Udruga invalida rada Zagreba organizirala je u svojim prostorijama u Novoj cesti 86 u srijedu, 10. travnja 2024., predavanje pod nazivom ‘Inkluzivni dodatak’ od strane Leke Sokolaja, pravnika iz Hrvatskog saveza udruga invalida rada (HSUIR), koji je i jedan od članova radne skupine za izradu Zakona o inkluzivnom dodatku
Poslušaj ovaj članak
Zakon uređuje pravo na inkluzivni dodatak i kao takav predstavlja velik iskorak u poboljšanju života osoba s invaliditetom uzevši u obzir da su invalidske mirovine skromnih iznosa, a troškovi života sve veći. Objavljen je u Narodnim novinama broj 156/2023.
Po definiciji, inkluzivni dodatak je novčana naknada namijenjena osobi s invaliditetom u svrhu prevladavanja različitih prepreka koje mogu sprečavati njezino puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima.
Inkluzivni dodatak ne smatra se prihodom u smislu zakona kojim se uređuje djelatnost socijalne skrbi. Osnovicu na temelju koje se izračunava iznos inkluzivnog dodatka odlukom određuje Vlada Republike Hrvatske, a 100 posto osnovice iznosi 120 eura.
Kako je i najavljeno, na vrlo poučnom i zanimljivom predavanju moglo se saznati detalje oko postupka za ostvarivanje prava na inkluzivni dodatak, konkretno koje tijelo je nadležno rješavati zahtjev za priznavanje prava na inkluzivni dodatak, koju medicinsku dokumentaciju je potrebno priložiti zahtjevu, koje tijelo je nadležno za vještačenje, koji su uvjeti za ostvarivanje prava na inkluzivni dodatak, kao i sve ostalo važno za ostvarivanje inkluzivnog dodatka.
Postupak za priznavanje prava na inkluzivni dodatak je žuran, a pokreće se na zahtjev stranke ili po službenoj dužnosti (dosadašnjim korisnicima osobe invalidnine i doplatka za pomoć i njegu) pred nadležnim centrima za socijalnu skrb. Isplata istog neovisno o danu donošenja odluke obavljat će se od 1. siječnja 2024. godine, što znači retroaktivno.
Vještačenje u sustavu socijalne skrbi je različito od sustava vještačenja u sklopu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, a strankama se dostavlja nalaz vještaka koji se odnosi na tjelesno, osjetilno, mentalno i intelektualno oštećenje, kao i poremećaje iz autističnog spektra.
Ako nije potrebno provoditi ispitni postupak, Zavod je dužan donijeti rješenje i dostaviti ga stranci u roku od 15 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti.
Ako je potrebno provoditi ispitni postupak, Zavod je dužan donijeti rješenje i dostaviti ga stranci u roku od 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti.
Pravo na inkluzivni dodatak priznaje se s danom podnošenja urednog zahtjeva ili pokretanja postupka po službenoj dužnosti.
Pojašnjene su i okolnosti mirovanja prava na inkluzivni dodatak, a tiču se korisnika koji se nalaze na izdržavanju kazne zatvora, u zdravstvenoj ustanovi te boravku u inozemstvu u neprekidnom trajanju duljem od šest mjeseci. Ujedno, pravnik Sokolaj je pojasnio na kraju i profesionalnu bolest kao posljedicu COVID-a za vrijeme rada. Istaknuo je i Barthel indeks, koji se može zatražiti u slučaju tjelesnog oštećenja, i to težeg oštećenja kralježnice i kukova, i to od strane ortopeda i fizijatra.
Navedeno je i da se na vještačenjima ne priznaju medicinski dokumenti od privatnih liječnika, već samo od bolnica, a što su posvjedočili i neki članovi na svojim primjerima pa su izgubili prava. Naprosto, bolesnici su bili primorani zatražiti pomoć kod privatnih liječnika i jednostavno ovaj podatak da se njihovi nalazi, koje su morali platiti, ne priznaju, upućuje da se ova situacija ne prihvaća samo tako jer će mnogi biti oštećeni, a da za to nisu krivi.
Predavanje je provedeno u okviru trogodišnjeg programa ‘Savjetom prema inkluziji’, koji sufinancira Grad Zagreb iz gradskog proračuna.
Članovi su imali prilike postaviti pitanja, a ukazali su na svojim primjerima na niz diskriminacija, kao i na neprimjereno i ponižavajuće ponašanje službenih osoba kada žele ostvariti neko pravo, pogotovo tijekom vještačenja.
Nakon službenog dijela jednosatnog predavanja, zainteresirani su imali još dodatan sat za postavljanje pitanja pravniku Sokolaju, koji je imao veliko strpljenje sa svakim, ali i mogućnost podjele svojih iskustava s drugim članovima.
Za sve one koji nisu bili u mogućnosti osobno doći, osiguran je prijenos uživo putem Facebooka.
Svi koji trebaju daljnju pomoć oko podnošenja zahtjeva za inkluzivni dodatak mogu se obratiti u HSUIR – direktno pravniku Sokolaju, kao i u UIR Zagreba.