Glavni simptomi proljetnog umora su nedostatak energije, pospanost, nervoza, bezvoljnost, gubitak koncentracije, glavobolja, vrtoglavica, mučnina, nesanica
Sigurno ste se barem jednom požalili na proljetni umor i nedostatak energije u rano proljeće, a moguće da ste se i pitali je li proljetni umor stvaran pojam ili mit kako bi se opravdala ‘lijenost’ koja nas obuzme početkom ljepših i sunčanijih dana. Proljetni umor ne smatra se medicinskom dijagnozom, ali nije ni mit.
Glavni simptomi proljetnog umora su nedostatak energije, pospanost, nervoza, bezvoljnost, gubitak koncentracije, glavobolja, vrtoglavica, mučnina, nesanica.
Da bi si pomogli, pratite prirodni ritam tijela. Znakovi koje vam tijelo šalje su alarm koji trebate slušati kako biste ga doveli u ravnotežu i izbjegli ozbiljne probleme i bolesti.
Ponekad je proljetni umor zamka iza koje se kriju neke bolesti poput smanjene funkcije štitne žlijezde, a umor, razdražljivost i pospanost su zapravo simptomi te bolesti. Anemične osobe također osjećaju umor i iscrpljenost uslijed nedostatka željeza.
Ako je ipak riječ o prolaznom proljetnom umoru, onda osluškujte svoje tijelo. Ako osjetite nagli pad energije i iscrpljenost, stanite. Priuštite sebi kratki predah kad god stignete. Tako ćete se mentalno rasteretiti. Otiđite u prirodu, opustite se, duboko dišite.
Dehidracija ili nedovoljan unos vode mogu dovesti do pojave umora, glavobolje i malaksalosti. Hidrirajte svoje tijelo dovoljnim unosom vode i biljnih čajeva te povrtnih juha.
Pravilan unos tekućine pomaže u eliminaciji toksina koji su se nakupili u tijelu i stimulaciji metabolizma.
Preporučuje se unijeti 1,5 do 2 litre tekućine dnevno, ali važno ga je prilagoditi i individualnim potrebama u skladu s bavljenjem sportom, težinom, znojenjem i sličnim.
Jedite zdravo i raznovrsno. Bitno je kakve kvalitete je hrana koju unosimo u organizam, a ne sama kvantiteta. Vitamini i minerali koji se prirodno mogu dobiti iz hrane gube se već i samom pripremom i kuhanjem namirnica, pa prosječan čovjek zapravo ne unosi dovoljno nutritivno bogatih namirnica dnevno. Time dovodi organizam u stanje nedostatne količine esencijalnih tvari.
Esencijalne tvari nužne su za normalno funkcioniranje našeg organizma, ali ih naš organizam nije u stanju proizvesti, već ih moramo unositi hranom i/ili suplementacijom.
Za početak, u svoju prehranu uvrstite više svježeg voća i povrća. Počastite se sokom od iscijeđenog voća, pojedite ukusnu voćnu salatu, umjesto teške zimske hrane pripremite salatu od miješanog povrća i piletine ili popijte revitalizirajući čaj od đumbira i metvice.
S obzirom na to da je hranom teško nadomjestiti taj nagli manjak esencijalnih tvari i povećanu potražnju organizma, preporučljivo je u proljeće uzimati dodatke vitamina i minerala.
Stručnjaci najviše zagovaraju mediteransku prehranu.
I dovoljno sna je jako bitno, a posebno san noću jer se tad luči melatonin. Dobro će vam doći i druženje i svaki oblik očuvanja mentalnog zdravlja.