Muzej je u 19. stoljeću idejno osmislio učitelj i tiflopedagog Vinko Bek, veliki borac za prava slijepih osoba
U godini jubileja i u 15. godini četvrtog stalnog postava, Tiflološki muzej u Zagrebu 12. prosinca je predstavio svoje dugogodišnje djelovanje i svečano otvorio izložbu ‘Iskoraci – 70 godina Tiflološkog muzeja’.
Tiflološki muzej osnovan je 1953. godine velikom zaslugom slijepog znanstvenika Franje Tonkovića i njegove supruge Danice, temeljem Rješenja Centralnog vijeća Saveza slijepih Jugoslavije od 20. lipnja 1953. godine. Inače, vođen humanom idejom uvažavanja različitosti, idejno ga je osmislio i postavio čvrste temelje u 19. stoljeću učitelj i tiflopedagog Vinko Bek, veliki borac za prava slijepih osoba, osnivač Zemaljskog zavoda za odgoj slijepe djece u Zagrebu te urednik prvih tifloloških časopisa.
Ravnateljica Tiflološkog muzeja Nina Sivec na samom početku otvorenja izložbe posebno se zahvalila Ministarstvu kulture i medija Republike Hrvatske, koje ih desetljećima podupire u različitim projektima i programima te koje je financijski podržalo i omogućilo realizaciju ove izložbe, kao i njihovom predstavniku Ivici Poljičaku koji je došao na ovako važan događaj.
– Godinu na izmaku ispratit ćemo izložbom kojom predstavljamo naš muzej, koji je kroz svoje dugogodišnje postojanje u različitim vremenskim kontekstima uvijek zadržao proaktivnu ulogu, a sve kako bi unaprijedio i obogatio život osoba oštećena vida – rekla je Sivec.
Ujedno je nadodala da je Muzej kroz sve godine otvarao mnoge aktualne teme i na taj način pokušao utjecati na stavove društvene zajednice, promičući ideje jednakosti, uključenosti, suživota i protiv predrasuda.
Uglavnom, proaktivan i inovativan Tiflološki muzej je bio i ostao mjesto širokog repertoara, mjesto susreta mišljenja i razonode, kulture različitosti, koji stvara prilike za sve posjetitelje, osobito za osobe s invaliditetom. Jedan je od rijetkih specijalnih muzeja u Europi koji se bavi problematikom osoba s invaliditetom, posebno osoba oštećena vida, kao i svih drugih socijalno isključenih i obespravljenih skupina, a tijekom vremena se od muzeja snažnog karitativnog djelovanja preobrazio u muzej jednakih mogućnosti.
Nevenka Ćosić, jedna od autorica izložbe te viša kustosica Muzeja, zahvalila se svima koji su na bilo koji način doprinijeli otvaranju izložbe, kao i svih prethodnih. Predstavila je cjelokupnu izložbu, koja prikazuje raznolikost programskih aktivnosti muzeja tijekom 70 godina, od njegova osnutka i početaka sakupljanja predmeta za zbirke, jedinstvenog koncepta taktilne galerije, interaktivnih stalnih postava muzeja, do suvremenih muzeoloških pristupa koji su pridonijeli prepoznatljivosti i respektabilnosti Tiflološkog muzeja.
Izložbu je naposljetku svečano otvorio izaslanik ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek – državni tajnik Ivica Poljičak, koji je istaknuo u svom obraćanju posjetiteljima kako se želi naglasiti uloga Muzeja u poticanju dijaloga, rušenju predrasuda te podržavanju kreativnosti među posjetiteljima. Također je dodao kako se upravo u tom izložbenom pregledu pokazalo da se iz Muzeja snažnog karitativnog djelovanja Tiflološki muzej razvio u ustanovu koja promiče ideje jednakosti i uključenosti za sve, bez obzira na njihovu socijalnu poziciju, oštećenje vida ili neki drugi oblik invaliditeta.
– Tijekom godina muzej je postao korektivnim mehanizmom u društvu, potičući nas da ispravimo negativne predrasude prema osobama s invaliditetom – rekao je Poljičak.
Ministarstvo kulture i medija već dugo godina snažno podržava program i rad Tiflološkog muzeja, budući se ističe svojom specifičnošću i uvelike svojom otvorenošću, uključivošću i pristupačnošću doprinosi različitim područjima edukacijske rehabilitacije te potiče raznolikost i održivost.
Autori izložbe su Nevenka Ćosić, Igor Maroević, Lucija Tomašić i Morana Vouk Nikolić. Muzeološku koncepciju potpisuje Željka Sušić.