Poveži se s nama

in MREŽA

Završio projekt ‘NE nasilju nad ženama s invaliditetom’

Objavljeno

/

Slika prikazuje snimku virtualnog sastanka u tijeku s nekoliko sudionika čija su imena vidljiva na zaslonu.
Foto: Snimka zaslona

Ove je godine ubijena slijepa žena jer partner nije mogao podnijeti da ga ostavi, a to što ju je godinama maltretirao i uništavao joj život, a na kraju ga i ugasio je mogao podnijeti. Bio je to okidač da ove godine drugačije djelujemo, kazala je na početku završne konferencije Marica Mirić, predsjednica SOIH-a

Prošlog petka 22. prosinca 2023. godine u organizaciji Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH) održana je online završna konferencija projekta ‘NE nasilju nad ženama s invaliditetom – 4’.

Uvodno se okupljenima obratila predsjednica SOIH-a Marica Mirić.

– Od kad naš SOS telefon radi, a to je od 2007. godine, nije bilo ubojstva žena s invaliditetom, ili barem nije bilo prepoznato da se radi o ženi s invaliditetom, međutim, ove smo godine doživjeli i tu strahotu. Ubijena je slijepa žena jer partner nije mogao podnijeti da ga ostavi, a to što ju je godinama maltretirao i uništavao joj život, a na kraju ga i ugasio je mogao podnijeti. To je bio okidač da ove godine drugačije djelujemo – kazala je Mirić.

Kroz rezultate ovog projekta i njegove brojne aktivnosti okupljene je provela voditeljica projekta i koordinatorica Mreže žena s invaliditetom Martina Mokus. Kazala je da se projekt pod ovim nazivom provodi četvrtu godinu, a ove godine u partnerstvu s Domom za djecu i odrasle žrtve nasilja u obitelji Duga iz Zagreba. Provoden je na poručuju Zagreba, ali i šire jer su bile uključene aktivistice SOIH – Mreže žena iz cijele Hrvatske.

Financijski je projekt podržao Grad Zagreb, a ciljevi su bili osnaživanje žena s invaliditetom kao najosjetljivije društvene skupine za prepoznavanje i prijavu nasilja, zatim jačanje kapaciteta aktivistica SOIH – Mreže žena s invaliditetom za zagovaranje ženskih ljudskih prava i pružanje podrške ženama s invaliditetom žrtvama nasilja i podizanje razine svijesti građana Zagreba i šire javnosti o pojavnosti i problematici nasilja nad ženama s invaliditetom.

Projektne aktivnosti su obuhvaćale obilježavanje značajnih datuma, provedena je radionica savjetodavnih vještina, održan je sedmodnevni trening, provedena je kampanja 16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja i u prosincu je održan okrugli stol.

Uz mnogobrojne probleme kada je nasilje nad ženama s invaliditetom u pitanju, posebno je istaknut problem nepristupačnih skloništa za žene s invaliditetom. Ona moraju biti potpuno pristupačna ženama s invaliditetom, što uključuje građevinsko-arhitektonsku, komunikacijsku i orijentacijsku pristupačnost.

Kampanja 16 dana aktivizma provedena je ove godine u 15 lokalnih jedinica na području Republike Hrvatske. U svrhu kampanje izradili su plakat kojim su željeli istaknuti da SOIH-ov SOS telefon za žene s invaliditetom žrtve nasilja kontinuirano bilježi porast broja poziva i sve više ima prijavljenih slučajeva nasilja među kojima je najčešće psihičko nasilje, a u porastu je i ekonomsko nasilje od strane članova obitelji.

U sklopu kampanje dijelili su Bijele vrpce i letke u školama, na javnim mjestima, razglednice u dječjim vrtićima, imali su promotivne štandove, objave na portalima i društvenim mrežama, medijske nastupe. Aktivistice SOIH-ove Mreže žena su kampanju provele na javnim mjestima gdje su građanima također podignule svijest o problemu nasilja nad ženama.

Tijekom kampanje podijeljeno je 1000 letaka, 600 razglednica i 1200 Bijelih vrpci, a procjenjuje se da je preko 200 tisuća građana senzibilizirano o nasilju nad ženama s invaliditetom.

Niti jedna žena s invaliditetom ne smije živjeti u nasilju. Ako primjetite da se ono u nekom obliku događa, reagirajte. SOIH – SOS telefon za žene s invaliditetom žrtve nasilja dostupan je uvijek i glasi 0800 300 200.

Po završetku konferencije Dragana Budimir, psihologinja iz Saveza društava distrofičara Hrvatske, održala je predavanje o mentalnom zdravlju žena, ali o tome ćemo detaljnije pisati naknadno.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

in MREŽA

Savez SUMSI poziva na radionice za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu koja koristi invalidska kolica. Na slici se vidi ruka osobe koja drži kotač invalidskih kolica, a na naslonu kolica nalazi se natpis "SOPUR". Invalidska kolica su crne boje s metalnim dijelovima i sivim gumama. U pozadini se nazire prirodni krajolik s mutnim detaljima.
Foto: Pixabay

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja

Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.

U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.

Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.

Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.

Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.

Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.

Nastavi čitati

in MREŽA

Projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi! ove godine donosi novitete

Objavljeno

/

Na fotografiji su dvije osobe koje sjede za stolom. Jedna osoba koristi prijenosno računalo, dok druga osoba sjedi u invalidskim kolicima. Stol je osvijetljen prirodnim svjetlom koje dolazi kroz prozor u pozadini. Na stolu se nalazi drvena daska s priborom za jelo. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje inkluzivnost i suradnju između osoba s različitim sposobnostima.
Foto: Pexels

Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.

Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.

Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:

poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;

edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.

Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.

– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.

Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.

Nastavi čitati

in MREŽA

Vukovarski leptirići dobili novi prostor na korištenje

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu djece koja stoje iza velikog okvira s ilustracijama cvijeća, leptira, sunca i srca. Na okviru je natpis "Budi moja krila!". Djeca mašu rukama prema kameri. U prvom planu, ispred djece, nalazi se crni pas s prslukom. U pozadini se vidi zgrada s prozorima i žutim zidom.
Foto: Vukovarski leptirići

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.

Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.

Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.

Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.

Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.

Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.

Nastavi čitati

U trendu