Uspostavljenu dugogodišnju praksu valja zadržati jer predstavlja primjer dobre prakse za regiju i šire. Predloženo rješenje omogućilo bi jednake prilike za sve te održalo standard kvalitete života u studentskim domovima, ne samo za osobe s invaliditetom nego za cjelokupnu studentsku zajednicu, zaključuju u priopćenju kojeg potpisuje predsjednica SOIH-a Marica Mirić
SOIH je uputio priopćenje medijima s ciljem poticanja Sveučilišta u Zagrebu na izmjenu zabrinjavajuće odluke kojom su ukinuta radna mjesta asistenata u Studentskom domu. Time je značajno narušena kvaliteta života i sigurnost studenata koji borave u studentskim smještajima. Smatraju da su asistenti neizostavni dio studentskog života te ključni činitelj u osiguravanju potrebne podrške, sigurnosti i pomoći, osobito studentima s invaliditetom koji su prvi put daleko od svojih domova.
– Od 2009. godine Studentski dom služio je kao primjer dobre prakse i inkluzije za studente s invaliditetom, stvarajući poticajnu i pristupačnu sredinu u kojoj su svi studenti mogli ravnopravno sudjelovati u akademskom životu i svakodnevnim aktivnostima. Prilagođene sobe, rampe, dizala i stručna podrška asistenata omogućili su im dostojanstvene uvjete za nesmetano kretanje, socijalnu interakciju i ostvarenje njihovih akademskih ciljeva. Drugim riječima, poticajno okruženje i potrebna podrška pokazali su se ključnim činiteljima preduvjeta da se studenti s invaliditetom ovisni o pomoći i njezi druge osobe odluče za studij te stjecanje kompetencija kako bi bili konkurentni na tržištu rada. Poznato je da dostojanstven rad pruža priliku za kvalitetan život i izjednačavanje mogućnosti – navode u propćenju.
– Stoga i ovom prilikom podržavamo višegodišnji prijedlog Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom da Sveučilište u Domu uspostavi radno mjesto jednog njegovatelja na 24 sata. Iskustvo pokazuje da je takav način rada imao iznimno prihvatljive učinke, ali i uspostavljen sustav koji je funkcionirao na temelju prioritetnih potreba i nije dolazilo do nesporazuma. Time bi se stvorila osnovna pretpostavka neovisnoga življenja, sukladno Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom, i poslala jasna poruka kako Sveučilište brine o inkluziji i ravnopravnosti svih svojih studenata.
Uspostavljenu dugogodišnju praksu valja zadržati jer predstavlja primjer dobre prakse za regiju i šire. Predloženo rješenje omogućilo bi jednake prilike za sve te održalo standard kvalitete života u studentskim domovima, ne samo za osobe s invaliditetom nego za cjelokupnu studentsku zajednicu – zaključuju u priopćenju kojeg potpisuje predsjednica SOIH-a Marica Mirić.