Kutak za stručnjake

Obilježen Svjetski dan našeg najvažnijeg organa – mozga

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Svjetski dan mozga prilika je za educiranje javnosti o neurološkim bolestima i poremećajima, kao što su Alzheimerova bolesti, Parkinsonova bolest, epilepsija i moždani udar. Rano prepoznavanje simptoma i pristup adekvatnoj zdravstvenoj njezi mogu značajno poboljšati kvalitetu života oboljelih

Svjetski dan mozga obilježava se svake godine 22. srpnja s ciljem podizanja svijesti o važnosti zdravlja mozga i neuroloških bolesti.

Svjetski dan mozga prvi put je obilježen 2014. godine na inicijativu Svjetske federacije neurologije (World Federation of Neurology – WFN). Ova međunarodna organizacija, osnovana 1957. godine, okuplja neurologe iz cijelog svijeta s ciljem promicanja globalnog neurološkog obrazovanja i istraživanja.

Mozak je centralni kontrolni sustav našeg tijela, odgovoran za sve što radimo – od disanja i hodanja do razmišljanja i osjećaja. Na ovaj dan, pridružujemo se globalnoj zajednici u slavljenju nevjerojatnih sposobnosti mozga i istraživanju načina kako ga možemo zaštititi i unaprijediti njegovo zdravlje.

Mozak je najsloženiji organ u ljudskom tijelu, sastavljen od milijardi neurona koji međusobno komuniciraju putem sinapsi. Svaki dio mozga ima specifičnu funkciju, bilo da se radi o kontroli pokreta, interpretaciji senzorskih informacija ili upravljanju emocijama. Bez zdravog mozga, naš svakodnevni život bi bio znatno otežan, a mnoge osnovne funkcije bile bi ugrožene.

Održavanje zdravlja mozga zahtijeva kombinaciju fizičkih, mentalnih i emotivnih aktivnosti.

Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći da očuvate svoj mozak zdravim.

Hrana bogata omega-3 masnim kiselinama, antioksidansima i vitaminima može poboljšati funkciju mozga. Znači, birajte ribu, bobičasto voće i lisnato povrće.

Vježbanje poboljšava protok krvi do mozga i potiče rast novih neuronskih veza. Čak i svakodnevne aktivnosti poput hodanja mogu imati pozitivan učinak.

Učenje novih vještina, igranje misaonih igara i čitanje knjiga mogu pomoći u održavanju mentalne oštrine.

I dovoljno sna je izuzetno važno. Odrasli bi trebali težiti ka 7-9 sati sna svake noći.

Smanjite stres i prakticirajte tehnike  poput meditacije, joge i dubokog disanja.

Na Svjetski dan mozga diljem svijeta organiziraju se razna predavanja, radionice i kampanje kako bi se podigla svijest o važnosti istraživanja mozga i liječenja neuroloških poremećaja poput Alzheimerove bolesti, Parkinsonove bolesti, moždanog udara i drugih.

U trendu

Exit mobile version