Svjedoci smo sve većeg nasilja nad ženama, poprimilo je drastične razmjere i to su uglavnom femicidi, kazala je predsjednica SOIH-a Marica Mirić
Poslušaj ovaj članak
Ovog ponedjeljka, 29. travnja 2024. godine u hotelu Diplomat održana je Peta konferencija SOIH-ove Mreže žena s invaliditetom. Prva konferencija održana je 2015. godine i od tada su svake druge godine na konferencijama obrađivali značajne teme za žene s invaliditetom. Ovogodišnje teme konferencije su Izazovi obiteljskog nasilja i Treći Manifest djevojaka i žena s invaliditetom u EU.
– Čast mi je biti danas ovdje s vama i nadam se da će ova Peta konferencija Mreže žena s invaliditetom dati važne zaključke koji će se moći proslijediti na adekvatna tijela kako bi se onda i proveli. Nadam se da ću i dalje moći raditi za boljitak osoba s invaliditetom i, naravno, za žene s invaliditetom jer od samog početka pripadam Mreži žena i nekako je osjećam kao svoju matičnu kuću iz koje smo Anka Slonjšak i ja krenule, ona u svijet pravobraniteljstva, a ja u politiku i zajedno se trudile raditi na dobrobit žena s invaliditetom. Sve to ne bi bilo moguće bez svih vas i bez podrške premijera Plenkovića koji je uvijek osjećao naše probleme, bez obzira radilo se o ženama ili općenito o osobama s invaliditetom. Sigurna sam da će Mreža žena i dalje osnaživati žene s invaliditetom i njihove obitelji – kazala je Ljubica Lukačić, dugogodišnja članica SOIH Mreže žena s invaliditetom.
– Prisjetimo se minutom šutnje doktora Zorislava Bobuša koji je ovoj konferenciji dao krila – uvodno je kazala Marica Mirić, predsjednica SOIH-a.
– Govorit ćemo o izazovima za žene s invaliditetom vezano za obiteljsko nasilje, Svea Kučinić održat će edukaciju vezanu za spolno nasilje koje je do sada sporadično spominjano. Kako ga prepoznati, što napraviti, koje radnje poduzeti, kako prijaviti – najavila je Mirić, a onda rekla i nekoliko riječi o trenutnoj situaciji i društvenom okviru u kojem se ova konferencija održava.
– Svjedoci smo sve većeg nasilja nad ženama, poprimilo je drastične razmjere i to su uglavnom femicidi, a u zadnje vrijeme se pojavljuju i sinovi kao zlostavljači što je zapanjujuće i jako zabrinjava. Žene s invaliditetom još uvijek nisu spremne progovoriti o nasilju zato što one ovise o nasilnicima, a ni institucije još uvijek ne procesuiraju nasilje kako bi trebalo. Promijenio se Kazneni zakon, ali još uvijek se borimo. Položaj žena s invaliditetom u Hrvatskoj i u Europi iznimno je težak i traži veliko djelovanje – upozorila je predsjednica SOIH-a.
– Najrašireniji oblik nasilja nad ženama s invaliditetom prema podacima pokreta je psihičko nasilje, odnosno prisila koja izaziva osjećaj straha, ugroženosti, uznemirenosti, povrede dostojanstva. Jako je prisutno i verbalno nasilje i u to ulaze svi nazivi udruga, institucija koji sadržavaju ‘invalid’, ‘hendikepirani’, ‘posebne potrebe’ i slično. Tako se isto vrši psihičko nasilje jer smo dogovorili da je u prvom planu osoba. Mediji također vrše nasilje. U velikoj mjeri imamo i ekonomsko nasilje. Roditelji imovinu ostavljaju djeci bez invaliditeta jer se pretpostavlja da su Bogom dani da brinu o braći s invaliditetom, a mnoge osobe s invaliditetom imaju zabranu upravljanja svojim prihodima – zaključila je Mirić.