Ostali sportovi

HPO Hrvatski parasportaši ostvarili sjajne rezultate ususret Parizu

Objavljeno

/

U Parizu ćemo kako sada stvari stoje nastupiti u šest sportova i imamo 17 mjesta na Paraolimpijskim igrama, a očekujemo i dodatna mjesta pa bi mogli imati 20 sportaša na Paraolimpijskim igrama i ponovno niz dobrih rezultata, kazao je Ratko Kovačić, predsjednik HPO-a

Ovog je ponedjeljka, 27. svibnja, u Hrvatskom paraolimpijskom odboru održana press konferencija povodom sjajnih rezultata hrvatskih parasportaša na Svjetskom atletskom prvenstvu u japanskom Kobeu, na Europskom prvenstvu u kuglanju za slijepe i slabovidne, te Europskom prvenstvu u obaranju ruke. Dodajmo tome parakarate i parataekwondo. Hrvatski su parasportaši na tim natjecanjima osvojili 29 medalja, odnosno, 10 zlatnih, 13 srebrnih i 6 brončanih. Konferenciji su nazočili visoki gosti i neki od parasportaša.

-Imamo niz lijepih rezultata u protekla dva tjedna i svima čestitam na tom doprinosu. U paraatletici smo ostvarili dodatne norme za nastup na Paraolimpijskim igrama i u Parizu ćemo kako sada stvari stoje nastupiti u šest sportova i imamo 17 mjesta na Paraolimpijskim igrama, a očekujemo i dodatna mjesta pa bi mogli imati 20 sportaša na Paraolimpijskim igrama i ponovno niz dobrih rezultata – kazao je Ratko Kovačić, predsjednik HPO-a.

-Svima koji će otići u Pariz  želim puno sportske sreće i uspjeha, a danas evo ovim prekrasnim mladim ljudima ovdje želim iskreno čestitati i toplo se nadam da će skoro dobiti sportsku dvoranu u kojoj će moći trenirati paraolimpijci i svi sportaši s invaliditetom. Tada ćemo, vjerujem, svjedočiti još većim uspjesima – kazala je saborska zastupnica Ljubica Lukačić.

Čak 13 medalja osvojili su hrvatski reprezentativci na IBSA Europskom prvenstvu u kuglanju za slijepe i slabovidne koje je održano u poljskom Sierakowu. Najuspješnija je bila Nermina Mehulić koja je osvojila četiri medalje pri čemu tri zlata i srebro.

-Još uvijek sam uzbuđena i pod dojmom. Ne mogu vjerovati da sam ja ta koja je uspjela osvojiti 3 zlata i jedno srebro. Sretna sam da sam dio reprezentacije, a jasno zaslužan je i trener koji nas podupire da se trudimo i radimo – kazala je Nermina Mehulić.

Odlične rezultate ostvarili su i hrvatski reprezentativci u para obaranju ruke koji su osvojili čak 10 medalja na Europskom prvenstvu koje se održalo u Bratislavi. Obje zlatne medalje osvojio je Luka Drokan.

Na Svjetskom prvenstvu u Kobeu nastupilo je više od 1.000 atletičara iz 100 zemalja, hrvatski predstavnici su do sada osvojili tri medalje. Ivan Katanušić je u bacanju diska u kategoriji F64 osvojio srebrnu medalju, Velimir Šandor je bio drugi u bacanju diska (F52), dok je Luka Baković osvojio broncu u bacanju kugle (F46).

-Bilo je jako dobro Svjetsko prvenstvo. Borio sam se s povredom i razmišljao ići ili ne, ali na kraju je sve super ispalo i zapravo je ovo najveća medalja sa Svjetskog prvenstva u mojoj karijeri – kazao je Ivan Katanušić.

Katanušić je rezultatom u Kobeu samo potvrdio svoj plasman na Paraolimpijske igre koje će se održati u Parizu od 28. kolovoza do 8. rujna i na kojima će braniti tokijsko srebro.