in MREŽA

SRCEM DO SRCA Ljubavni odnosi osoba s invaliditetom

Objavljeno

/

Foto: snimka zaslona

Posebno zabrinjavajući podatak je da su žene s invaliditetom četiri puta češće izložene nasilju i seksualnom iskorištavanju u odnosu na žene bez invaliditeta, a najugroženije su žene s intelektualnim teškoćama

Poslušaj članak
https://in-portal.hr/wp-content/uploads/2025/01/SRCEM-DO-SRCA-Ljubavni-odnosi-osoba-s-invaliditetom.mp3

Centar za razvoj vrijednosti organizirao je 30. siječnja 2025. godine online radionicu pod nazivom ‘Srcem do srca’, posvećenu ljubavnim odnosima i seksualnosti osoba s invaliditetom s većim naglaskom na žene.

Održana uoči veljače, mjeseca ljubavi, radionica je bila prilika za razmjenu iskustava, stavova i ideja o podizanju svijesti o ovoj važnoj temi.

Razgovaralo se o načinima na koje osobe s invaliditetom upoznaju svoje partnere, njihovim iskustvima te izazovima s kojima se susreću. Naglašeno je da, kada je riječ o seksualnosti, ne postoje razlike između osoba sa i bez invaliditeta – biološke potrebe su univerzalne. Istraživanja su potvrdila da žene s invaliditetom imaju jednaku razinu seksualne želje kao i žene bez invaliditeta, što pobija mit o aseksualnosti žena s invaliditetom.

Međutim, brojne žene s invaliditetom suočavaju se s uskraćivanjem prava na ljubav i seksualnost. Stigma, stereotipi i diskriminacija česti su problemi, a prepreke se javljaju na različitim razinama – od fizičkih barijera i nepristupačnosti zdravstvenih i obrazovnih ustanova do nedostatka edukacije o prilagođenim seksualnim praksama i pomagalima.

Posebno zabrinjavajući podatak je da su žene s invaliditetom četiri puta češće izložene nasilju i seksualnom iskorištavanju u odnosu na žene bez invaliditeta, a najugroženije su žene s intelektualnim teškoćama.

Kako bismo unaprijedili situaciju, nužno je educirati društvo o seksualnosti osoba s invaliditetom, osigurati inkluzivnu i prilagođenu zdravstvenu skrb, poticati otvorene razgovore u medijima, ulagati u edukativne sadržaje koji dopiru do široke publike, podržavati prevenciju seksualnog nasilja.

Sudionici radionice dotaknuli su se i teme fetišizacije osoba s invaliditetom, budući da postoje pojedinci koje privlači isključivo invaliditet ili određene fizičke osobine. Također, raspravljalo se o sigurnosti pri upoznavanju partnera, kako u online, tako i u offline okruženju, te o prepoznavanju znakova upozorenja.

Zaključak radionice naglašava važnost samopoštovanja i osnaživanja žena, uz promicanje poštivanja seksualnosti osoba s invaliditetom unutar društva. Seksualnost nije privilegija, već temeljno pravo koje pripada svakoj svakoj ženi i svakom muškarcu.

U trendu

Exit mobile version