Poveži se s nama

Moderna vremena

Voda za piće u Europi kontaminirana perzistentnom štetnom kemikalijom

Objavljeno

/

Na slici je čaša vode u koju se ulijeva tekućina, stvarajući mjehuriće. U čaši se također nalazi kocka leda, dok su tri kocke leda postavljene pored čaše na reflektirajućoj površini. Pozadina je plava i mutna, stvarajući osjećaj svježine.
Foto: Pixabay

Trifluoroctena kiselina (TFA), vrlo perzistentna kemikalija otkrivena je u velikom broju uzoraka europske vode za piće, tvrde udruge i pozivaju da se odrede strogi standardi kada je posrijedi kvaliteta ovog proizvoda na koju utječe razgradnja takozvanih ‘vječnih kemikalija’ iz nekih pesticida i rashladnih plinova

Nakon studije iz svibnja o raširenom zagađenju rijeka i jezera trifluoroctenom kiselinom, Europska mreža za djelovanje protiv pesticida (PAN Europe) i njezine članice ovaj su put na raspolaganju imale uzorke pitke vode iz 11 zemalja članica EU-a. Zna se da kemikalije PFAS (vječne kemikalije) zauvijek ostaju u ljudskom organizmu.

PFAS su perfluorirane i polifluorirane alkilirane tvari koje čine više od 4700 kemikalija. Riječ je o grupi umjetnih kemikalija u širokoj upotrebi koje se tijekom vremena nakupljaju u ljudskom organizmu i u okolišu. Iznimno su postojane u okolišu i u organizmu te mogu prouzročiti zdravstvene probleme poput oštećenja jetre, bolesti štitnjače, pretilost, probleme s plodnošću i rak. 

TFA otkriven u 34 od 36 odabranih uzoraka vode iz slavine

Zaključak analiza koje je proveo Centar za tehnologiju vode iz Karlsruhea je sljedeći: TFA je otkriven u 34 od 36 odabranih uzoraka vode iz slavine i u 12 od 19 uzoraka mineralne ili izvorske vode.

Rezultati su objavljeni u srijedu. Prosječna koncentracija TFA u pitkoj vodi iznosila je 740 nanograma po litri i 278 ng/L u flaširanoj vodi, što je niže od 1220 ng/L prosječno evidentiranih u uzorcima iz voda tekućica iz prethodno provedene studije.

Jesu li tolike koncentracije štetne za zdravlje?

Dosad je provedeno premalo studija. Neke udruge ne slažu se prijedlogom nizozemskog Nacionalnog instituta za javno zdravlje i okoliš koji predlaže da se uvede standard koji će iznositi 2200 ng/L.

Taj je prag već prekoračen u analiziranoj mineralnoj vodi i u uzorku vode za piće iz Austrije (4100 ng/L).

U Parizu je, primjerice, analizirana voda iz slavine sadržavala 2100 ng/L, au Metzu je uočena koncentracija od 500 ng/L. No perzistentne se kemikalije i dalje nakupljaju u vodi.

EU je donio odluku da se od 2026. postavi granica od 500 ng/L za sve PFAS kemikalije, a nevladine organizacije traže da se na taj popis doda i TFA.

TFA toksičan za reprodukciju?

– Njemačka agencija zadužena za praćenje kemikalija nedavno je predložila da se TFA klasificira kao tvar toksična za reprodukciju – stoji u izvješću koje se poziva na studiju koju je proveo kemijski div Bayer. Njihovi pokusi na kunićima pokazali su razvoj ‘teških malformacija fetusa’.

Helmut Burtscher-Schaden, kemičar, aktivist i član nevladine organizacije ‘Prijatelji Zemlje – Austrija’ smatra da su otkrivene razine TFA ‘po trenutačnim saznanjima još uvijek unutar sigurnih granica, no njihov unos povećava se na dnevnoj bazi’, a ‘sigurnosna tampon-zona već je vrlo smanjena’. On kaže da ne smijemo zaboraviti ni da smo ‘otprije neopravdano izloženi ostalim PFAS kemikalijama’.

Udruge pozivaju ‘na što hitniju’ zabranu upotrebe PFAS pesticida i rashladnih plinova te generalno na ograničenu upotrebu ‘vječnih kemikalija’.

Izvor: Hina/Marijana Hajdić Gospočić

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Kutak za stručnjake

Sindrom stranog naglaska rijedak je i neugodan za oboljele

Objavljeno

/

Na fotografiji su dvije osobe koje sjede na kamenoj klupi na otvorenom prostoru. Osoba s lijeve strane nosi crnu majicu kratkih rukava, svijetloplave traperice i tenisice s debelim bijelim potplatom. Osoba s desne strane nosi crnu haljinu, crne najlonke i crne tenisice. Drži mobitel u ruci, a pored nje je bijela torba s cvjetnim uzorkom. Ispred njih su dvije šalice za kavu. U pozadini se vide stolice i biljke.
Foto: Pixabay

Promjene u govoru obično uključuju izmjene u ritmu, intonaciji i izgovoru, što stvara iluziju stranog naglaska. Na primjer, osoba koja je uvijek govorila standardnim američkim engleskim može zvučati kao da ima britanski ili francuski naglasak. Iako sindrom ne utječe na sposobnost razumijevanja jezika, često izaziva socijalnu anksioznost kod oboljelih zbog neočekivanih promjena u načinu komunikacije

Sindrom stranog naglaska (Foreign Accent Syndrome) rijedak je neurološki poremećaj kod kojeg osoba počinje govoriti s naglaskom koji djeluje strano ili različito od njezinog uobičajenog govora. Ovo stanje najčešće se javlja nakon moždanog udara, ozljede glave, operacija mozga ili neuroloških poremećaja poput multiple skleroze.

Osobe sa sindromom stranog naglaska doživljavaju promjene u govoru koje uključuju izmjenu intonacije, ritma i izgovora. Te promjene mogu nalikovati određenom stranom naglasku, iako osoba nije imala prethodno iskustvo s tim jezikom ili naglaskom. Na primjer, netko tko govori hrvatski može zvučati kao da ima ruski, njemački ili talijanski naglasak.

Sindrom stranog naglaska povezan je s oštećenjima u dijelovima mozga odgovornim za kontrolu govora i jezika, osobito u području motoričkog korteksa koji upravlja mišićima potrebnim za artikulaciju. To oštećenje uzrokuje suptilne promjene u govoru, što može stvoriti dojam stranog naglaska.

Liječenje sindroma stranog naglaska ovisi o uzroku i individualnim potrebama pacijenta. Glavni pristup obuhvaća terapiju govora, koju provode logopedi. Cilj je raditi na korekciji naglaska, poboljšanju artikulacije i ritma govora te olakšavanju komunikacije. Terapija može biti intenzivna, s vježbama koje uključuju govorne uzorke i ponavljanje, kako bi se smanjio utjecaj stranog naglaska.

Ako je sindrom posljedica neurološkog oštećenja, poput moždanog udara, potrebna je rehabilitacija koja može uključivati fizikalnu terapiju i kognitivne vježbe. Psihološka podrška, kao što je savjetovanje, također je važna jer sindrom može izazvati emocionalne poteškoće poput tjeskobe ili depresije​

Sindrom stranog naglaska iznimno je rijedak, s manje od stotinu dokumentiranih slučajeva širom svijeta. Upravo njegova rijetkost i neobičnost čine ga intrigantnim za znanstvenike i stručnjake.

Nastavi čitati

Kutak za stručnjake

Metakolinsko testiranje važan je alat u dijagnostici astme

Objavljeno

/

Na slici je osoba koja koristi inhalator. Osoba drži inhalator u desnoj ruci i pritiska ga, dok lijevom rukom drži vrat. U pozadini se vidi oblak pare ili dima. Osoba nosi ružičastu majicu s kratkim rukavima. Ova slika je zanimljiva jer prikazuje upotrebu inhalatora, što može biti relevantno za osobe koje pate od astme ili drugih respiratornih problema.
Foto: Pixabay

Metakolinsko testiranje koristi se u situacijama kada simptomi poput kašlja, zaduhe ili piskanja ukazuju na astmu, ali druge dijagnostičke metode nisu dale jasne rezultate. Koristi se za procjenu težine bronhijalne hiperreaktivnosti i u istraživačke svrhe, za bolje razumijevanje funkcije dišnog sustava

Metakolinsko testiranje je dijagnostička metoda koja se koristi za procjenu bronhijalne hiperreaktivnosti, odnosno preosjetljivosti dišnih puteva. Najčešće se primjenjuje kod pacijenata u kojih postoji sumnja na astmu, ali nije moguće postaviti jasnu dijagnozu temeljem simptoma ili drugih pretraga.

Čitateljicu je zanimalo kako se provodi sama pretraga pa idemo redom.

Pacijent inhalira metakolin, tvar koja uzrokuje sužavanje bronha kod osoba s preosjetljivim dišnim putevima. Tijekom testa koristi se spirometrija za mjerenje FEV1 (forsirani ekspiratorni volumen u prvoj sekundi). Ako FEV1 padne za 20 posto ili više nakon inhalacije metakolina, test je pozitivan.

Test započinje s niskom dozom metakolina, koja se postupno povećava sve dok ne dođe do značajnog pada FEV1 ili se ne dostigne maksimalna doza.

Nakon završetka testa, pacijentu se daje bronhodilatator kako bi se opustili bronhi i ublažili simptomi suženja.

Metakolinsko testiranje koristi se u situacijama kada simptomi poput kašlja, zaduhe ili piskanja ukazuju na astmu, ali druge dijagnostičke metode nisu dale jasne rezultate. Koristi se za procjenu težine bronhijalne hiperreaktivnosti i u istraživačke svrhe, za bolje razumijevanje funkcije dišnog sustava.

Ovo testiranje nije prikladno za osobe s teškim suženjem dišnih puteva, nedavnim srčanim problemima, poput infarkta miokarda ili ozbiljnih aritmija. Nije ni za osobe s nekontroliranim visokim krvnim tlakom i trudnice.

Važno je pridržavati se uputa za pripremu prije testiranja. Dakle, određeni lijekovi mogu utjecati na rezultate testa, pa je potrebno privremeno ih prestati uzimati. To uključuje bronhodilatatore:

kratkodjelujući (npr. salbutamol) – ne uzimati najmanje 6 sati prije testa;

dugodjelujući (npr. salmeterol, formoterol) – obično se prekida 12-24 sata prije testa;

antihistaminici – treba ih izbjegavati 48 sati prije testiranja;

inhalacijski kortikosteroidi – u nekim slučajevima, može se savjetovati da se prekine upotreba, ovisno o preporuci liječnika;

kofein (kava, čaj, čokolada, energetski napici) – ne konzumirati najmanje 6 sati prije testa, jer može utjecati na reaktivnost dišnih puteva.

Ne smije se pušiti najmanje 24 sata prije testa, jer pušenje može utjecati na dišne puteve.

Treba izbjegavati intenzivne tjelesne aktivnosti 24 sata prije testa, jer mogu promijeniti reaktivnost dišnih puteva.

Preporučuje se lagani obrok najmanje dva sata prije testiranja. Ne dolazite na testiranje potpuno gladni, ali izbjegavajte teške obroke neposredno prije testa.

Testiranje se ne provodi ako imate akutne simptome respiratorne infekcije (npr. prehlada, gripa) jer to može utjecati na rezultate. Ako osjećate značajne simptome astme ili drugih respiratornih problema na dan testiranja, obavijestite medicinsko osoblje.

Nosite udobnu odjeću koja ne ograničava disanje.

Iako je test općenito siguran, može izazvati neke nuspojave poput teškog bronhospazma (naglo sužavanje dišnih puteva). Možete osjetiti nelagodu i otežano disati, a ozbiljnije reakcije moguće su u rijetkim slučajevima kod izrazito osjetljivih pacijenata.

Metakolinsko testiranje važan je alat u dijagnostici astme i drugih stanja povezanih s hiperreaktivnošću dišnih puteva. Ipak, provodi se uz oprez i pod nadzorom stručnog medicinskog osoblja kako bi se osigurala sigurnost pacijenta.

Nastavi čitati

Kutak za stručnjake

‘Alisa u zemlji čudesa’ vrlo je neobičan sindrom, evo što znači

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje scenu iz bajke "Alisa u zemlji čudesa". U središtu slike nalazi se djevojka u bijeloj haljini koja hoda stazom okruženom velikim gljivama. Na lijevoj strani slike nalazi se lik s cilindrom koji sjedi na stolici i okružen je knjigama. U zraku lete karte za igranje, a na desnoj strani visi džepni sat. Na tlu se nalazi crna mačka pored otvorene knjige. Cijela scena ima nadrealni i čarobni ugođaj, karakterističan za priču o Alisi.
Foto: Pixabay

Osobe s ovim sindromom mogu doživjeti izobličene senzacije veličine, udaljenosti i vremena, često usporedive s događajima iz romana ‘Alisa u zemlji čudesa’ Lewisa Carrolla

Alice-in-Wonderland sindrom (AIWS), poznat i kao Toddov sindrom, rijetki je neurološki poremećaj koji uzrokuje promjene u percepciji stvarnosti. Osobe s ovim sindromom mogu doživjeti izobličene senzacije veličine, udaljenosti i vremena, često usporedive s događajima iz romana ‘Alisa u zemlji čudesa’ Lewisa Carrolla.

AIWS najčešće pogađa vid, ali i druge osjete. Ključni simptomi uključuju:

mikropsiju – predmeti se doimaju manjima nego što jesu;

makropsiju – predmeti se doimaju većima nego što jesu;

promjene percepcije tijela – oboljeli može osjećati da su dijelovi tijela premali, preveliki ili izvan proporcija;

izobličenje vremena – osjećaj da vrijeme teče prebrzo ili presporo;

percepcija udaljenosti – objekti mogu izgledati bliže ili udaljeniji nego što su stvarno.

Ovi simptomi mogu trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati i često su povezani s migrenama, epilepsijom, infekcijama (poput Epstein-Barr virusa) ili čak traumama mozga.

Uzrok sindroma nije potpuno jasan, ali povezan je s promjenama u mozgu, posebno u regijama odgovornim za procesuiranje vizualnih i prostorno-vremenskih informacija. Migrene su najčešći okidač, no sindrom se može javiti i zbog virusnih infekcija (posebno kod djece), neuroloških stanja (poput epilepsije), poremećaja spavanja ili umora.

Alice-in-Wonderland sindrom najčešće se javlja kod djece, ali se može pojaviti i kod odraslih. Kod djece, simptomi često nestaju s godinama.

Dijagnoza se temelji na kliničkim simptomima i isključivanju drugih stanja, poput tumora mozga ili mentalnih poremećaja. Liječenje obično uključuje upravljanje osnovnim uzrokom, poput migrena ili infekcija. Ako je uzrok virus, simptomi često nestaju sami od sebe.

Naziv sindroma dolazi iz Carrollova romana jer simptomi podsjećaju na Alisine avanture, poput trenutka kada raste ili se smanjuje nakon što pojede kolačić ili popije napitak. Postoji čak i teorija da je Carroll, koji je patio od migrena, možda crpio inspiraciju za priču iz vlastitog iskustva.

Alice-in-Wonderland sindrom fascinira medicinsku i znanstvenu zajednicu, a ujedno pruža uvid u to kako mozak obrađuje stvarnost. Unatoč neugodnosti, stanje obično nije trajno i nema ozbiljne posljedice.

Nastavi čitati

U trendu