Medicina

CEREBRALNA PARALIZA Prva operacija mozga koja je dala sjajne rezultate

Objavljeno

/

Foto: Medical News

Osmogodišnja djevojčica na kojoj je izvršena operacija danas izgleda znatno bolje. Lakše ju je hraniti, puno bolje spava, nije ni upola toliko razdražljiva

Poslušaj ovaj članak
https://in-portal.hr/wp-content/uploads/2024/04/CEREBRALNA-PARALIZA-Prva-operacija-mozga-koja-je-dala-sjajne-rezultate.mp3

Prema službenoj definiciji, distonija je oblik cerebralne paralize koji predstavlja doživotno neurološko stanje koje može uzrokovati nekontrolirane i bolne grčeve u cijelom tijelu, ponajprije grčeve mišića.

Kirurzi dječje bolnice Alder Hey u Liverpoolu izveli su revolucionarnu operaciju mozga osmogodišnje djevojčice Hayley, a riječ je o novoj tehnologiji napredne i duboke moždane stimulacije.

Tijekom četverosatne operacije kirurzi su umetnuli sićušne elektrode, male poput zrna riže, u dio Hayleyina mozga koji je odgovoran za kretanje. Spojeni su žicom ispod kože na posebno ugrađenu bateriju. Električni impulsi za modificiranje signala koji uzrokuju simptome distonije automatski se šalju natrag. Elektrode zatim mogu poslati povratne signale iz Hayleyina mozga, koji se mogu analizirati u stvarnom vremenu, kako bi se vidjelo kako stimulacija radi.

Što je zapravo distonija? Distonija je naziv za nekontrolirane i često bolne grčeve mišića. To je obično doživotni problem, ali liječenje može pomoći u ublažavanju simptoma. Može početi u bilo kojoj dobi i zahvatiti cijelo tijelo ili samo jedan njegov dio. Simptomi uz ostalo uključuju nekontrolirane grčeve mišića kada se dijelovi tijela uvijaju u neuobičajene položaje – kao što je vrat iskrivljen u stranu ili stopala okrenuta prema unutra. Simptomi mogu biti kontinuirani ili se pojavljuju i nestaju, a često su potaknuti stresom ili određenim aktivnostima.

– Nova tehnologija BrainSense bilježi podatke o moždanoj aktivnosti izravno iz elektroda implantiranih u pacijentov mozak. To nam pomaže da točno otkrijemo i analiziramo moždane signale koji uzrokuju distoniju. Možemo pristupiti tim podacima i prilagoditi postavke duboke stimulacije mozga, personalizirajući terapiju za najbolji mogući ishod – rekao je neurokirurg Jonathan Ellenbogen.

– Ovo je veliki korak naprijed i nešto što prije nismo mogli. Ovo je također posebno važno kod pacijenata koji su neverbalni, poput Hayley.

Hayley je rođena sa samo 24 tjedna i njezini nekontrolirani pokreti komunikaciju čine gotovo nemogućom.

– Teško je kad nam ne može reći što joj je. Ne može nam reći kada je boli, kada joj je distonija jako loša. Boli li je trbuh ili uho. Tako da joj je jako teško pomoći – rekao je njezin otac Gareth.

Iako rezultati nisu trenutačni, neurokirurzi se nadaju da će pacijenti vidjeti poboljšanje unutar nekoliko mjeseci. Tehnologija duboke moždane stimulacije često se koristi za pacijente s drugim neurološkim oboljenjima, poput Parkinsonove bolesti.

A dobra je vijest da su prvi znakovi za Hayley nakon operacije više no pozitivni.

– Hayley već izgleda smirenije nego što je izgledala kad je došla u kliniku. Stoga se nadamo da će jačati. Lakše ju je hraniti, puno bolje spava, nije ni upola toliko razdražljiva. Puno je sretnija. Početak, nadamo se, svjetlije budućnosti za Hayley i druge pacijente poput nje – zaključio je neurokirurg Ellenbogen.

U trendu

Exit mobile version