Kao što je bilo za očekivati, ovo sedamnaesto izdanje festivala ‘Ilica: Q’ART’ ponovno je privuklo veliki broj posjetitelja i potvrdilo svoju ulogu kao jedan od ključnih kulturnih događaja u gradu, uz podsjetnik na našu odgovornost prema okolišu i poticaj za djelovanje
U samom centru Zagreba, na Ilici, ove nedjelje, 21. travnja 2024., popratili smo drugo ovogodišnje izdanje kulturnog događanja – manifestacije ‘Projekta Ilica: Q’ART’ u organizaciji ‘Imagination – udruge za umjetnost, kreativnost i društveni razvoj’ koje nas je kao i do sada oduševilo mnoštvom svojih sadržaja, a posebno različitim biljkama, hranom i maštovitim kreacijama.
Tijekom našeg obilaska štandova, moramo istaknuti i ovaj puta onaj Ustanove za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom – URIHO, najveće zaštitne radionice na području Republike Hrvatske, gdje se prezentirao njihov brend ‘Purger i Purgerica’ s autohtonim zagrebačkim motivima, inovativni proizvodi na Brailleovom pismu, modne i shopping torbe te originalni zagrebački suveniri u vidu magnetića, pepeljara, vaza te ručno oslikanih unikatnih tanjura i zdjela.
Inače, Purger i Purgerica su nadimci koji se koriste za stanovnike čiji su preci nekoliko generacija unatrag rođeni u Zagrebu te predstavljaju ponos istih. Stilizirani motivi aplicirani su na majice, pregače, magnete, keramičke predmete i kišobrane. Poznat je također URIHO-v suvenirski program dizajniran brajicom i vođen idejom da ga mogu pročitati slijepe i slabovidne osobe. Svako slovo abecede, pravopisni znakovi, brojevi i ostala pravila pisanja i čitanja u Brailleovom pismu osmišljeni su sistemom od šest točaka klasificiranih brojevima od 1 do 6 te organiziranih u dva stupca po tri točke koje su ispupčene.
Djelatnicama se ovaj puta pridružio i najmanji član, koji je svima oko sebe dijelio letke o proizvodima, a na što su posjetitelji ugodno reagirali. Naime, važno je naglasiti da se kupnjom njihovih proizvoda čuvaju radna mjesta osoba s invaliditetom unutar Ustanove URIHO, koji čine 58 posto od ukupno 500 zaposlenih te se podupire 100 posto hrvatske proizvodnje i dizajn. Posjetitelji su podržali štand kupnjom različitih proizvoda, tako da je kroz cijelo vrijeme bila gužva. Svi oni koji nisu uspjeli doći, moći će potražiti proizvode osim u Gajevoj 4 i u Držićevoj 1 – gdje su tvornički dućan te trgovina suvenira i keramike, kao i u Derenčinovoj 25 – u trgovini radno zaštitne odjeće i obuće.
Kako je najavljeno, festival – akcija ‘Projekt Ilica: Q’ART’ ove godine svaki od osam festivala posvećuje jednom od odabranih ciljeva Održivog razvoja koje je definirao UNESCO, a podržavajući njihove aktivnosti podržavaju se napori organizatora da afirmiraju i artikuliraju važnost svakog od ciljeva i da ih u suradnji sa svojim partnerima provedu kroz aktivnosti predviđene za svaki festival – akciju.
Tako je prvo izdanje već održano 24. ožujka 2024. na Ribnjaku, na temu ‘Smanjenje nejednakosti’.
Drugo izdanje održano je na Ilici 21. travnja, na temu ‘Život na kopnu’ – Zaštititi, uspostaviti i promovirati održivo korištenje kopnenih ekosustava, održivo upravljati šumama, suzbiti dezertifikaciju, zaustaviti degradaciju tla te spriječiti uništavanje biološke raznolikosti.
Galerija Ilica se kao integralni dio Projekta Ilica: Q’ART razvija od 2017. godine i koristi javni prostor, pročelja te izloge na ulici kao podloge za umjetničku intervenciju, a samim time ulica Ilica postaje najveća galerija na svijetu ukupne površine od 20.000 kvadrata.
Autori Ivana Nikolić Popović i Aleksandar Battista Ilić iskoristili su Ilicu kao poligon za igru, odnosno kao apel u posredovanju između institucija i države te njezinih stanovnika i potencijalnih korisnika. ‘Projekt Ilica: Q’ART’ bavi se transformacijom napuštenih javnih prostora u središtu Zagreba, odnosno u njegovoj glavnoj ulici Ilici, a cilj mu je dugoročno promijeniti urbano iskustvo kroz društveno djelovanje umjetnika, udruga, sveučilišta, obrta i građana unutar zajednice.
Prema programu, u likovnom smislu od 9 do 16 sati od Ilice 83 do Ilice 89 bila je izložba studenata poznata pod nazivom ‘ART ALU’, na kojoj su nastupili studenti s Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Akademije za umjetnost i kulturu Sveučilišta u Osijeku.
U glazbenom dijelu programa ‘Music LineUp’ u 10,30 sati nastupili su Ljeljak, Šantek, Golubić trio u Ilici 130; u 10,45 sati nastupio je Gypsy Swing trio Špirologija na Ilici 49; u 12 sati Joe Pandur Organic 3 u Ilici 63 te Jerko Jurin trio u Ilici 85; u 13 sati Diego Ortiz (Chile), Lucrecia Aragon (Argentina), Barnabe Romero (Argentina) – Argentinski tango na Britanskom trgu; Modna revija bila je od 12 do 12,45 sati na istočnoj strani Britanskog trga, a nadležni za nju su bili su: TTF – revija studenata fakulteta uz mentoricu Ivanu Bakal; ULUPUH – sekcije tekstil, oblikovanje odijevanja i nakita; Zeleni balon – Milena Rogulj; Humana Nova – Upcycle revija; La bestia – kolekcija proljeće.
U mnoštvu domaćih i ručno izrađenih proizvoda, prekrasnih suvenira, različitih brendova, ukrasa, biljaka, nakita, igračaka, za najmlađe je pripremljen dječji program od 10,30 do 14,30 sati pa su mogli sudjelovati na likovnim radionicama ‘Art station’ u Ilici 89 te na radionicama za djecu ‘MIBOR’ – Posadi svoju biljku, na uglu Ilice i Kačićeve.
Bila je ovo manifestacija koju je bilo vrijedno posjetiti, zato što je svatko mogao pronaći nešto za sebe. Kako je prethodnih dana zahladilo, dobro su došli mnogima prirodni proizvodi od različitih biljaka, kao što su biljne masti i kreme za prehladu, dok se imunitet mogao podići domaćim mesnim prerađevinama. Budući da je proljeće i vrijeme sadnje biljaka, naš obilazak je završio kupnjom sadnica batata i domaćih sorti paradajza od strane proizvođača iz Pustodola, iz Donje Stubice, kao i nekih primjeraka krumpira – ovaj puta došao je na red edo krumpir koji se sadi u zatvorenom prostoru po savjetu Martine i Ivana Šuloga, vlasnika poduzeća Šulog d.o.o. iz Donje Bistre, najpoznatijih proizvođača egzotičnih voća i povrća u Hrvatskoj.
Kao što je bilo za očekivati, ovo sedamnaesto izdanje festivala ‘Ilica: Q’ART’ ponovno je privuklo veliki broj posjetitelja i potvrdilo svoju ulogu kao jedan od ključnih kulturnih događaja u gradu, uz podsjetnik na našu odgovornost prema okolišu i poticaj za djelovanje. Sukladno zadanoj temi, pokazao je kako se kroz umjetnost, zajedništvo, kreativnost i maštu može doprinijeti stvaranju održivije budućnosti za sve oblike života na Zemlji.