Kutak za stručnjake

Meteoropatija, odnosno, preosjetljivost na promjene vremena

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Istraživanja pokazuju da gotovo 30 posto svjetske populacije ima neku vrstu meteoropatije. Simptomi meteoropatije manifestiraju se obično 24 – 48 sati prije promjene vremena

Sredinom dvadesetog stoljeća brojna su biometeorološka istraživanja potvrdila ono što su stari Grci već znali, a to je da zbilja postoji meteorotropizam – osjetljivost na vremenske (ne)prilike, što uzrokuje psihološke i fiziološke poremećaje i simptome.

Redale su se studije temeljene na postulatima kemije i fizike, koje su potvrdile da na ljude djeluju brojni čimbenici vremena, s tim da nagle promjene (vlažnost zraka, temperaturne razlike, jakost vjetra, atmosferski tlak, padaline, grmljavina i slično) djeluju na zdravlje i dobro osjećanje te uzrokuju smetnje koje ometaju normalno funkcioniranje.

Meteoropat je osoba podložna meteoropatiji, odnosno iznadprosječno sklona promjenama raspoloženja, bolovima ili raznim oblicima nelagode neposredno prije nego što nastupe klimatske varijacije, a tegobe mu popuštaju istodobno s prestankom tih okolnosti. Izraz meteoropatija, od grčkog meteoron (nebeska pojava) i pathos (bolest, patnja), odnosi se na tegobe neurovegetativnog karaktera koje se događaju pod određenim klimatskim okolnostima.

Istraživanja pokazuju da gotovo 30 posto svjetske populacije ima neku vrstu meteoropatije.

Simptomi meteoropatije manifestiraju se obično 24 do 48 sati prije promjene vremena, posebno kod osjetljivijih ljudi, a uključuju: depresivna stanja, glavobolje, vrtoglavice, fizičku slabost hipertenziju pojačanu osjetljivost na bol u zglobovima i mišićima, pogoršanje simptoma postojeće bolesti, promjene raspoloženja, nervozu, pojačane otkucaje srca. Simptomi su isti bez obzira na doba godine.

Pomoći si možete tako što ćete više vremena provoditi vani i nemojte čekati idealne vremenske uvjete nego dozvolite organizmu da se navikava i na lošije uvjete kako bi vaš sustav unutarnje samoregulacije bolje radio. Uvedite si neku fizičku aktivnost, uravnotežite prehranu s puno vitamina i minerala, pijte dovoljno vode, pazite na sebe općenito, imajte hobije. Ovisno o intenzitetu prisutnih simptoma, idealno je posegnuti za tehnikama opuštanja, masažama, terapijama namijenjenim balansiranju.

U trendu

Exit mobile version