Ostali sportovi

EP KOŠARKE U KOLICIMA Švicarska postala Europski prvak

Objavljeno

/

Završilo je Europsko prvenstvo divizije B košarke u kolicima koje se posljednjih nekoliko dana održavalo u Sarajevu. Od početka se znalo da će natjecanje biti zanimljivo, svjedočili smo neočekivanim raspletima koji su dali dodatnu čar ovogodišnjem Europskom prvenstvu.

U četvrtak su zaključeni nastupi u grupnoj fazi koja nam je donijela pregršt zanimljivih utakmica.

Švicarska i Bosna i Hercegovina istaknule su se svojim igrama te zasluženo prošle u polufinale. Tamo su se još našle Litva, koja je također odigrala odličan turnir, te Latvija koja je pružila partije ispod razine, ali ipak uspjela doći do završnice turnira, maestralno pobijedivši Grčku u svojoj posljednjoj utakmici u grupi.

Naposlijetku, poredak po grupama izgledao je ovako: u grupi A Latvija je zauzela prvo mjesto, Litva je završila druga, dok je Grčka neočekivano zasjela na treće mjesto, a četvrta je bila reprezentacija Češke. U jako zanimljivoj B grupi Švicarska je završila na prvom mjestu, Bosna i Hercegovina na drugom, Slovenija je zauzela treće, Hrvatska četvrto te Portugal peto mjesto.

Uslijedila je prva od tri utakmice play-offa. U prvom susretu Češka je dočekala Portugal, koji je odigrao turnir za zaborav, te priželjkivala pobjedu, međutim to se nije dogodilo.

Portugalci su bolje ušli u utakmicu te prvu četvrtinu dobili s 19:12. Češka je ušla bolje u drugu četvrtinu i pokušala preokrenuti rezultat, ali su se Portugalci uspjeli oduprijeti i na odmor otići s 31:23. U trećoj četvrtini ista priča – Češka je napadala, bila blizu izjednačenja, ali Portugalci im još jednom uskraćuju to zadovoljstvo te uzimaju četvrtinu s 43:36. Početkom četvrte dionice Portugal bježi na 10 razlike te tu prednost ne ispušta do kraja utakmice. Konačni rezultat bio je 58:47.

Nakon prve play-off utakmice, na rasporedu je bila i prva polufinalna utakmica, ona između Švicarske i Litve. U susretu između te dvije reprezentacije sve osim pobjede Švicaraca bilo je ravno čudu.

Litva je odigrala odličnu prvu četvrtinu, čak u jednom trenutku vodila s osam razlike, ali nakon toga Švicarci pokazuju zašto su tu gdje jesu. Prva četvrtina je završena s 22:22. U drugoj četvrtini kreće dominacija Švicaraca koji se s lakoćom brane, a još lakše zabijaju koševe. Druga dionica otišla je u njihovu korist 47:34. U trećoj i četvrtoj četvrtini Švicarci su samo dovršili posao i na kraju ušli u finale pobijedivši 83:60.

Na red je došla utakmica koju su svi s nestrpljenjem čekali, polufinale između Bosne i Hercegovine i Latvije. BIH je kroz cijeli turnir igrala odličnu košarku i sanjala Europsko zlato i plasman u diviziju A, ali nešto se pitalo i Latvijce.

U prvoj četvrtini domaćin je pokazao dominaciju te je dobio 10 razlike. Da će skupo ‘prodati kožu’ Latvijci pokazuju u drugoj dionici, te se vraćaju u život i dolaze na samo tri koša zaostatka. Treću četvrtinu dobivaju s pola koša razlike i nadaju se čudu. Iako su bili milimetarski blizu, čudo se ipak nije dogodilo. Bosna i Hercegovina par sekundi prije kraja imala je slobodna bacanja preko kojih je i prošla u finale. Konačni rezultat ove ‘triler utakmice’ bio je 74:72 u korist Bosne i Hercegovine.

U drugoj utakmici play-offa Češku je dočekala reprezentacija Hrvatske, koja, ruku na srce, nije pokazala svoj puni potencijal na ovom turniru, ali je u utakmicama za plasman od sedmog do devetog mjesta pokazala što može i zna. Naša reprezentacija bila je bolji protivnik te odnijela pobjedu sa 76:50. Hrvatska se za sedmo mjesto borila protiv Portugala kojeg je već jednom pobijedila na ovom turniru.

Iako je utakmica za sedmo mjesto bila i više nego zanimljiva, Hrvatska je još jednom pokazala da je bolja od Portugala te nadvladavši ga s 74:61 zauzela sedmo mjesto. Šesto mjesto zasluženo je zauzela Slovenija koja je deklasirala Grčku sa 68:35.

Uslijedila je utakmica za treće mjesto. Latvija se, nakon tijesnog poraza u polufinalu od domaćina, morala zadovoljiti borbom za broncu protiv Litve koja je glatko izgubila od Švicaraca.

Kao što se moglo očekivati, Latvija je krenula munjevito u utakmicu i prvu četvrtinu dobila s 20:12. U drugoj četvrtini Litva se diže i skoro sustiže zaostatak, ali promašaji u par napada za redom ostavili su ih u rezultatskom minusu. Na odmor se otišlo s 36:28 za Latvijce. U trećoj dionici Latvija je dodala gas te pobjegla na nedostižnih 16 razlike. Posljednja četvrtina bila je samo Latvijsko odrađivanje posla do kraja. Brončano odličje osvojili su pobijedivši rezultatom 68:50.

Veliko finale između Bosne i Hercegovine i Švicarske nije baš bilo ono što se od takve utakmice očekivalo. Prve dvije četvrtine domaćin kao da nije postojao na terenu. Švicarska je dominirala u svakom segmentu igre te na odmor otišla s 34:17. U trećoj dionici Švicarci su u jednom trenutku imali 30 koševa prednosti, to je bilo nedostižno za ‘Zmajeve’ koji su izgledali totalno izgubljeno gotovo cijelu utakmicu. Domaćini su pali ‘bez ispaljenog metka’. Švicarska je postala Europski prvak porazivši domaćina s 85:40.

Iako su košarkaši Bosne i Hercegovine poraženi u finalu, u kojem se, ruku na srce, očekivalo više od njih, oni su svoj cilj ispunili i plasirali se u diviziju A, za što su se na kraju krajeva, od početka i borili.

Švicarska je kroz cijeli turnir igrala najbolju košarku i na kraju zasluženo uzela zlatnu medalju te izborila nastup u diviziji A.