U usporedbi s onima koji su ostali neliječeni, pacijenti liječeni visokoučinkovitim terapijama – dok su bili u stanju minimalne onesposobljenosti – imali su najveće smanjenje rizika od progresije invaliditeta
Poslušaj ovaj članak
Sveučilište Melbourne u Australiji objavilo je studiju koja će donijeti utjehu mnogim osobama s multiplom sklerozom. Liječenje novom terapijom visoke relapsno-remitentne multiple skleroze s pedijatrijskim početkom značajno smanjuje rizik od progresije invaliditeta, prema studiji objavljenoj u svibanjskom izdanju časopisa The Lancet Child and Adolescent Health.
Sifat Sharmin s rečenog Sveučilišta i njegovi kolege ispitali su kako visokoučinkovite terapije utječu na prijelaz između pet stanja invaliditeta kod pojedinaca s tzv. pedijatrijskom multiplom sklerozom.
Istraživanje je bilo temeljito provedeno, na što ukazuje i činjenica da je u njega bilo uključeno više od 150 znanstvenih ustanova iz brojnih svjetskih zemalja. Sudjelovale su osobe s početkom simptoma multiple skleroze mlađe od 18 godina.
Znanstvenici su primijetili smanjenje rizika od pogoršanja invaliditeta u svim stanjima invaliditeta s visokoučinkovitim terapijama. U usporedbi s onima koji su ostali neliječeni, pacijenti liječeni visokoučinkovitim terapijama – dok su bili u stanju minimalne onesposobljenosti – imali su najveće smanjenje rizika od progresije invaliditeta. Mladi ljudi s minimalnim invaliditetom koji su primili terapiju niske učinkovitosti također su iskusili smanjeni rizik za prelazak na blagi invaliditet.
– Ovdje predstavljena nova studija o učinku ranih visokoučinkovitih terapija za očuvanje neurološke funkcije kod osoba s pedijatrijskom multiplom sklerozom daje koristan dodatak politici usmjeravanja informacija koje reguliraju pristup terapijama koje modificiraju bolest kod djece s multiplom sklerozom – zaključili su autori studije.