in MREŽA

INTERVJU, ŽELJKO HABEK Važan projekt za osobe s autizmom

Objavljeno

/

Foto: Željko Habek

Osobama iz autističnog spektra i njihovim obiteljima želim reći da nikada ne odustaju od obrazovanja, osposobljavanja i zapošljavanja, naravno ako im to dopušta razina njihovog stanja i potrebne podrške, poruka je Željka Habeka

Poslušaj ovaj članak
https://in-portal.hr/wp-content/uploads/2024/04/INTERVJU-ZELJKO-HABEK-Vazan-projekt-za-osobe-s-autizmom.mp3
Gospodine Željko, upoznajte nas najprije ukratko s Udrugom STRUKA kojoj ste predsjednik.

– Udruga za cjeloživotno strukovno obrazovanje STRUKA kako je vidljivo iz naziva, u svojem djelovanju, usmjerena je prije svega na cjeloživotno obrazovanje s posebnim akcentom na inovativne metodologije. Te inovativne metodologije u strukovnom obrazovanju moraju biti zelene, digitalne, jeftine, pristupačne i prihvatljive za sve sudionike u procesu strukovnog obrazovanja i osposobljavanja.

Da bi se to ostvarilo, tim iz Industrijsko-obrtničke škole Slavonski Brod koji sam vodio, startao je s EU projektom Leonardo da Vinci InteractivWeld. Već tada, daleke 2010. godine smo počeli uvoditi u trening zavarivača Integrirane interaktivne treninge kombinirane s treningom na virtualnom simulatoru zavarivanja i u realnim uvjetima. Tim je ostao isti, s tim da sam ja od 2015. godine u mirovini i nastavio sam koordinirati projektima, tada već Erasmus+, iz Učilišta ULJANIK, a od 2019. godine iz Udruge STRUKA.

Većina projekata je postigla izvrsne rezultate, a provedba im je ocijenjena s ocjenama 100/100 ili 99/100.

Udruga provodi Green ASC VET – Metautism Erasmus+ projekt. O čemu se radi, kako je do njega došlo i koji mu je cilj? Koje etape projekt ima?

– Projekt Green ASC VET skraćeno Metautism je Erasmus+ projekt suradničkih partnerstva, pojednostavljeno na hrvatskom jeziku Zeleno strukovno obrazovanje za osobe iz autističnog spektra. Šesti je projekt koji provodimo od 2013. godine.

2019. godine smo od našeg partnera iz Danske doznali da je više od 50 posto IT stručnjaka za virtualnu stvarnost (VR) s dijagnosticiranim stanjem iz spektra autizma, radilo na jednom projektu tri godine koji je uspješno završen. To me je osobno zaintrigiralo. Počeo sam istraživati autizam kako se kaže za svoju dušu. Ono što sam odmah zapazio je da osobe iz spektra autizma imaju problem s komunikacijom i društvenom interakcijom. Iz tih problema javljaju se prepreke i u obrazovanju i osposobljavanju i u zapošljavanju. Iz iskustva sam odmah prepoznao da se većina problema proizašlih iz prethodno definiranih, mogu riješiti primjenom tehnologija digitalne stvarnosti (AR, VR, MR i XR), prvenstveno zato što u prvoj fazi mogu samostalno trenirati svoje vještine i dovesti ih u fazu fantastične pripreme za rad u stvarnim uvjetima.

Dakle definirali smo cilj projekta, a on je osnaživanje osoba iz autističnog spektra kroz strukovno obrazovanje i osposobljavanje i priprema za utakmicu na tržištu rada. Drugim riječima, cilj nam je stvoriti prostor za inkluzivno, dobno neutralno i fleksibilno strukovno obrazovanje te zapošljavanje za svakog pojedinca iz autističnog spektra.

Tri su osnovne etape projekta.

Predstrukovno obrazovanje ili obrazovanje odraslih, odnosno, kroz VR prikaz videa 360 za 15 zanimanja omogućiti osobama iz spektra da samostalno odaberu zanimanje kojim će se baviti u životu, a tu je i komunikacijski trening u VR okruženju.

Zatim ide strukovno obrazovanje ili obrazovanje odraslih i tu imamo za osam zanimanja integrirani interaktivni trening na simulatorima vještina i trening nastavnika i trenera za rad s osobama iz spektra kroz programe osposobljavanja za rad s osobama iz autističnog spektra i osposobljavanje za rad s tehnologijama digitalne stvarnosti primijenjenih u projektnim rezultatima.

Tijekom tri godine provodit ćete i kampanju ‘Uključi me, ja to mogu’. Na čemu je fokus?

– Cilj kampanje je prije svega senzibiliziranje poslodavaca i društva u cjelini da se stvori pravedno okruženje u kojem je jednakost vrijednost. Jednakost znači jednaka prava u postupku prijave za posao, pristup stalnom zaposlenju, kao i pravedni radni uvjeti i plaće.

Nije potrebno obrazlagati prethodnu rečenicu, ali treba jasno i javno reći da većina osoba iz spektra autizma nije zaposlena, a oni koji jesu u većini rade honorarne poslove ili poslove za koje su prekvalificirani ili volontiraju. Pri tome treba naglasiti da značajni utjecaj na takvo stanje imaju smanjena očekivanja u obrazovanju i obitelji koja djeluju destruktivno, razgovori za posao i izazovi iz radnog okruženja također mogu biti problem, a tu je i nedostatak programa za osposobljavanje ili prekvalifikaciju. I to su točke s kojima se svako inkluzivno društvo treba baviti.

Tu je i Metautism podcast. Koja je njegova uloga u cijeloj priči i zašto baš forma podcasta?

– Podcast Metautism je podcast na engleskom jeziku s temama koje su od bitnog značaja za ostvarivanje ciljeva projekta. On ima europski značaj i međunarodnog je karaktera. U njemu će sudjelovati osobe iz autističnog spektra, njihove obitelji i eminentni stručnjaci iz područja autizma, obrazovanja i osposobljavanja, zapošljavanja i raznih strukovnih zanimanja kako bi potaknuli neophodne promjene i održivost projektnih rezultata u budućnosti.

Podcast smo odabrali zato što se podcast može slušati i gledati 24/7 putem interneta bez ikakvih ograničenja, na računalu, laptopu, mobitelu u bilo kakvom okruženju, a možete slušati i gledati neograničeno dijelove podcasta koji vas posebno zanimaju.

Tko su partneri na projektu?

– Sedam partnera i pet pridruženih partnera na projektu čine interdisciplinarni međunarodni tim stručnjaka koji rade na ovom projektu.

Partneri su udruženja osoba iz autističnog spektra: Autism Europe iz Belgije i FPDA iz Portugala, tehnološke tvrtke: Virsabi iz Danske, LVE iz Mađarske i Innoversa Factory iz Njemačke, obrazovne ustanove i udruge: Industrijsko-obrtnička škola Slavonski Brod i Udruga STRUKA.

Pridruženi partneri u projektu su Hrvatska udruga poslodavaca, udruga Plavi cvijet, radio 92FM i radio Ogulin iz Hrvatske te SRH BBW iz Njemačke.

U pripremnom telefonskom razgovoru spomenuli ste fokus grupe, pojasnite nam kako će to izgledati?

– Fokus grupe će nam pomoći pri razvoju programa osposobljavanja za nastavnike i trenere kako bi mogli razviti programe za osposobljavanje nastavnika i trenera. Također, s druge strane, razgovori u fokus grupama pomoći će razvoju digitalne stvarnosti u potpunosti involvirane u procese obrazovanja i osposobljavanja osoba iz autističnog spektra.

Koje rezultate projekta očekujete?

– Rezultati projekta su program osposobljavanja za nastavnike i trenere koji rade s osobama iz spektra autizma, priručnik za nastavnike i trenere, VR komunikacijski trening, VR video 360 za 15 zanimanja, osam simulatora za trening vještina prilagođenih za osobe iz spektra autizma, kontinuirana kampanja za senzibiliziranje poslodavaca i društva u cjelini pod nazivom ‘Uključi me, ja to mogu’.

Koja bi bila vaša poruka osobama iz spektra autizma?

– Osobama iz autističnog spektra i njihovim obiteljima želim reći da nikada ne odustaju od obrazovanja i osposobljavanja i zapošljavanja, naravno ako im to dopušta razina njihovog stanja i potrebne podrške.

Uključite se u naš projekt osobno ili kroz fokus grupe i online ankete, rado ćemo čuti vaše prijedloge i razmišljanja kako bismo nadogradili ono što smo zamislili za vas ovim projektom. Svima će to biti od velike koristi. Naša email adresa je: info@struka.hr.

U trendu

Exit mobile version