Uobičajeni znakovi nomofobije su anksioznost, promjene dišnog sustava, drhtanje, znojenje, uznemirenost, dezorijentiranost, tahikardija
Nomofobija je relativno novi pojam koji opisuje strah od ostajanja bez mobilnog telefona ili nemogućnosti pristupa mobilnim uslugama.
Naziv je izveden iz engleskog izraza ‘no-mobile-phone phobia’ i sve češće se koristi u psihologiji i sociologiji kako bi se opisala rastuća ovisnost suvremenog društva o mobilnim tehnologijama.
Provjeravanje pametnih telefona nakon jutarnjeg buđenja, slabe ocjene među učenicima zbog pretjeranog korištenja mobitela, prolazak mladih kroz krizu društvenog identiteta uz pritisak kontinuiranog povezivanja s društvenim mrežama, velika ekstrovertnost na društvenim mrežama, a introvertnost u stvarnosti, impulzivnost i osjećaj žurnosti prilikom slanja poruke ili obavijesti, sve su ovo pokazatelji nomofobije.
Uobičajeni znakovi nomofobije su anksioznost, promjene dišnog sustava, drhtanje, znojenje, uznemirenost, dezorijentiranost, tahikardija.
Da bi se smanjio rizik od nomofobije, stručnjaci savjetuju nekoliko pristupa, odnosno, postavljanje granica za korištenje mobilnog telefona može pomoći u smanjenju ovisnosti.
Redovni periodi bez mobilnog telefona mogu pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju mentalnog zdravlja.
U težim slučajevima, savjetovanje s psihologom ili terapeutom može biti neophodno za izlječenje nomofobije.
Doktorica Anna Lembke, stručnjakinja za ovisnosti i profesorica psihijatrije i ponašajnih znanosti na Sveučilištu Stanford, objasnila je za New York Times da ‘postoji sve veći broj stručnjaka za mentalno zdravlje koji priznaju da ljudi mogu postati ovisni o svojim pametnim telefonima’.
Dr. Lembke predložila je da napravite izvještaj korištenja zaslona. Otkrivajući koliko vremena provodite na svom telefonu, možete shvatiti koji je najbolji pristup, prvo preuzimanjem odgovornosti.
Nomofobija je ozbiljan problem koji odražava duboku povezanost modernog društva s mobilnim tehnologijama. Razumijevanje ovog fenomena i poduzimanje koraka za smanjenje ovisnosti o mobilnim uređajima ključni su za očuvanje mentalnog zdravlja i poboljšanje kvalitete života.