Smatram da je zadatak predsjednice države da brine o interesima osoba s invaliditetom i da u tom smislu treba imati službene savjetnike koji joj u tome pomažu, rekla je Kekin
Bude li Ivana Kekin izabrana za predsjednicu države, osobe s invaliditetom na Pantovčaku će imati glasnu i angažiranu zagovornicu.
Najavila je to Kekin jučer na Europskom trgu u Zagrebu, gdje je na konferenciji za novinare objavila svoju predsjedničku kandidaturu. U fokusu njezina interesa bit će zalaganje za temeljne postulate socijalne države, dakle zastupat će i interese svih onih koji žive na marginama društva, nerijetko zapostavljeni i dehumanizirani, a takvih nije malo. Ivana Kekin zastupat će vrijednosti zelene ljevice.
Na pitanje novinara In Portala hoće li, bude li stolovala na Pantovčaku, imenovati savjetnika ili savjetnicu za OSI problematiku, Kekin je kazala kako ‘apsolutno smatra da su potrebe osoba s invaliditetom u ovoj zemlji potpuno zanemarene’.
– Smatram da je zadatak predsjednice države da brine o interesima osoba s invaliditetom i da u tom smislu treba imati službene savjetnike koji joj u tome pomažu – rekla je Kekin.
– U Ustavu piše da je Hrvatska socijalna država jednakih građana i mislim kako se dosadašnji predsjednici nisu se dovoljno posvećivali toj temeljnoj vrijednosti. Bit ću predsjednica koja će otvoriti dijalog s građanima o tome što je socijalna država i kakva nam država treba u 21. stoljeću, kuda smo krenuli i zašto smo se toliko udaljili od socijalnih tema za koje smo se dogovorili da su nam važne.
Snažnu podršku njezinoj kandidaturi jučer su izrazili i Sandra Benčić te Tomislav Tomašević kao koordinatori stranke Možemo!, koji su o Kekin govorili samo u superlativu. S Ivanom Kekin na Pantovčaku, imat ćemo pouzdanu, energičnu i vrijednu predsjednicu, naglasili su Benčić i Tomašević, posebno naglašavajući njezinu zavidnu radnu etiku.
Ranije tog dana Tomislav Tomašević, u svojstvu gradonačelnika Zagreba, sa svojom je zamjenicom Danijelom Dolenec službeno otvorio novi Dječji vrtić u Gajnicama u koji je uloženo 800.000 eura. Pritom je gradonačelnik naglasio kako je od početka njegova mandata u gradske škole i vrtiće uloženo više od 250 milijuna eura, a pritom je poseban interes iskazan za inkluziju djece s razvojnim teškoćama. Izgradnja društva jednakih mogućnosti, dalo bi se zaključiti iz izlaganja gradonačelnika i njegove zamjenice, svoje temelje mora imati u odgojnom i obrazovnom sustavu.
– Prve dvije godine fokus nam je bio na istoku grada jer se tamo nalazila većina korisnika mjere roditelj odgojitelj. U kratkom smo roku uspješno apsorbirali više tisuća djece kojima je ranije bio zabranjen upis i sada fokus selimo na zapad grada. Paralelno radimo na 15 projekata na zapadu grada i u Novom Zagrebu – kazala je zamjenica Dolenec.
Gradska je uprava za svog mandata izgradila, obnovila ili dogradila 23 vrtića i škole, dok je njih dvanaest trenutno u radovima.