Ostali sportovi

EP KOŠARKE U KOLICIMA Završene utakmice grupne faze

Objavljeno

/

Jučer su odigrane posljednje utakmice grupne faze Europskog prvenstva košarke u kolicima. Bile su ovo ključne utakmice, ne samo za polufinaliste, nego i za one reprezentacije koje će se boriti za plasman od petog do devetog mjesta.

U skupini B već je odavno postalo sve jasno. Bosna i Hercegovina uz Švicarsku igra turnir života i po svemu sudeći te dvije reprezentacije borit će se za zlatno odličje, ali i izboriti plasman u diviziju A.

Iako je domaćin ušao u turnir na fantastičan način, Švicarska je pokazala da im može parirati i nanijela im prvi poraz na natjecanju. Iako su borbu za medalje već odavno osigurali, ‘Zmajevima’ sigurno nije lako pao poraz od izravnog konkurenta za naslov Europskog prvaka.

Sljedeći protivnik Bosne i Hercegovine bila je odlična Slovenija. Slovenski košarkaši nadali su se da na krilima dvije ostvarene pobjede mogu do iznenađenja protiv domaćina. Samo u prvoj četvrtini Slovenci su pružili koliki toliki otpor i dobili je s 19:18. Nastavak se pretvorio u trening utakmicu Bosne i Hercegovine. Njihovi košarkaši pucali su iz svih pozicija i sve im je ulazilo, dok su Slovenci, pogotovo u trećoj i četvrtoj četvrtini, promašili sve što se dalo promašiti. Domaćin je na kraju slavio s uvjerljivih 79:62.

Ovom pobjedom košarkaši Bosne i Hercegovine izborili su nastup u polufinalu Europskog prvenstva divizije B, gdje ih čeka reprezentacija Latvije. Utakmica je na rasporedu danas u 15:45 sati.

Slovenija je šansu za popravljanje dojma imala isti dan protiv reprezentacije Švicarske koja je već izborila polufinale pa im utakmica protiv Slovenaca nije bila od pretjerane važnosti.

Od početka utakmice vidjelo se da će Švicarska određivati tempo i tijek same igre. U prvoj četvrtini Švicarci zabijaju 21 koš dok su Slovenci ostali tek na 10. Ni u drugoj dionici Slovenci nisu uspjeli napraviti ništa značajnije te se otišlo na odmor s 38:20 za Švicarce. Do kraja utakmice Švicarski su košarkaši samo održavali prednost te na kraju svladali Slovence sa 65:44.

U polufinalu Švicarska dočekuje reprezentaciju Litve. S obzirom na to da igraju najbolju košarku na turniru, vjerujemo kako im neće biti problem svladati prosječnu Litvu. Taj susret na rasporedu je od 13:30 sati.

Iako je već ispala iz borbe za odličja, Hrvatska si nije smjela dozvoliti poraz protiv slabašnog Portugala, nego im je trebala pobjeda kako bi ostvarili što bolji plasman.

Od početka je Hrvatska bila bolji protivnik te s 21:12 dobila prvu četvrtinu. U drugoj naši košarkaši dodaju još malo gasa te na odmor odlaze s velikih 44:22. Hrvatska je u jednom tenutku imala čak 20 razlike, ali ta se prednost do kraja istopila. Krajnji rezultat bio je 66:63 za našu reprezentaciju.

S ovom pobjedom Hrvatska je barem malo ublažila gorak okus koji ostaje nakon grupne faze natjecanja.

U A grupi Grčka je trebala pobjedu protiv Litve, dok se Češka nadala pobjedi protiv Latvije koja bi im omogućila borbu za što bolji plasman.

Iznenađenje dana uslijedilo je kada je Litva neočekivano tukla Grke s 81:65 i tako prošla u polufinale. U drugoj utakmici ove skupine Latvija je očekivano tukla Češku 65:35 te nestrpljivo čeka polufinalni dvoboj protiv domaćina.

Dodajmo kako se za plasman od sedmog do devetog mjesta odigravaju još tri utakmice play offa. Dvije su na rasporedu danas, a jedna je rezervirana za sutra u 9 sati.

Ostaje nam vidjeti tko će imati dovoljno energije za izboriti finale Europskog prvenstva, a tko će ostati bez medalje.