in MREŽA

Danas slavimo postignuća osoba s Down sindromom

Objavljeno

/

Foto: Pixbay

Danas ne zaboravite obuti šarene čarape kao simbol i podršku jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti, ali nemojte zaboraviti na nešto puno važnije, a to je raditi za njihovu dobrobit svaki dan

Poslušaj ovaj članak
https://in-portal.hr/wp-content/uploads/2024/03/Danas-slavimo-postignuca-osoba-s-Down-sindromom.mp3

Down Syndrome International je službeno odredio 21. ožujka kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD). Datum simbolizira tri reprodukcije 21. kromosoma (trisomija), što je glavno genetsko obilježje osoba s Down sindromom. Svjetski dan sindroma Down prvi put je obilježen u Singapuru 2006. godine. Tijekom godina mnoge organizacije širom svijeta pridružile su se ovoj proslavi kroz razne događaje i aktivnosti, tako da se danas obilježava u čitavom svijetu.

Obilježavanjem Svjetskog dana osoba s Down sindromom želi se skrenuti pažnja na osobe s Down sindromom i pri tome potaknuti ljude za veće poštivanje njihovih prava. Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu života osoba s Down sindromom.

Danas ne zaboravite obuti šarene čarape kao simbol i podršku jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti, ali nemojte zaboraviti na nešto puno važnije, a to je raditi za njihovu dobrobit svaki dan.

Oni su super djeca, braća, prijatelji, zaposlenici, oni su uvijek vedri i nasmijani, oni su itekako uspješni.

Isabella Springmuhl je prva je dizajnerica s Down sindromom koja je predstavila svoju kolekciju na London Fashion Weeku, a koliko je njezin rad i trud vrijedan svake pohvale govori i podatak da ju je BBC uvrstio na listu 100 najinspirativnijih žena.

Neki mediji kažu da 14 modela ima Down sindrom, dok je Sarajlija Anes Kujović prvi UN volonter s Down sindromom u svijetu.

Michael Johnson je poznati slikar koji iza sebe ima više od 500 portreta. Samouk je. Uz izložbe, radovi su mu se pojavili na naslovnoj strani Američkog časopisa za javno zdravlje.

Mar Galcerán ušla je u povijest kao prva španjolska parlamentarka s Down sindromom, a mogla bi biti i prva u Europi.

Noelia Garella prva je učiteljica s Down sindromom u Južnoj Americi. Kada je Noelia Garella bila djevojčica, njezini su se roditelji morali boriti da je upišu u školu. Noeliu su i odgajatelji u vrtiću gledali kao ‘čudovište’ i odbijali su primiti je u svoje grupe. Nadamo se da se danas barem malo srame.

Pablo Pineda je prva osoba s Down sindromom u Europi koja je završila fakultet.

Chris Nikic prva je osoba s Down sindromom koja je završila teški triatlon ‘Ironman‘, a medalju je dao majci u znak zahvalnosti za sve što je učinila za njega.

James Martin je prva osoba s Down sindromom koja je osvojila ne samo BAFTA-u, već i Oscara.

Eli Reimer, Amerikanac rođen s Down sindromom, postao je prvi adolescent kojemu je uspjelo popeti se na vrh Himalaje.

Tim Harris ima svoj restoran ‘Tim’s Place’.

Paula Sage rođena je u Škotskoj, vodi aktivan društveni i profesionalni život. Radi kao odvjetnica i ponekad glumi u dokumentarcima i igranim filmovima. Za ulogu u filmu After Life dobila je nagradu BAFTA za najbolji dugometražni debi.

Rawan Dveik, djevojka iz Jordana, postala je prva osoba s Down sindromom koja je naučila Kur’an napamet.

Lucas Warren je prva beba s Down sindromom kao zaštitno lice poznate dječje hrane.

Grace Isabella Wharton je djevojčica iz Cheshirea s Down sindromom koja je angažirana u raznim reklamnim kampanjama, poput one za Disney.

Pa sad recite da osobe s Down sindromom nešto ne mogu. Mogu sve što zamisle, a svi mi ostali koji to ne prepoznajemo smo ograničeni. Kad vam samo dođe pomisao da oni nešto ne mogu, sjetite se barem jednog imena s ovog popisa.

U trendu

Exit mobile version