in MREŽA

Udruga Prijatelj iz Metkovića dobila na korištenje novi prostor

Objavljeno

/

Foto: Dubrovačko-neretvanska županija

Usluge koje će pružati u centru su logopedske, radna terapija, neurofeedback terapija, senzorna terapija i defektološke usluge. Adaptacija prostora vrijedna je oko 450 tisuća eura, a radovi su obuhvatili građevinske radove, ugradnju svih potrebnih instalacija, opremanje, te nabavu i ugradnju dizala

Poslušaj ovaj članak
https://in-portal.hr/wp-content/uploads/2024/04/Udruga-Prijatelj-iz-Metkovica-dobila-na-koristenje-novi-prostor.mp3

Župan Nikola Dobroslavić i predsjednik Udruge osoba s invaliditetom ‘Prijatelj’ Metković Nikola Popovac potpisali su u utorak u Metkoviću Ugovor o korištenju prostora – Centar za djecu s poteškoćama u razvoju.

– S velikim zadovoljstvom sam danas s Udrugom ‘Prijatelj’ Metković potpisao Ugovor o korištenju prostora Centra za djecu s poteškoćama u razvoju. Među brojnim projektima koje radi Dubrovačko-neretvanska županija, uz veliku potporu Vlade Republike Hrvatske, ovo je jedan od financijski ne toliko velikih, međutim, emotivno ga doživljavamo kao jedan od najvažnijih, a i za mene osobno je takav. Otvorenjem Centra, udruga će imati najbolje moguće uvjete za rad, a znatno će olakšati život našim malim sugrađanima s teškoćama te njihovim roditeljima. Nakon projekta ‘Dva skalina’ u Dubrovniku, planiramo još dva ovakva centra na području županije. Naime, iz Programa Vlade RH za razvoj otoka, kandidirana su dva slična projekta – u Putnikovićima i Gradu Korčuli te vjerujem da će se realizirati, s obzirom da su osigurana sredstva iz toga Programa – kazao je župan Dobroslavić te napomenuo i kako je Županija zajedno s Vladom RH završila projekt Sigurne kuće.

– Imali smo privremeno rješenje koje je funkcioniralo, a sada imamo i trajno rješenje. Nastavljamo ulagati u najranjivije skupine u društvu – rekao je on.

Predsjednik udruge Nikola Popovac istaknuo je kako je Udruga osoba s invaliditetom Prijatelj Metković osnovana 2003. godine te više od 20 godina brine o osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama.

– Usluge koje ćemo pružati u centru su logopedske, radna terapija, neurofeedback terapija, senzorna terapija i defektološke usluge. Mi trenutno imamo sedam zaposlenih terapeuta, a sukladno potrebama, a potreba je u dolini Neretve sve više, ići ćemo i u daljnje zapošljavanje stručnoga kadra. Ovo je mnogo opremljeniji prostor nego što smo dosada imali. Korisnici, a posebice naši terapeuti će biti iznimno zadovoljni i jednostavno ovo je poboljšanje rada za sve nas – rekao je Popovac.

Gradonačelnik Metkovića Dalibor Milan istaknuo je kako je iznimno zadovoljan ovim projektom.

– Iznimno sam sretan što se danas u Metkoviću otvorio Centar za djecu s poteškoćama. Složio bih se sa županom koji je rekao kako mu je ovo jedan od najdražih projekata. Nažalost, u Metkoviću i dolini Neretve imamo sve veći broj djece s teškoćama u razvoju, a upravo će ovaj Centar toj djeci omogućiti ranu detekciju i najvažnije, ranu intervenciju. Zahvalio bih se županiji, županu i ministarstvu na ovome projektu te želim čestitati udruzi Prijatelj, gospodinu Popovcu te ostalim djelatnicima koji su zaista dobili kvalitetan prostor za rad – kazao je gradonačelnik Milan.

Potpisivanju ugovora nazočili su ministrica poljoprivrede Marija Vučković, gradonačelnik Metkovića Dalibor Milan, gradonačelnici i načelnici iz doline Neretve, ravnateljica DUNEA-e Melanija Milić, ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik Marijo Bekić, ravnatelj Doma zdravlja Metković Vjekoslav Čuvalo, pročelnica UO za poslove župana i Županijske skupštine Žaklina Marević, pročelnica UO za zdravstvo, obitelj i branitelje Đurđica Popović i drugi dionici koji se u svome radu susreću s djecom i osobama s teškoćama.

Centar za djecu s poteškoćama u razvoju smješten je u neiskorištenom dijelu zgrade Dnevne bolnice, na 1. i 2. katu. Kako bi se osigurao pristup korisnicima neovisno od Dnevne bolnice s vanjske strane zgrade uz vanjsko stubište, ugrađeno je dizalo kojim je omogućen pristup. Na prvom katu nalazi se ured za stručni kadar/recepcija, pedagoški kabinet, fizioterapeut, prostor za igru djece i kuhinja. Na drugom katu smješteni su psiholog, dva logopeda, neurofeedback, edukacijsko-rehabilitacijska prostorija, senzorna soba (koja se sastoji od dva dijela: kabineta za senzornu integraciju i snoezelen sobe) i sanitarni prostori. Ukupna neto površina uključujući radne i pomoćne prostore iznosi 265 metara četvornih.

Adaptacija navedenog prostora vrijedna je oko 450 tisuća eura, a radovi su obuhvatili građevinske radove, ugradnju svih potrebnih instalacija, opremanje, te nabavu i ugradnju dizala. Najveći dio ove investicije financirala je Dubrovačko-neretvanska županija, a osigurano je i sufinanciranje u iznosu od gotovo 50 tisuća eura putem natječaja Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, dok je Grad Metković participirao s 33 tisuće eura. U opremanje senzorne sobe u kojoj se provodi terapija senzorne integracije, a koja je nezaobilazan dio rada s djecom s teškoćama u razvoju, uloženo je 25 tisuća eura putem donacije Privredne banke Zagreb.

Dubrovačko-neretvanska županija nastavit će s ulaganjima u socijalnu infrastrukturu namijenjenu najranjivijim skupinama – djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom. Kroz sufinanciranje iz posebne omotnice namijenjene projektima na otocima-Integriranog teritorijalnog programa (ITP) izgradit će se još dva nova objekta ovog tipa, a to su Inkluzivni centar Korčula i Centar za rehabilitaciju i hipoterapiju Pelješac.

Izvor: Dubrovačko-neretvanska županija

U trendu

Exit mobile version