in MREŽA

DŽANUM Kako je srpska pjesma postala predložak za ismijavanje invaliditeta

Objavljeno

/

Foto: YouTube

#Moyemoye ima oko sedamnaest tisuća pregleda dnevno. Sedamnaest je to tisuća krkana i krkanki koji o invaliditetu pojma nemaju i sedamnaest tisuća potencijalnih hejtera. Dnevno

Pjesma ‘Džanum’, koju izvodi srpska pjevačica Teya Dora, osvojila je srca publike kao dio soundtracka televizijske i filmske franšize ‘Južni vetar’. Riječ je o dirljivoj baladi koja je do danas zabilježila više od sto milijuna pregleda na YouTubeu i društvenim mrežama, ponajprije na Instagramu, svrstavajući je tako među najslušanije pjesme nastale u regiji u posljednjih nekoliko godina.

No sirota Teya Dora ni sanjati nije mogla da će njezina elegična balada postati predložak za sarkastično predstavljanje osoba s invaliditetom, i to u zemlji koja sa Srbijom i nema bliske geografske ili kulturološke poveznice – Indijom.

U toj je zemlji, naime, nedavno populariziran novi trend nazvan ‘Moye Moye’, temeljen na srpskom izvorniku, koji ima milijune poklonika i taj broj svakodnevno zabrinjavajuće raste. Kakve veze ima ‘Džanum’, što u slobodnom prijevodu znači ‘srce moje’, s pokretom koji ismijava ljude s određenim tjelesnim ograničenjima? Zapravo nikakve, osim stiha u kojemu se spominju ‘moje more’, a što su trogloditi na društvenim mrežama u Indiji preveli kao ‘Moye Moye’.

Međutim, ono što se na prvi pogled može činiti bezazlenim, prilično je uvredljivo za osobe s invaliditetom i nije naišlo na dobar prijem među aktivistima za prava tih ljudi, među ostalim i za pravo na dostojanstvo. Za tamošnje je medije nekolicina osoba s invaliditetom izrazilo duboko zgražanje nad ovim trendom i kulturom koja prikazuje invaliditet kao komičan fenomen. Taj je fenomen, nažalost, postao dijelom i televizijskih reklama i velikih filmova koji se snimaju u Bolywoodu.

– Bila sam ljuta kada se pojavio ‘Moye Moye’, ali za većinu ljudi takvi su trendovi samo načini da dobiju što više lajkova. Međutim, ono što je užasno je broj kreatora sadržaja i slavnih osoba koji na ovom trendu pokušavaju nešto ušićariti. Slavne osobe općenito koriste svoju popularnost kako bi postale glasnogovornici za neku društveno osjetljivu temu, a onda se uhvate za ovakvu bedastoću i time dodatno ponižavaju zajednicu kojoj i sama pripadam – rekla je jedna studentica s invaliditetom.

– Smijati se svom invaliditetu u određenoj je mjeri u redu, ali kad drugi to rade, to je obično zato što nisu komunicirali s osobama s invaliditetom. Osobe s invaliditetom također mogu imati izvrstan smisao za humor, ali smijati se svom invaliditetu jer ćete tako biti u trendu granica je koju ne možete prijeći – zaključila je studentica.

U vrijeme pisanja ovog teksta, #moyemoye imao je oko sedamnaest tisuća pregleda dnevno. Sedamnaest je to tisuća krkana i krkanki koji o invaliditetu pojma nemaju i sedamnaest tisuća potencijalnih hejtera. Dnevno.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

U trendu

Exit mobile version