Medicina

Svjetski tjedan svjesnosti o karcinomu usne šupljine, glave i vrata

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Cilj obilježavanja je podizanje svjesnosti o ovoj skupini bolesti i upozoriti na važnost redovitih pregleda u svrhu što ranijeg otkrivanja bolesti

Tjedan svjesnosti o karcinomu usne šupljine, glave i vrata (Oral, Head and Neck Cancer (OHNC) Awareness Week) održava se u razdoblju od 16. do 22. travnja 2024. godine.

Cilj obilježavanja je podizanje svjesnosti o ovoj skupini bolesti i upozoriti na važnost redovitih pregleda u svrhu što ranijeg otkrivanja bolesti.

U rak usne šupljine, glave i vrata tipično se ubrajaju rak usne, usta (usne šupljine), žlijezda slinovnica, ždrijela (uključujući tonzile, piriformni sinus i nespecificirana sijela), nosne šupljine i paranazalnih sinusa te grkljana.

U ovu skupinu ne pribrajamo tumore mozga i moždanih ovojnica, oka, jednjaka i štitnjače.

Prema podacima Registra za rak, u 2021. godini od raka usne šupljine, glave i vrata oboljelo je 1010 osoba od kojih je 215 žena i 795 muškaraca. Prema izvješću o umrlim osobama u Hrvatskoj u 2021. godini od OHNC je umrlo 538 osoba dok je u 2022. godini umrlo 547 osoba.

Iako je područje usne šupljine lako dostupno za pregled, najčešće se karcinom usne šupljine ne otkriva u ranom stadiju. Javlja se najčešće kod osoba srednje životne dobi i kod muškaraca.

Čimbenici rizika za nastanak karcinom usne šupljine su primarno pušenje i konzumacija alkohola. Pušenje je najvažniji rizični čimbenik koji može dovesti do karcinoma. Rizik za razvoj karcinoma je 5 puta veći kod pušača nego kod nepušača, jer duhanski dim sadrži brojne kancerogene koji uništavaju stanice usne šupljine.

Ostali rizični čimbenici za nastanak oralnog karcinom su HPV (Humani papilomavirus), izlaganje suncu (karcinom usnice) i općenito oslabljen imunitet.

Nije još skroz razjašnjeno kako HPV pogoduje nastanku karcinoma usne šupljine, ali smatra se da je usna šupljina rezervoar Humanog papilomavirusa. Virus sam po sebi neće dovesti do oralnog karcinoma, ali u kombinaciji s ostalim rizičnim čimbenicima koje smo naveli prije, povećava šansu za nastanak karcinoma.

Najčešći tip oralnog karcinoma koji se javlja je planocelularni karcinom (karcinom pločastih stanica). Planocelularni karcinom nastaje od stanica sluznice usne šupljine i najčešće započinje kao ranica u ustima.

Rutinskim pregledima usta, stomatolog ili liječnik mogu pomoći u ranom otkrivanju raka usne šupljine. Ako sumnja na bolest, liječnik će učiniti biopsiju uzimanjem malenog uzorka tkiva iz usta ili tekućine iz nateklog limfnog čvora vrata za mikroskopski pregled.

Može biti potrebno rendgensko snimanje ili neko drugo snimanje radi otkrivanja osnovnog tumora koji trenutno nije uočljiv ili određivanja stupnja raširenosti postojećeg tumora.

U trendu

Exit mobile version