Poveži se s nama

Kutak za stručnjake

Creutzfeldt-Jakobova bolest rijetka je i smrtonosna

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje liječnika ili medicinskog stručnjaka koji pregledava rendgenske snimke i MRI slike. Na slici se vidi ruka osobe koja pokazuje na jednu od MRI slika mozga. Na lijevoj strani slike nalaze se MRI snimke kralježnice, dok se na desnoj strani nalaze MRI snimke mozga iz različitih kutova i presjeka. Ispod ovih slika nalazi se još jedna rendgenska snimka, vjerojatno kosti ili zgloba. Ova slika je zanimljiva jer prikazuje proces medicinske dijagnostike i analize, što je ključno za postavljanje točne dijagnoze i planiranje liječenja pacijenata.
Foto: Pexels

Creutzfeldt-Jakobova bolest predstavlja rijetku, ali strašnu prijetnju zdravlju, zbog svog brzog tijeka i smrtonosnog ishoda. Iako su slučajevi izuzetno rijetki, njezina priroda zahtijeva strogu kontrolu i praćenje potencijalnih izvora zaraze

Creutzfeldt-Jakobova bolest (CJD) rijetka je, progresivna i smrtonosna neurodegenerativna bolest koja utječe na mozak i živčani sustav. Spada u skupinu prionskih bolesti koje nastaju zbog abnormalnih proteina, poznatih kao prioni, koji uzrokuju propadanje moždanog tkiva. Bolest je nazvana prema dvojici njemačkih neurologa, Hansu Gerhardu Creutzfeldtu i Alfonsu Jakobu, koji su prvi opisali simptome 1920-ih godina.

CJD uzrokuju prioni – neobični proteini koji mijenjaju normalnu strukturu proteina u mozgu, što dovodi do nakupljanja abnormalnog tkiva. Postoje četiri glavna oblika bolesti.

Sporadična CJD: najčešći oblik (85-90 posto slučajeva), nastaje bez jasnog uzroka.

Nasljedna CJD: uzrokovana mutacijom gena PRNP, odgovorna za proizvodnju prionskog proteina. Čini oko 10-15 posto slučajeva.

Stečena CJD: prenosi se kontaminiranim medicinskim instrumentima, transplantacijama tkiva ili konzumacijom zaraženog mesa (npr. bolest ludih krava).

Varijantna CJD (vCJD): povezana s konzumacijom mesa zaraženog bovinskom spongiformnom encefalopatijom (BSE).

Bolest se razvija brzo, s progresivnim oštećenjem mozga koje vodi do smrti. Simptomi uključuju: kognitivni pad (demencija, gubitak pamćenja i dezorijentacija), promjene osobnosti (depresija, anksioznost i halucinacije), fizički simptomi (mišićni trzaji, gubitak koordinacije, slabljenje vida i govora), završne faze (potpuna nesposobnost kretanja i komunikacije).

Simptomi se obično pojavljuju između 55. i 75. godine života, ali mogu se javiti i ranije kod varijantne CJD.

Dijagnosticiranje CJD-a složeno je jer simptomi mogu nalikovati drugim neurodegenerativnim bolestima, poput Alzheimerove bolesti.

Nažalost, CJD nema lijek. Liječenje je usmjereno na ublažavanje simptoma i pružanje palijativne skrbi.

Prevencija uključuje stroge kontrole u prehrambenoj industriji kako bi se spriječila kontaminacija mesnih proizvoda prionima.

Sterilizaciju medicinskih instrumenata na način koji uništava prione. Izbjegavanje upotrebe tkiva zaraženih donora u medicinskim postupcima.

CJD je izuzetno smrtonosna – većina oboljelih umire unutar godinu dana od dijagnoze. Sporadični oblik ima najkraće preživljenje, dok varijantni oblik može trajati dulje, ali također završava fatalno.

Creutzfeldt-Jakobova bolest predstavlja rijetku, ali strašnu prijetnju zdravlju, zbog svog brzog tijeka i smrtonosnog ishoda. Iako su slučajevi izuzetno rijetki, njezina priroda zahtijeva strogu kontrolu i praćenje potencijalnih izvora zaraze. Znanstvena istraživanja prionskih bolesti ključna su za razumijevanje mehanizama bolesti i pronalazak potencijalnih terapija u budućnosti.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Kutak za stručnjake

Sindrom ribljeg mirisa, poznat i kao trimetilaminurija

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazana žena koja stoji pod tušem okrenuta leđima prema kameri. Na sebi ima ljubičasti gornji dio bikinija. Kosu drži rukama dok voda teče niz nju. Pozadina je minimalistička, sivo-zelene nijanse, što dodatno ističe ženu u središtu fotografije. Ambijent djeluje opuštajuće i osvježavajuće, sugerirajući trenutak osobne njege i relaksacije.
Foto: Pexels

Dijagnoza se postavlja na temelju kliničkih simptoma, laboratorijskih testova za analizu koncentracije trimetilamina u urinu te genetskim testiranjem na mutacije gena FMO3

Ovo je rijetki metabolički poremećaj koji uzrokuje neobičan miris tijela, često uspoređivan s mirisom trule ribe. Ovaj sindrom nastaje zbog nemogućnosti tijela da učinkovito razgradi trimetilamin (TMA), spoj koji nastaje tijekom probave određene hrane bogate kolinom, lecitinom i karnitinom.

Sindrom ribljeg mirisa obično je genetskog podrijetla. Nastaje mutacijom gena FMO3, koji kodira enzim flavin-monooksigenazu 3. Taj enzim odgovoran je za pretvorbu trimetilamina u njegovu bezmirisnu formu, trimetilamin-N-oksid. Kada enzim ne funkcionira pravilno, trimetilamin se nakuplja u tijelu i izlučuje znojem, urinom i izdahnutim zrakom, uzrokujući specifičan neugodan miris.

Glavni simptom ovog poremećaja je intenzivan i trajan miris koji podsjeća na ribu. Ovaj miris može varirati u intenzitetu, ovisno o prehrani, hormonalnim promjenama (npr. tijekom menstruacije, trudnoće ili menopauze) te razini stresa. Osim fizičkih simptoma, sindrom često ima značajan psihološki utjecaj, uzrokujući sram, socijalnu izolaciju i anksioznost.

Dijagnoza se postavlja na temelju kliničkih simptoma, laboratorijskih testova za analizu koncentracije trimetilamina u urinu te genetskim testiranjem na mutacije gena FMO3.

Iako ne postoji lijek za sindrom ribljeg mirisa, simptomi se mogu kontrolirati promjenom načina života i prehrane.

Dakle, potrebno je izbjegavati hranu bogatu trimetilaminom poput ribe, jaja, crvenog mesa, soje, graha i drugih namirnica bogatih kolinom.

Aktivni ugljen i bakrov sulfat ponekad mogu pomoći u smanjenju simptoma. Učestalo tuširanje i korištenje antibakterijskih sapuna može smanjiti miris, a u nekim slučajevima liječnici mogu preporučiti antibiotike u niskim dozama kako bi smanjili crijevnu proizvodnju trimetilamina.

Ovaj sindrom zahtijeva pažljivo upravljanje i podršku. Edukacija o stanju, razumijevanje od strane obitelji i zajednice te savjetovanje s liječnicima ključni su za poboljšanje kvalitete života oboljelih osoba. Nažalost, mnogi sa blažim simptomima nikad ne zatraže pomoć zbog stigme i srama.

Nastavi čitati

Kutak za stručnjake

Prepoznajte gaslighting i spasite se od moćnog oblika manipulacije

Objavljeno

/

Na fotografiji se nalazi lutka marioneta s dugom svijetlom kosom. Lutka nosi elegantnu haljinu s čipkastim rukavima i ružičastom vrpcom na prsima. Ruke lutke su podignute i pričvršćene za konce koji vise odozgo, što je karakteristično za marionete. Pozadina je zamagljena, ali se mogu vidjeti crvene zavjese, što sugerira da se lutka nalazi na pozornici ili u kazalištu.
Foto: Pixabay

Dugotrajno izlaganje gaslightingu može ozbiljno narušiti mentalno zdravlje žrtve. Osobe često gube samopouzdanje, osjećaju krivnju za situacije koje nisu njihova odgovornost i razvijaju osjećaj nemoći. U ekstremnim slučajevima, žrtve mogu početi sumnjati u vlastiti razum i percepciju stvarnosti

Poslušaj članak

Gaslighting je oblik psihološke manipulacije u kojem manipulator pokušava posijati sjeme sumnje u percepciju stvarnosti svoje žrtve, često s ciljem da stekne kontrolu ili moć nad njom. Ovaj fenomen može se dogoditi u osobnim odnosima, na radnom mjestu ili čak u širem društvenom kontekstu, poput političkog diskursa.

Pojam ‘gaslighting’ dolazi iz kazališnog komada i kasnijeg filma Gaslight iz 1944., u kojem suprug manipulira svojom ženom da povjeruje kako gubi razum, sustavno umanjujući njezina iskustva i osjećaje. U praksi, gaslighting uključuje negiranje stvarnosti, umanjivanje tuđih osjećaja, prebacivanje krivnje i stvaranje osjećaja nesigurnosti kod žrtve.

Gaslighting može biti suptilan, ali postoje određeni obrasci ponašanja koje je moguće prepoznati.

Negiranje onoga što se dogodilo. Manipulator može reći stvari poput: ‘To se nikad nije dogodilo’ ili “Ti si to izmislio/la’.

Omalovažavanje osjećaja. Komentari poput. ‘Preosjetljiv/a si’ ili ‘Pretjeruješ’ umanjuju važnost emocionalne reakcije žrtve.

Prebacivanje krivnje. Gaslighter često tvrdi da je problem u žrtvi: ‘Ti si uzrok svih problema’.

Iskrivljavanje činjenica. Manipulator može mijenjati ili izmišljati događaje kako bi izazvao zbunjenost.

Dugotrajno izlaganje gaslightingu može ozbiljno narušiti mentalno zdravlje žrtve. Osobe često gube samopouzdanje, osjećaju krivnju za situacije koje nisu njihova odgovornost i razvijaju osjećaj nemoći. U ekstremnim slučajevima, žrtve mogu početi sumnjati u vlastiti razum i percepciju stvarnosti.

Zaštititi se možete tako što ćete vjerovati svojim osjećajima. Vaša iskustva i osjećaji su valjani, čak i ako vam drugi tvrde suprotno.

Vodite bilješke. Zapisivanje činjenica može vam pomoći u održavanju jasnoće i sprječavanju zbunjenosti.

Razgovarajte s povjerljivim osobama. Potražite podršku prijatelja, obitelji ili terapeuta koji vam mogu pružiti objektivnu perspektivu.

Postavite granice. Naučite reći ‘ne’ i zaštititi svoje emocionalno zdravlje.

Gaslighting je suptilan, ali moćan oblik manipulacije koji može značajno utjecati na mentalno zdravlje i kvalitetu života žrtve. Ključno je osvijestiti ove obrasce ponašanja, zaštititi se od njih i potražiti podršku kako biste vratili kontrolu nad vlastitom stvarnošću.

Ako ste suočeni s gaslightingom, znajte da niste sami i da postoje načini za izlazak iz ovog manipulativnog odnosa.

Nastavi čitati

Kutak za stručnjake

Dan crvenih haljina upozorava na moždani udar kod žena

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazano šest osoba koje stoje na otvorenom prostoru ispred kamene ograde. U pozadini se vidi drveće i zgrade. Sve osobe su odjevene u crveno-crne kombinacije odjeće. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje grupu ljudi u usklađenim bojama odjeće, što može sugerirati da su dio nekog događaja ili organizacije.
Foto: Zvonimir Ferina

Na reviji će sudjelovati hrabre žene koje su preživjele moždani udar, a nosit će crvene haljine koje su izradili hrvatski dizajneri Greta Gudelj, Igor Dobranić, Iva Karačić, Željka Šafran, Jasmina Arnautović i Dora Rubić

Poslušaj članak

Dan crvenih haljina u Hrvatskoj se obilježava svakog prvog petka u veljači kako bi se podigla svijest o specifičnostima moždanog udara kod žena. Cilj je educirati žene o rizicima, simptomima i prevenciji moždanog udara, jer žene češće pogađa ova bolest, a posljedice su često teže.

Inicijativa je započela u SAD-u kroz kampanju ‘Go Red for Women’, dok je u Hrvatskoj pokrenuta zahvaljujući Hrvatskoj liječničkoj komori i Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo u suradnji s brojnim udrugama za zdravlje.

Središnji događaj ovogodišnjeg Dana crvenih haljina održat će se 7. veljače u auli Sveučilišta u Zagrebu, uz mogućnost praćenja online. Na reviji će sudjelovati žene koje su preživjele moždani udar, odjevene u crvene haljine hrvatskih dizajnera, uključujući Gretu Gudelj, Igora Dobranića, Ivu Karačić, Željku Šafran, Jasminu Arnautović i Doru Rubić.

Organizaciju Dana crvenih haljina predvode volonterke, stručnjakinje iz KBC-a Sestre milosrdnice i KBC-a Zagreb, među kojima su neurologinje Arijana Lovrenčić-Huzjan, Marina Roje Bedeković, Zdravka Poljaković Skurić, Vesna Matijević i Svjetlana Šupe, te logopedinja Dinah Vodanović.

Statistički podaci pokazuju da jedna od pet žena doživi moždani udar, dok jedna od tri umire od njegovih posljedica. Prevencija je ključna – više od 80 posto moždanih udara može se spriječiti pravovremenim djelovanjem na čimbenike rizika i promjenom načina života.

Osim zajedničkih faktora rizika poput visokog krvnog tlaka, visokog kolesterola, šećerne bolesti, pušenja i atrijske fibrilacije, žene su podložne dodatnim specifičnim rizicima. Hormonalne promjene, egzogeni estrogeni, trudnoća i postporođajno razdoblje povećavaju vjerojatnost razvoja moždanog udara kod žena.

Crvena haljina simbolizira snagu i vitalnost žena te istovremeno podsjeća na važnost očuvanja zdravlja srca i krvnih žila. Obilježavanje Dana crvenih haljina uključuje edukativne radionice, javne kampanje i besplatne zdravstvene preglede.

Nastavi čitati

U trendu