Očito je da su se na ovogodišnjim Paraolimpijskim igrama neke stvari drastično promijenile
Velika sportska natjecanja uvijek iziskuju i veliku organizacijsku pripremu kako bi se proceduralne greške i nesportsko ponašanje svelo na minimum. Usprkos tome, na svakom velikom natjecanju svjedočimo barem jednom skandalu. Na Paraolimpijskim igrama u Parizu bilo ih je više.
U fokusu prvog skandala bio je srpski paraolimpijac Nebojša Đurić koji je se natjecao u bacanju kugle u kategoriji F55. Đurić je ostvario fantastičan rezultat bacivši kuglu dalekih 11,98 m te tako svojoj zemlji donio srebrnu medalju, koja mu je najprije nepravedno oduzeta, pa nakon mukotrpnog dokazivanja ipak vrćena.
Naime, Nebojši je oduzeta medalja nakon što je Iranski tim uložio žalbu na njegovu ‘neodgovarajuću’ opremu. Uloženu žalbu komisija je prihvatila te su Đuriću poništeni svi postignuti rezultati iz svih šest serija bacanja pa mu je tako oduzeta i srebrna medalja.
Razlog zašto odluka IPC-a od početka nije držala vodu je činjenica kako se srpski paraolimpijac već deset godina natječe s istom opremom te zbog iste nikada nije imao problema.
Zbog nanesene nepravde srpski se atletičar povukao iz finala bacanja diska koje je još imao za odraditi.
Istina je ipak izašla na vidjelo.
Srpski paraolimpijski odbor nije odustajao od ‘krvavo stečene’ srebrne medalje svog atletičara nego su zajedno sa svojim pravnim timom dokazali da je sve bilo po propisima te je Nebojši vraćeno srebrno odličje.
-S radošću obavještavamo javnost da je paraolimpijcu Nebojši Đuriću vraćena srebrna medalja na Paraolimpijskim igrama u Parizu, nakon revizije rezultata njegovog nastupa. Đurić, koji je jedan od naših najistaknutijih paraatletičara, prvobitno je bio diskvalificiran zbog proceduralne greške, ali je nakon pažljivog razmatranja situacije pravda zadovoljena – stoji između ostalog u priopćenju Srpskog paraolimpijskog odbora.
Inače, za Srbiju je na Paraolimpijskim igrama u Parizu predstavljalo 22 sportaša, a osvojili su šest medalja.
U centru drugog skandala bio je talijanski veslač Giacom Perini. Njemu je oduzeto zlato u jednosjedu nakon što se ustanovilo kako je Perini koristio komunikacijski uređaj sličan toki-wokiju za vrijeme finalne utrke PR1 MRX za muškarce u jednosjedu,
Svjetski veslački savez u vezi tog slučaja izdalo je priopćenje.
– U finalu PR1 M1x, utvrđeno je da je ITA PR1 MRX koristio komunikacijsku opremu tijekom utrke, čime je prekršio Pravilo 28 i Dodatak R2, Dopuna Pravila 28. Kao rezultat toga, posada je isključena iz natjecanja i bit će im dodijeljeno posljednje mjesto – stoji u priopćenju.
S obzirom na to da je Talijan isključen iz natjecanja, zlato je pripalo Britancu Benjaminu Pritchardu koji je do cilja došao s vremenom 9:03,84.
Treći i najveći skandal dogodio se u disciplini bacanja koplja u kategoriji F41. U središtu ovog velikog skandala našao se iranski paraolimpijac Beit Sayah. Iranac je bacivši koplje 47,64 m postavio novi svjetski rekord te osvojio zlatnu medalju.
Međutim, Sayahu je obrisan rekord i oduzeta medalja zbog dva žuta kartona. Naime, Iranac je najprije opomenu dobio zbog nesportskog slavlja ispred ostalih natjecatelja, da bi zatim, prema mišljenju Međunarodnom paraolimpijskog odbora, napravio neoprostivu grešku.
U deliriju, za vrijeme slavlja, razvio je kontroverznu zastavu. Radi se o zastavi s natpisom ‘Ez Zehra’. Ova zastava religijskog je karaktera, a posvećena je Fatimi za koju Muslimani vjeruju da je kćer njihovog poslanika Muhameda.
U službenoj odluci stoji kako propisi MOO-a strogo zabranjuju isticanje takvih poruka. Iranski atletičar čudio se ovoj odluci kazavši kako je istu zastavu razvio na Paraolimpijskim igrama u Tokiju, te da tamo, za istu stvar, nije dobio nikakve sankcije.
Očito je da su se na ovogodišnjim Paraolimpijskim igrama neke stvari drastično promijenile.