Ove je godine ubijena slijepa žena jer partner nije mogao podnijeti da ga ostavi, a to što ju je godinama maltretirao i uništavao joj život, a na kraju ga i ugasio je mogao podnijeti. Bio je to okidač da ove godine drugačije djelujemo, kazala je na početku završne konferencije Marica Mirić, predsjednica SOIH-a
Prošlog petka 22. prosinca 2023. godine u organizaciji Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH) održana je online završna konferencija projekta ‘NE nasilju nad ženama s invaliditetom – 4’.
Uvodno se okupljenima obratila predsjednica SOIH-a Marica Mirić.
– Od kad naš SOS telefon radi, a to je od 2007. godine, nije bilo ubojstva žena s invaliditetom, ili barem nije bilo prepoznato da se radi o ženi s invaliditetom, međutim, ove smo godine doživjeli i tu strahotu. Ubijena je slijepa žena jer partner nije mogao podnijeti da ga ostavi, a to što ju je godinama maltretirao i uništavao joj život, a na kraju ga i ugasio je mogao podnijeti. To je bio okidač da ove godine drugačije djelujemo – kazala je Mirić.
Kroz rezultate ovog projekta i njegove brojne aktivnosti okupljene je provela voditeljica projekta i koordinatorica Mreže žena s invaliditetom Martina Mokus. Kazala je da se projekt pod ovim nazivom provodi četvrtu godinu, a ove godine u partnerstvu s Domom za djecu i odrasle žrtve nasilja u obitelji Duga iz Zagreba. Provoden je na poručuju Zagreba, ali i šire jer su bile uključene aktivistice SOIH – Mreže žena iz cijele Hrvatske.
Financijski je projekt podržao Grad Zagreb, a ciljevi su bili osnaživanje žena s invaliditetom kao najosjetljivije društvene skupine za prepoznavanje i prijavu nasilja, zatim jačanje kapaciteta aktivistica SOIH – Mreže žena s invaliditetom za zagovaranje ženskih ljudskih prava i pružanje podrške ženama s invaliditetom žrtvama nasilja i podizanje razine svijesti građana Zagreba i šire javnosti o pojavnosti i problematici nasilja nad ženama s invaliditetom.
Projektne aktivnosti su obuhvaćale obilježavanje značajnih datuma, provedena je radionica savjetodavnih vještina, održan je sedmodnevni trening, provedena je kampanja 16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja i u prosincu je održan okrugli stol.
Uz mnogobrojne probleme kada je nasilje nad ženama s invaliditetom u pitanju, posebno je istaknut problem nepristupačnih skloništa za žene s invaliditetom. Ona moraju biti potpuno pristupačna ženama s invaliditetom, što uključuje građevinsko-arhitektonsku, komunikacijsku i orijentacijsku pristupačnost.
Kampanja 16 dana aktivizma provedena je ove godine u 15 lokalnih jedinica na području Republike Hrvatske. U svrhu kampanje izradili su plakat kojim su željeli istaknuti da SOIH-ov SOS telefon za žene s invaliditetom žrtve nasilja kontinuirano bilježi porast broja poziva i sve više ima prijavljenih slučajeva nasilja među kojima je najčešće psihičko nasilje, a u porastu je i ekonomsko nasilje od strane članova obitelji.
U sklopu kampanje dijelili su Bijele vrpce i letke u školama, na javnim mjestima, razglednice u dječjim vrtićima, imali su promotivne štandove, objave na portalima i društvenim mrežama, medijske nastupe. Aktivistice SOIH-ove Mreže žena su kampanju provele na javnim mjestima gdje su građanima također podignule svijest o problemu nasilja nad ženama.
Tijekom kampanje podijeljeno je 1000 letaka, 600 razglednica i 1200 Bijelih vrpci, a procjenjuje se da je preko 200 tisuća građana senzibilizirano o nasilju nad ženama s invaliditetom.
Niti jedna žena s invaliditetom ne smije živjeti u nasilju. Ako primjetite da se ono u nekom obliku događa, reagirajte. SOIH – SOS telefon za žene s invaliditetom žrtve nasilja dostupan je uvijek i glasi 0800 300 200.
Po završetku konferencije Dragana Budimir, psihologinja iz Saveza društava distrofičara Hrvatske, održala je predavanje o mentalnom zdravlju žena, ali o tome ćemo detaljnije pisati naknadno.