Kinetozu karakteriziraju neugodni simptomi poput mučnine i povraćanja, a mogu ih pratiti glavobolja, vrtoglavica, hladan znoj, bljedilo, pad tlaka. Od ove neugodne bolesti pati oko 20 posto ljudi. Učestalost se povećava s duljinom putovanja
Kinetoza ili bolest kretanja, poznata još i kao morska bolest, najčešće se javlja prilikom putovanja brodom. Može se pojaviti prilikom vožnje u bilo kojem prometnom sredstvu, pa čak na vrtuljku ili u vozilima u zabavnim parkovima.
Kinetoza nastaje kada smo izloženi stalnim promjenama kretanja. Ubrzavanje, usporavanje, ljuljanje, poskakivanje – pri čemu sustav za ravnotežu, smješten u unutarnjem uhu, prima drukčije podražaje od ostalih receptora, poglavito vidnih. Dakle, stalne promjene smjera kretanja koje možemo samo osjetiti, ne i vidjeti.
Kinetozu karakteriziraju neugodni simptomi poput mučnine i povraćanja, a mogu ih pratiti glavobolja, vrtoglavica, hladan znoj, bljedilo, pad tlaka. Od ove neugodne bolesti pati oko 20 posto ljudi. Učestalost se povećava s duljinom putovanja.
Dobra vijest je što postoji mnogo načinja da ublažite simptome kinetoze. Ako znate da ćete dugo putovati, izbjegavajte teške i masne obroke. Kada tijekom putovanja osjetite mučninu, zagledajte se u dio predjela ili objekta koji miruje, bilo da je udaljen stup, horizont ili nebo.
Izbjegavajte čitanje knjige, magazina ili gledanje u ekran mobilnog telefona ili televizora tijekom putovanja. Nekim ljudima pomaže i da žmire. Izbjegavajte jake mirise parfema, alkohol i pušenje. Opustite se jer stres i tjeskoba mogu povećati osjetljivost, stoga pokušajte ostati opušteni i mirni tijekom putovanja.
U većini hrvatskih ljekarni mogu se nabaviti sredstva za ublažavanje simptoma kinetoze, a to su H1 antihistaminici, kod nas je najpoznatiji dimenhidrinat Dramine. Bezreceptni je lijek, a uzima se 30 minuta prije putovanja.
Ne smiju ga koristiti osobe oboljele od epilepsije ni djeca mlađa od pet godina. Utječe na psihofizičke sposobnosti i njegova nuspojava je pospanost, a rjeđe suha usta i poremećaj vida.
Za djecu stariju od četiri godine postoje lizalice na bazi ekstrakta đumbira i suhog ekstrakta lista paprene metvice. Postoje i flasteri na bazi skopolamina koji se lijepe iza uške nekoliko sati prije putovanja, a učinak im traje do 72 sata.
Prije uzimanja lijekova konzultirajte se sa svojim liječnikom.