Za novinarstvo više nije potrebna hrabrost, poručio je pisac i novinar Ivica Ivanišević na predstavljanju svoje nove zbirke priča “Moja je zadnja” u četvrtak u Kinoteka baru, u kojoj se obračunava s autoritetima i društvenopolitičkim apsurdima, objavljene u izdanju V.B.Z.-a
Splitski pisac i novinar rekao je kako se nekoć o nekim autorima govorilo da su hrabri i odvažni jer pišu o temama koje mogu ugroziti njihov građanski komoditet, ustvrdivši da toga “više nema”.
“Novinski kolumnisti su postali smokvini listovi korporacija. Novinarstvo nije bilo nikad manje važno nego što je danas, a o književnosti da ne govorim. Više nije potrebna ni hrabrost, niti aktivistička grčevitost”, poručio je autor na predstavljanju.
Nakladni knjige je V.B.Z., a urednik Marko Pogačar rekao je kako je dojma da humor zadnjih nekoliko desetljeća egzistira na marginama književnosti i novinarstva, na što je Ivanišević dodao kako je moguće da to traje i dulje, istaknuvši da nagradu Booker rijetko kada dobivaju oni koji pišu satirična i humoristična djela.
“Kod svakog establišmenta, na humor se gleda kao na izražajnu formu nižeg reda, moraš se baviti pitanjima egzistenicije bez podsmjeha. Volio bih napisati žanrovski dosljedan i ozbiljan krimić, no ja to ne mogu, jer čovjek ne može pobjeći od svoga temperamenta”, objasnio je Ivanišević, dodavši da je humor “uvijek obrana od svijeta”.
Zbirka priča i pričica “Moja je zadnja” splitskog pisca i novinara Ivice Ivaniševića obračunava se s autoritetima i društvenopolitičkim apsurdima kroz humor u svim njegovim oblicima: satiru, parodiju, ironiju i dalmatinsko podbadanje, secirajući svijet oko nas – od književnog establišmenta do samog Boga, navodi izdavač.
Ivica Ivanišević rođen je 1964. godine u Splitu, a diplomirao je sociologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Dugogodišnji novinar i urednik u Nedjeljnoj Dalmaciji, Feral Tribuneu i Slobodnoj Dalmaciji, a danas radi kao komentator. Njegov književni opus uključuje biografije, eseje, zbirke priča, dramske tekstove, romane, a piše i scenarije za film i televiziju te dramske tekstove.
Objavio je, među ostalim, knjige “Smoje – biografija”, eseje o stripu “Sto mu jelenskih rogova”, “Krovna udruga i druga drama”, napisanu u koautorstvu s Antom Tomićem, “Split za početnike – abeceda grada”, koju je napisao s Renatom Baretićem, epistolarni roman napisan zajedno s Marinom Vujčić “Otpusno pismo” , romane “U sedlu je tijesno za dvoje”, “Primavera”, “Knjiga žalbe”.
Hina