Proizvodi će se temeljiti na rezultatima etnografskih istraživanja i odgovarat će najvišim standardima funkcionalnosti, zdravlja, sigurnosti i estetike za široke i različite tržišne ciljane skupine korisnika, kaže Sanja Bencetić
U petak, 8. prosinca u 17 sati, zainteresirana će javnost biti u prilici steći dublji uvid u razvoj inkluzivnog dizajna na izložbi ‘Susreti’ u Galeriji Studija dizajna (Frankopanska 12).
Na izložbi će biti predstavljeni proizvodi nastali na radionici InDU, prvoj fazi projekta Indu – Inkluzivni proizvodi i metode, održanoj koncem listopada u ustanovi URIHO u Zagrebu s ciljem prevladavanja komunikacijskih barijera između osoba s invaliditetom i onih bez tjelesnih ili intelektualnih ograničenja.
– Rezultat zajedničkog rada su idejna rješenja komercijalnih proizvoda izrađenih od postojećih otpadnih materijala iz vlastitih proizvodnih pogona, koja će u sljedećim fazama biti razvijena do završnih proizvoda, te vizualni i zvučni identitet projekta – kaže koautorica projekta Irena Rački, inače glavna dizajnerica ustanove URIHO.
Na radionici su uz nastavnike i studente Studija dizajna i zaposlenike ustanove URIHO sudjelovali i studenti i nastavnici Tekstilno-tehnološkog fakulteta i Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, te učenici i nastavnici CCO Vinko Bek i CCO Slava Raškaj.
Projekt InDU – Inkluzivni proizvodi i metode interdisciplinarni projekt inkluzivnog dizajna inovativnih, zdravih i sigurnih proizvoda namijenjenih širokoj potrošnji, a temeljenih na proizvodnoj tradiciji i vještinama zaposlenika s invaliditetom ustanove URIHO, te na istraživačkim i kreativnim ekspertizama znanstvenika i umjetnika Odsjeka Studij dizajna Arhitektonskog fakulteta i Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
– Rezultat projekta bit će kolekcije tri skupine inovativnih inkluzivnih proizvoda u području odjeće i obuće. Proizvodi će se temeljiti na rezultatima etnografskih istraživanja i odgovarat će najvišim standardima funkcionalnosti, zdravlja, sigurnosti i estetike za široke i različite tržišne ciljane skupine korisnika – pojasnila je koautorica projekta Sanja Bencetić, profesorica na Studiju dizajna Arhitektonskog fakulteta.