujemo tu čestitku svima vama, drage osobe s invaliditetom i djeco s teškoćama u razvoju. Činimo to s nakanom da, kao suputnici, kao braća i sestre u Kristu, nastavimo zajedno koračanje u duhu sinodalnosti, kako nas je pozvao Papa, bez obzira na poteškoće . kazao je Glasnović pa nastavio:

– Korisnu uputu za to putovanje daje nam sv. Pavao kada kaže: ‘U nadi budite radosni, u nevolji strpljivi, u molitvi postojani!’ (Rim 12, 12). Sigurno je da od vas možemo najbolje naučiti da kršćanska radost ne proizlazi iz izostanka nevolja, prepreka i ograničenja, nego iz spremnosti da ih se prihvati kao sastavni dio ovozemaljskoga života – istaknuo je dubrovački biskup zahvalivši se pritom osobama s invaliditetom na njihovom neumornom svjedočenju i iskazivanju ljubavi.

– Hvala vam što nas svojim primjerom poučavate strpljivosti u nevoljama i što nam ukazujete na snagu postojane molitve. Hvala vam što umijete isijavati radošću i stvaralaštvom, nerijetko i u nadi protiv svake nade. Tako nam pomažete da i mi postajemo radosniji u susretima s vama. Hvala vam što neumornim svjedočanstvom iskazane ljubavi i brižnosti vaše obitelji obogaćuju Crkvu i cijelo društvo – zaključio je Glasnović.

Nakon njega riječ su dobili Predsjednica pododbora za osobe s invaliditetom pri Vijeću HBK-a za laike Željkica Šemper i akademski kipar Ozren Feller.

U svom govoru Šemper se prisjetila svih onih koji su svojom umjetnošću za života ostavili veliki trag na čovječanstvo.

– Na ovoj izložbi možemo uživati u ljepoti koju su nam podarili umjetnici koji skrovito žive svoj život ne svraćajući pozornost na sebe. I ne, nismo mi njima nešto učinili, nismo mi priredili ovu izložbu njima! Oni su nama otvorili prozore svojih duša da možemo njihovim očima i dodirom vidjeti ljepotu koju je Bog stvorio. Oni je tako intenzivno doživljavaju da nam je moraju izreći, bilo to rukama, ustima ili kistom pričvršćenim na šaku obloženu zavojima. Kad je već tako, divimo se zajedno ljepoti koju nam je podarilo ovih jedanaestero umjetnika – kazala je Šemper.

Feller je u svom obraćanju naglasio kako su svi umjetnici, bez obzira na to bili oni osobe sa ili bez invaliditeta, ravnopravni umjetnici, ali i rekao da su im radovi čudesni, bez obzira na to što se suočavaju s nekim tehničkim poteškoćama.

– Radovi, bez obzira na to kako su nastali i tko ih je napravio, podliježu istim kriterijima i vrednovanju. Osim poteškoća kako što bolje predočiti i artikulirati događaj, osobe s invaliditetom se nose i s teškoćama tehničke naravi. Znamo za mnoge primjere gdje pojedinci slikaju držanjem kista zubima ili tako što kist zataknu u zavoje kojima su im omotane šake. Konačni rezultat je onakav kakav treba biti. Na ovoj su izložbi prikazani zaista čudesni radovi – istaknuo je akademski kipar Ozren Feller.

Na ovoj izložbi posvećenoj umjetnicima s invaliditetom, moglo se vidjeti kako svatko od njih na sebi svojstven način, izražava svoju emociju, šaljući jasnu poruku kroz svoja djela – život je lijep.

Svoju ljubav prema slikanju pokušala nam je riječima dočarati mlada, ali uspješna slikarica Kristina Terihaj.

– Najviše me pokreće isus Krist i vjera. Na ovoj sam izložbi predstavila svoje tri slike Svete obitelji. Počela sam slikati prije tri godine, pošto ne mogu kist držati rukama, na nagovor predsjednice udruge Loco Moto Gordane Mišković probala sam slikati s kistom u ustima te sam tako sam naslikala svoju prvu sliku, to su bile breze – kaže nam Kristina Terihaj čiji su radovi u ovo relativno kratko vrijeme od kada se bavi slikanjem, postali velika atrakcija.

Umjetnica čije su slike također privukle veliku pažnju je Riječanka Maria-Kristina Božičević.

– Ja uvijek kažem da je mene slikarstvo pronašlo, a ne ja njega, to je jednostavno dio mene – ističe Božičević koja svoju inspiraciju za slikanjem najviše pronalazi u pejzažu.

Ovi sjajni mladi umjetnici i njihova umjetnička ostvarenja šalju snažnu poruku o ljepoti i jedinstvenosti života oko nas.

Ova hvalevrijedna izložba na kojoj su istaknuta djela jedanaestero umjetnika s invaliditetom, može se pogledati do 15. prosinca 2024. na prvom katu zgrade B HKS-a.

Nastavi čitati

U trendu