Cilj programa je osnažiti učitelje i stručno osoblje kako bi prepoznavali probleme mentalnog zdravlja kod učenika, pružali im psihološku prvu pomoć te ih potaknuli na traženje stručne podrške
Povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja, Ured UNICEF-a za Hrvatsku i Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) predstavili su u Zagrebu rezultate prvog nacionalnog programa mentalnozdravstvenog opismenjavanja učitelja i nastavnika, pod nazivom PoMoZi Da.
Program, razvijen u sklopu Nacionalnog programa Živjeti zdravo HZJZ-a, temelji se na preporukama Svjetske zdravstvene organizacije i rezultatima istraživanja o zdravstvenoj pismenosti odgojno-obrazovnih djelatnika u području mentalnog zdravlja djece i mladih.
Cilj programa je osnažiti učitelje i stručno osoblje kako bi prepoznavali probleme mentalnog zdravlja kod učenika, pružali im psihološku prvu pomoć te ih potaknuli na traženje stručne podrške.
Sanja Musić Milanović iz HZJZ-a naglasila je kako su problemi mentalnog zdravlja među mladima u Hrvatskoj vrlo rašireni, ističući podatak da je svaka četvrta mlada osoba u dobi od 16 godina razmišljala o samoozljeđivanju, a svaka deseta pokušala samoubojstvo. Zbog toga je izuzetno važno raditi na jačanju mentalnozdravstvene pismenosti odgojno-obrazovnih djelatnika.
Program PoMoZi Da, koji je znanstveno utemeljen i prisutan na nacionalnoj razini, već je osnažio 1390 odgojno-obrazovnih djelatnika i odigrao ključnu ulogu u prevenciji problema mentalnog zdravlja.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, 50 posto svih mentalnih poremećaja počinje prije 14. godine života. UNICEF-ovo istraživanje iz 2021. pokazalo je da 11,5 posto adolescenata u Hrvatskoj ima problema s mentalnim zdravljem. Mnogi od njih svoje probleme skrivaju zbog stigme i straha od neprihvaćanja. Odgovornost odraslih je da im pruže podršku, a učitelji i nastavnici su ključne osobe koje mogu prepoznati poteškoće i pomoći učenicima.
Istraživanje HZJZ-a iz 2017. pokazalo je da je 98 posto odgojno-obrazovnih djelatnika spremno potražiti pomoć za učenike s problemima mentalnog zdravlja, no 71 posto njih ne osjeća se sigurnima u vlastite sposobnosti pružanja pomoći. Program PoMoZi Da upravo je osmišljen kako bi ih osnažio i educirao. Do sada je kroz program prošlo 3914 djelatnika, uključeno je 902 škole, a procjenjuje se da je program koristilo 113.500 učenika.
UNICEF je dao važan doprinos uspjehu programa tijekom 2023. i 2024. godine, omogućivši nacionalnu pokrivenost programa i dodatne edukacije o temama poput traume, samoozljeđivanja i samoubojstava.
Luisa Brumana, predstojnica UNICEF-a za Hrvatsku, istaknula je kako ulaganje u mentalno zdravlje djece danas osigurava bolju budućnost za cijelo društvo, naglasivši važnost stvaranja podržavajućeg školskog okruženja u kojem djeca mogu dobiti potrebnu podršku i razumijevanje.
Više o programu PoMoZi Da
PoMoZi Da program je zdravstvenog opismenjavanja odgojno-obrazovnih djelatnika s ciljem učinkovitije zaštite mentalnog zdravlja djece i mladih u školskom okruženju. Razvijen je u sklopu Nacionalnog programa Živjeti zdravo HZJZ-a i prepoznat je kao inovativni standardizirani program utemeljen na dokazima i potrebama, prvenstveno učitelja i nastavnika, a u izradi je sudjelovala skupina stručnjaka iz akademske, kliničke i obrazovne zajednice.
Program PoMoZi Da razvija nacionalnu mrežu 3P edukatora – educiranih stručnjaka za mentalno zdravlje iz županijskih zavoda za javno zdravstvo – koji provode edukacije o mentalnom zdravlju u svojim županijama.
Ured UNICEF-a za Hrvatsku, zahvaljujući donacijama prikupljenima humanitarnom utrkom Mliječna staza, financijski je podržavao provedbu programa od ožujka 2023. do rujna 2024. godine.
Sve o programu dostupno je ovdje.