Zastupnici su u utorak ponovno izabrali Robertu Metsolu (EPP, Malta) za predsjednicu Europskog parlamenta do 2027. godine, s 562 glasa u prvom krugu
Europski parlament službeno je konstituiran u utorak u Strasbourgu, nakon europskih izbora koji su održani od 6. do 9. lipnja.
Roberta Metsola (EPP, Malta), tada predsjednica na odlasku, vodila je otvaranje. Nakon glazbene stanke, Pina Picierno (S&D, Italija), druga potpredsjednica u Parlamentu na odlasku, objavila je imena kandidatkinja za najvišu dužnost u Parlamentu. Izbori se održavaju tajnim glasanjem na papirnatim listićima. Postupak nadgleda osmero zastupnika koji su odabrani ždrijebom.
Kandidatkinje za mjesto predsjednice su bile Roberta Metsola (EPP, Malta) i Irene Montero (Ljevica, Španjolska). Obje su prije glasanja kratko obratile zastupnicima.
Za pobjedu je potrebna apsolutna većina valjanih glasova, tj. 50% plus jedan. Ako nijedna kandidatkinja nije izabrana u prvom krugu glasanja, iste kandidatkinje ili novi kandidati mogu biti predloženi za drugi i treći krug, prema jednakim uvjetima. U slučaju da niti nakon tri kruga nema pobjednika, u četvrti, posljednji krug glasanja ulaze dva zastupnika s najviše osvojenih glasova. Pobjeđuje kandidat koji osvoji više glasova.
Novi zastupnici u Europskom parlamentu
U desetom sazivu Europski parlament ima 720 zastupničkih mjesta, 15 više nego na kraju prethodnog saziva. 54% zastupnika je prvi put ušlo u Parlament (u 2019. udio novopridošlih iznosio je 61%), a 39% su žene (u 2019. godini udio žena bio je 40% ). Lena Schilling (Zeleni, Austrija) je najmlađa zastupnica u Europskom parlamentu (23 godine), dok je Leoluca Orlando (Zeleni, Italija) najstariji zastupnik (77 godina). Prosječna dob zastupnika je 50 godina.
Na početku desetog saziva u Parlamentu djeluje osam klubova zastupnika, što je jedan više nego u prethodnom mandatu. 33 zastupnika u Europskom parlamentu djelovat će kao nezavisni zastupnici.
Nakon glasanja, Roberta Metsola pobijedila je svoju pretukandidatkinju (Irene Montero, Ljevica, Španjolska) u prvom krugu, osvojivši 562 glasova od 699 danih tajnim glasanjem papirnatim listićima. Nastavit će voditi Parlament tijekom prve dvije i pol godine desetog parlamentarnog saziva.
Tko je Roberta Metsola?
Roberta Metsola, rođena 1979. na Malti, zastupnica je u Europskom parlamentu od 2013. Izabrana je za prvu potpredsjednicu u studenome 2020. i bila je vršiteljica dužnosti predsjednika Parlamenta nakon što je predsjednik Sassoli preminuo 11. siječnja 2022. Izabrana je za predsjednicu za drugu polovicu 9. parlamentarnog saziva 18. siječnja 2022. Treća je žena na čelu Europskog parlamenta, nakon Simone Veil (1979. – 1982.) i Nicole Fontaine (1999. – 2002.).
Obraćajući se zastupnicima nakon što je izabrana, predsjednica Metsola je poručila:
– Zajedno moramo ustrajati na politici nade, za san koji se zove Europa. Želim da ljudi ponovno vrate osjećaj vjere i entuzijazma za naš projekt. Vjere u stvaranje zajedničkog sigurnijeg, pravednijeg i ravnopravnijeg prostora. Vjere da smo zajedno jači i bolji. Vjere u to da je naša Europa za sve.
Osoba na položaju predsjednika ima širok raspon izvršnih i predstavničkih ovlasti utvrđenih u Poslovniku. Osim tih dužnosti, odgovornost predsjednika uključuje ‘sve ovlasti koje su potrebne za vođenje postupaka Parlamenta i osiguravanje njihova pravilnog provođenja’.
U članku 14. Ugovora o Europskoj uniji navodi se da Parlament bira predsjednika iz redova svojih zastupnika. Od prvih europskih izbora (univerzalni izbori) 1979., svaki predsjednik obnaša dužnost na razdoblje od dvije i pol godine koje se može obnoviti. To znači da u svakom parlamentarnom sazivu mogu biti dva predsjednika. Parlament je od svojeg osnutka 1952. godine imao 31-og predsjednika, od kojih je 17 obnašalo dužnost od 1979. godine.
Izvor: Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj