in MREŽA

Asistivnom tehnologijom do zaposlenja slijepih osoba

Objavljeno

/

Foto: Udruga slijepih Split

Priručnik o zapošljavanju osoba oštećena vida će biti objavljen u pdf, epub formatu te kao audio knjiga na hrvatskom, engleskom, slovenskom i španjolskom jeziku

Poslušaj ovaj članak
https://in-portal.hr/wp-content/uploads/2024/04/Asistivnom-tehnologijom-do-zaposlenja-slijepih-osoba.mp3

U doba tehnologije, ona asistivna prolazi ispod radara. Tom izazovu Erasmus+ projekt ‘KISS: intro 2 AT 4 VIPs’ doskače putem novih digitalnih alata koji će osobe oštećena vida učiniti boljim i vidljivijim konkurentnima na tržištu rada. U nastavku teksta pogledajte konkretne video primjere odgovora na pitanja ‘kako’, kada je riječ o tehnologiji i umjetnoj inteligenciji te osobama koje ne vide.

Napredak tehnologije i masovna pojava raznih oblika umjetne inteligencije, neke su od nas zastrašili, dok su drugima dali dobar vjetar u leđa. I premda bismo mogli do sutra raspredati o opasnostima tehnološke pošasti, ovog ćemo se puta zaustaviti na dobrobitima, i to ne bilo koje, već asistivne tehnologije.

Upravo asistivnom tehnologijom bavi se Erasmus+ projekt ‘KISS: intro 2 AT 4 VIPs’, čiji akronim, ako ste nestrpljivi, možete istražiti na EPALE platformi. Ovaj projekt Županijska udruga slijepih Split, u partnerstvu s organizacijom La Brújula, Formación inclusiva iz Španjolske te Medobčinskim društvom slepih in slabovidnih Kranj iz Slovenije provodi u razdoblju od listopada prošle godine do konca rujna 2025.

Malo je poznato da asistivna tehnologija uvelike olakšava, ali i nedvojbeno osigurava veću samostalnost i kvalitetu života osobama oštećena vida.

– Dapače, za mnoge osobe s invaliditetom, asistivna tehnologija je postala prijateljem, članom obitelji, još jednim važnim i vjernim suputnikom kroz sve životne etape, od obrazovanja, preko zapošljavanja, do društvenih aktivnosti i provođenja slobodnog vremena – rekla nam je Ines Hlevnjak, voditeljica projekta.

Asistivna tehnologija podrazumijeva svaki proizvod, dio opreme ili sustav, bez obzira upotrebljava li se u izvornom ili prilagođenom obliku, koji se koristi da bi se povećale, održale ili poboljšale funkcionalne mogućnosti osoba s invaliditetom. U slučaju osoba oštećena vida, asistivna tehnologija omogućava im pristup sadržajima koji bi im u suprotnom bili potpuno nedostupni ili teško dostupni bez upotrebe takvih pomagala. Ines nam je navela samo nekoliko ključnih primjera.

Recimo, za većinu članova čitač ekrana s govornom jedinicom jedini je oblik asistivne tehnologije pomoću koje mogu pročitati vijesti, sudjelovati na društvenim mrežama, koristiti pametni telefon ili raditi na računalu.

Zato Erasmus+ projekt ‘Neka bude kratko i jasno: uvod u asistivnu tehnologiju za osobe oštećena vida’ ima za cilj povećati znanja i sposobnosti osoba oštećena vida u svrhu lakšeg pristupa tržištu rada, ali i povećati svijest drugih dionika i šire javnosti o mogućnostima korištenja asistivne tehnologije na radnom mjestu, kao i osnažiti kapacitete za provođenje Erasmus+ projekata organizacija uključenih u projekt.

– Upravo privodimo kraju naš zajednički rad na prvom rezultatu projekta, a riječ je o digitalnom Priručniku o zapošljavanju osoba oštećena vida. Priručnik će biti objavljen u pdf, epub formatu te kao audio knjiga na hrvatskom, engleskom, slovenskom i španjolskom jeziku – podijelila je s nama Ines.

Međutim, najvažniji rezultat projekta tek je u pripremi. Naime, u okviru projekta predviđena je izrada kratkih video lekcija o korištenju asistivnih uređaja čiji će glavni protagonisti biti same osobe oštećena vida budući da one najbolje mogu prenijeti ovakva specifična znanja manje vještima od sebe.

Predsjednik Županijske udruge slijepih Split Ivan Tokić na svom je Facebook profilu za svoje virtualne videće prijatelje već podijelio nekoliko informativnih videa o tome kako osobe oštećena vida koriste tehnologiju, ali i pokazao blagodati umjetne inteligencije za svoju ciljanu skupinu.

Budite i vi dio onih koji više pitaju ‘kako’, a manje zaključuju ‘nikako’.

– S obzirom da me često pitate kako koristim mobitel, najlakši način da vam objasnim je s kratkim videom – kaže Ivan Tokić.

Pogledajte kako se umjetna inteligencija pokazala na strani osoba oštećena vida ovdje.

U ovom videu pogledajte kako dokument učiniti pristupačnim i kako ga glasovno pretraživati.

Mrežna stranica projekta nalazi se ovdje, a kontakt osoba za sve dodatne informacije je Ivan Tokić, predsjednik ŽUSS. Kontaktirati ga možete na i.tokic1983@gmail.com i na broj mobitela 095/3615-167.

U trendu

Exit mobile version