Ovogodišnja tema odabrana je kako bi se zagovaralo pravo svih, svugdje na pristup kvalitetnim zdravstvenim uslugama, obrazovanju i informacijama, kao i sigurnoj pitkoj vodi, čistom zraku, dobroj prehrani, kvalitetnom stanovanju, pristojnim uvjetima rada i okoliša te slobodi od diskriminacije
Svjetski dan zdravlja je globalni dan podizanja svijesti o zdravlju koji se obilježava 7. travnja svake godine, pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Prva Svjetska zdravstvena skupština odlučila je obilježavati Svjetski dan zdravlja 7. travnja svake godine, počevši od 1950. Svjetski dan zdravlja održava se povodom osnutka WHO-a, a organizacija ga vidi kao priliku da svake godine privuče svjetsku pozornost na neku temu od velike važnosti za globalno zdravlje.
Ovaj dan služi kao ključni trenutak za razmišljanje o zdravstvenim izazovima koji i dalje postoje na globalnoj razini i koracima učinjenim prema poboljšanju zdravstvenih ishoda. Pruža neprocjenjivu priliku dionicima na svim razinama da se okupe i zagovaraju učinkovite, održive zdravstvene politike i prakse.
Obilježavanje Svjetskog dana zdravlja izravno podupire postizanje cilja održivog razvoja 3: Dobro zdravlje i dobrobit. Naglašava važnost dobrog zdravlja kao temelja za prosperitetna i održiva društva i naglašava međusobnu povezanost zdravlja s drugim ciljevima održivog razvoja, uključujući smanjenje nejednakosti i poticanje partnerstva.
Ovogodišnja tema Svjetskog dana zdravlja je ‘Moje zdravlje, moje pravo’. Tema je odabrana kako bi se zagovaralo pravo svih, svugdje na pristup kvalitetnim zdravstvenim uslugama, obrazovanju i informacijama, kao i sigurnoj pitkoj vodi, čistom zraku, dobroj prehrani, kvalitetnom stanovanju, pristojnim uvjetima rada i okoliša te slobodi od diskriminacije.
Prema posljednjim podacima Svjetske zdravstvene organizacije iz 2021. godine 4,5 milijardi ljudi nije bilo u potpunosti pokriveno osnovnim zdravstvenim uslugama pa je na taj način bilo suočeno s nejednakostima u zdravstvu.
Približno 140 država svijeta u svojim ustavima navodi zdravlje kao temeljno ljudsko pravo, premda sve te države ne donose niti provode zakone ili druge propise prema kojima bi svom stanovništvu osigurale pravo na jednak pristup zdravstvenim uslugama. Svijet je obuhvaćen višestrukim krizama od prirodnih katastrofa, klimatskih promjena i oružanih sukoba koje uzrokuju glad, fizičku bol i psihičku patnju, što u konačnici razara ljudske živote dovodeći do smrtnih ishoda.