Ako se ovako nastavi raditi s djecom s teškoćama u razvoju u Dubrovniku, nema sumnje da će uskoro niknuti novi hrvatski paraolimpijci koji će, u godinama koje slijede, nastaviti uveseljavati hrvatsku sportsku javnost
U Dubrovniku je početkom rujna održan Orijentacijsko-inovacijski kamp. Kamp je organiziran u sklopu projekta Grada Dubrovnika ‘Športske aktivnosti za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju’ za sudionike projekta, a organizirali su ga djelatnici Upravnog odjela za obrazovanje, sport, socijalnu skrb i civilno društvo, zajedno s članovima stručnog tima projekta.
Cilj projekta povodom kojeg je kamp organiziran je bavljenje sportom osoba s invaliditetom kako bi se ispunila njihova čežnja da se bave fizičkom aktivnošću, a usporio proces napretka njihove bolesti i poboljša kvaliteta njihova života.
Na kampu su sudjelovali treneri djece s teškoćama u razvoju upijajući nova znanja kako bi djeci mogli priuštiti što kvalitetniji način treniranja.
U jutarnjem djelu programa, u Centru za djecu, mlade i obitelj, održala su se predavanja za trenere. Prvo predavanje održala je Lorena Draženović na temu ‘Važnost prilagođenih tjelesnih aktivnosti za razvoj djece s teškoćama u razvoju’. Mirko Samardžić, trener Plivačkog kluba ‘Cipal’, predstavio je svoj rad i rad svojih kolega održavši prezentaciju na temu ‘Uključivanje i rad s mladima paraplivačima’.
Od Marka Brusača okupljeni su mogli čuti o radu Centra za autizam Rijeka. Brusač je rad Centra predstavio kroz prezentaciju pod nazivom ‘Prilagođene tjelesne aktivnosti za rad s djecom s poremećajem iz autističnog spektra’.
U sklopu popodnevnog programa kampa, u dvorani Osnovne škole Marina Držića, održala se prezentacija rada dubrovačkih sportskih klubova koji sudjeluju u projektu ‘Športske aktivnosti za osobe s invaliditetom’.
Sve nazočne pozdravio je pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb, i civilno društvo Dživo Brčić zahvalivši svima koji sudjeluju u ovom projektu koji je donio puno dobrih stvari djeci s teškoćama u razvoju na području Dubrovnika.
Na kampu su sudjelovali i članovi Parasportskog saveza Grada Splita koji su tako još jednom pokazali kako koriste svaku priliku za usavršavanje kako bi splitskim parasportašima i onima koji će to tek postati prenijeli svoje znanje i vještine te na taj način stvorili nove paraolimpijce koji će braniti hrvatsku sportsku čast i donositi nove medalje s Paraolimpijskih igara.
Podsjetimo, Grad Dubrovnik je 2023. godine nagrađen za provedbu projekta ‘Športske aktivnosti za osobe s invaliditetom’ poveljom Saveza društva ‘Naša djeca’, za najakciju u 2023. godini.
Posebna vrijednost projekta je formiranje stručnog tima projekta u sastavu Elvis Agović, Ana Radišić i Lea Burić, koji svakodnevno pomaže u samoj orijentaciji djece i mladih prema pojedinim sportovima, kao i u radu sportskih djelatnika u dubrovačkim sportskim klubovima.
Za provođenje aktivnosti u sportu osoba s invaliditetom iz proračuna Grada Dubrovnika za 2024. godinu, izdvojeno je 130.000,00 eura.
Zanimljive prezentacije koje su održane u sklopu kampa ‘Športske aktivnosti za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju’ dokazuju kako se u sport osoba s invaliditetom na jugu Hrvatske ulaže jako puno te kako je ljudima ovdje zaista stalo do razvoja djece s teškoćama u razvoju.
Ako se ovako nastavi raditi s djecom s teškoćama u razvoju u Dubrovniku, nema sumnje da će uskoro niknuti novi hrvatski paraolimpijci koji će, u godinama koje slijede, nastaviti uveseljavati hrvatsku sportsku javnost.