Ostali sportovi

EP KOŠARKE U KOLICIMA Hrvatska više ne može do medalje

Objavljeno

/

Hrvatska je doživjela i treći poraz na Europskom prvenstvu košarke u kolicima divizije B koje se održava u Sarajevu. To nam je dodatno zakompliciralo život, a šanse za plasman u diviziju A gotovo da više i ne postoje

Kako turnir ide dalje, situacija se sve više zahuktava.

U grupi B postalo je jako zanimljivo. Bosna i Hercegovina doživjela je prvi poraz na turniru. Švicarci su se pokazali kao jako dobar protivnik i uspjeli domaćinima nanijeti prvi poraz.

Gotovo do samog kraja prve četvrtine igralo se koš za koš, da bi Švicarski košarkaši na kraju uspjeli pobjeći na četiri razlike te dobiti prvu četvrtinu s 20:16. Domaćin je lovio njihovu prednost cijelu drugu dionicu, ali Švicarci se uspijevaju obraniti i otići na odmor s 38:35. Nakon toga BiH se trgla, u trećoj četvrtini više puta dolazila je na samo koš zaostatka, no Švicarci su izdržali te im nisu dali da se u potpunosti vrate. Treća četvrtina završila je 62:56 u korist Švicaraca.

U posljednjoj četvrtini utakmice košarkaši Švicarske bili su jako dobri, ne samo u napadu nego i po izgubljenoj lopti, te pobjeđuju s visokih 85:70.

Dobiti ovako igrački ubojitu Bosnu i Hercegovinu 15 razlike, samo je pokazatelj koliko su Švicarci opasna ekipa.

Nakon odlične predstave Švicaraca protiv favoriziranog domaćina, Hrvatska, kojoj na ovom turniru nikako da krene, imala je razloga za brigu.

Izabranici Ivice Vujice tražili su prvu pobjedu na ovom turniru koja im je bila i više nego potrebna. S druge strane stajali su upravo Švicarci, koji su bili u naletu nakon što su skinuli skalp domaćinu pred njihovim navijačima. Ta im je utakmica dala dodatan impuls da svladaju Hrvatsku i pripreme se za lov na odličje i plasman u diviziju A.

Tako je, nažalost, i bilo. Hrvatska je parirala protivniku samo u prvoj četvrtini, te je završila sa 17:14. Na početku druge četvrtine Švicarci se dižu, te vrlo brzo uzimaju stvari u svoje ruke i prelaze u vodstvo koje nisu ispuštali do kraja utakmice. Hrvatska je naposljetku doživjela još jedan težak poraz s primljenih 75 koševa, a zabijenih samo 59.

S ovim porazom Hrvatska si je zatvorila vrata prolaska u borbu za odličja. Naše košarkaše danas očekuje susret protiv Portugala. Nadamo se da će u toj utakmici stvari napokon sjesti na svoje mjesto.

Treći susret skupine B, onaj između Slovenaca i Portugalaca, za obje ekipe bio je od iznimne važnosti. Portugal je poput Hrvatske tražio svoje prve bodove, dok je Slovenija trebala pobjedu kako bi nastavila pobjednički niz koji je počeo protiv Hrvatske.

Slovenci su od početka znali što žele i ništa nisu prepuštali slučaju. Već u prvoj četvrtini nametnuli su svoj ritam te nisu spuštali nogu s gasa sve do posljednjeg sučevog zvižduka. Na koncu su deklasirali bezidejne Portugalce sa 71:49.

Ovom pobjedom Slovenci su još malo podigli samopouzdanje pred utakmicu s Bosnom i Hercegovinom koja im je jedna od ključnih za prolazak u borbu za medalje.

Zanimljivo je bilo i u skupini A, gdje je Češka ostvarila prvu pobjedu svladavši Litvu sa 75:69, dok je Latvija nadigrala Grčku sa 63:53.

Nakon jučerašnjeg dana situacija se polako kristalizira, te se već da naslutiti koje će dvije ekipe sljedeće godine igrati u diviziji A.