Poveži se s nama

Kultura

Završio 45. Međunarodni sajam knjiga Interliber

Objavljeno

/

Prema podacima voditeljice sajma Interliber Dine Grozdanović Poštolka, nakladnici su ove godine ostvarili 20 posto viši prihod

Na Zagrebačkom velesajmu, u paviljonima 5, 6, 7 i 7a, završio je u nedjelju, 12. studenoga, šestodnevni 45. Međunarodni sajam knjiga Interliber 2023., s više od 300 izlagača iz 13 zemalja na više od 13.000 četvornih metara, a posjetilo ga je više od 120.000 zadovoljnih posjetitelja koji su došli na svoje zahvaljujući povoljnim sajamskim cijenama.

Direktorica Zagrebačkog velesajma Renata Suša istaknula je veliku posjećenost Interlibera, napomenuvši da su tijekom svih šest dana njegova održavanja okolna parkirališna mjesta bila popunjena automobilima i autobusima. Tako su organizirano autobusima dolazili ljudi iz Slavonije, Bosanske posavine i Dalmacije, ali i iz drugih krajeva.

Prema podacima voditeljice sajma Interliber Dine Grozdanović Poštolka, nakladnici su ove godine ostvarili 20 posto viši prihod.

U nedjelju smo popratili obilazak predsjednika Vlade Andreja Plenkovića kroz paviljone, u pratnji ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek, ministra znanosti i obrazovanja Radovana Fuchsa te potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića. Plenković je rekao kako je nakladnička i knjižarska branša uz potporu Vlade dobro i na kvalitetan način prebrodila dosadašnje krize, posebno u vrijeme covida. Naveo je i kako se godišnje u Hrvatskoj objavljuje četiri do pet tisuća novih naslova te dodao i kako su nakladnici zadovoljni zbog prihoda i golemog odaziva. Ministrica Obuljen Koržinek istaknula kako je u njezinu mandatu Ministarstvo kulture i medija udvostručilo proračunska izdvajanja za knjige i nakladništvo s tri na šest milijuna eura.

Tijekom održavanja Sajma održano je više od 200 sati stručnog i popratnog programa na dvije pozornice u paviljonima 6 i 7, dok su se na otvorenom prostoru ispred 5. paviljona održavali koncerti i nastupi mladih DJ-a. U sklopu programa za djecu i mladež pod nazivom ‘Sto posto pismeni’ organizirano je nekoliko edukativnih radionica, kao što su Financijska pismenost, Mala radionica glagoljice, radionica medijske pismenosti djece i mladeži – UNICEF te radionice Grafiti Street art u organizaciji Rockmarka. Predstavljen je i program poticanja čitanja djeci od najranije dobi ‘Rođeni za čitanje’, koji provode Ministarstvo kulture i medija u suradnji s Ministarstvom zdravstva Republike Hrvatske te uz podršku Hrvatskog pedijatrijskog društva i Hrvatskog društva za socijalnu i preventivnu pedijatriju. Pažnju mnogobrojnih posjetitelja privuklo je predavanje hrvatskog astronoma Koradea Korlevića na temu ‘Veliki reset’. Uglavno, Zajednica nakladnika i knjižara pri HGK organizirala je Premium program, održane su brojne promocije knjiga, susreti s autorima, različite edukativne radionice, dodjele nagrada, kvizovi, tako da su posjetitelji uistinu imali na repertuaru različite sadržaje.

I ove godine organiziran je Knjigodar, akcija darivanja knjiga školskoj knjižnici koja samostalno nema uvjeta za kvalitetnu obnovu ili dopunu knjižne građe. Na kraju je odabrana školska knjižnica Osnovne škole Budaševo – Topolovac – Gušće u Sisačko-moslavačkoj županiji nedaleko grada Siska.

Na Velesajmu su obilježeni i 150. obljetnica rođenja Marije Jurić Zagorke, prve hrvatske novinarke i književnice, i to kroz radionice ‘Zagorki s ljubavlju’ i kostimirane šetnje sa Zagorkom i Zagorkinim likovima ispred izložbenih paviljona, a održan je i prvi filmski maraton na Interliberu.

Podsjetimo da je na samom početku ovogodišnjeg Interlibera veliku pažnju privukao posebni gost – indijski diplomat i svjetski poznati pisac Vikas Swarup, po čijem je romanu ‘Q&A’ nastao popularni, višestruko nagrađivani i Oscarom ovjenčani film ‘Milijunaš s ulice’. On je održao izrazito posjećen susret s publikom pod nazivom ‘The Talk: Vikas Swarup’, kojeg je moderirao Jasen Boko, književnik, putopisac, dramaturg i novinar. Swarup je istaknuo da je njegov dolazak na Interliber pokazao tri bitne stvari: razvijenu kulturu čitanja u Hrvatskoj; vibrantnu prevoditeljsku zajednicu zahvaljujući kojoj je njegova knjiga stigla i do hrvatskih čitatelja u izdanju nakladnika Znanje; da Hrvatska rado i lako prihvaća druge kulture, narode i pisce. Izrazio je osobito zadovoljstvo svojim boravkom u Hrvatskoj i na Interliberu, a posebno se poveselio susretu sa čitateljima i piscima koji će ga možda i nadahnuti na pisanje nove knjige inspirirane Hrvatskom.

Sve u svemu, 45. Međunarodni sajam knjiga Interliber 2023. završio je, zahvaljujući organizatorima i izlagačima, s oduševljenjem i zahvalnošću posjetilaca, koji su dobili priliku da na jednom mjestu pronađu naslove za svoju dušu.

Kultura

Zlatni globusi za 2024. ‘Brutalistu’, ‘Emiliji Perez’, Adrien Brodyju, Demi Moore

Objavljeno

/

By

Zlatni Globusi na postolju s plavom pozadinom na kojoj su ispisani natpisi 'Golden Globes', 'CBS Paramount+' i 'The Beverly Hilton'. Globusi su ukrašeni filmskom vrpcom, simbolizirajući nagrade za filmska i televizijska ostvarenja.
Foto: Hina/EPA/Caroline Brehman

Na 82. dodjeli Zlatnih globusa kojima se nagrađuje televizijska i filmska izvrsnost najboljom filmskom dramom u 2024. proglašen je ‘Brutalist’, najboljim filmskim mjuziklom ‘Emilia Perez’, a među najboljim glumcima su Fernanda Torres, Demi Moore, Adrien Brody i drugi

Adrien Brody je osvojio Zlatni globus za ulogu u filmu ‘The Brutalist’, a Demi Moore za najbolju glumicu u mjuziklu ili komediji za glavnu ulogu u filmu ‘The Substance’, priči o glumici koja blijedi u potrazi za izvorom mladosti.

Nagradu za najbolju glumicu u filmskoj drami dobila je Fernanda Torres za ulogu u filmu ‘I’m Still Here’, dok je najbolji glumac u komediji ili mjuziklu Sebastian Stan iz ‘A Different Man’.

Najbolji sporedni glumac je Kieran Culkin iz filma ‘A Real Pain’, a najbolja sporedna glumica Zoe Saldaña iz mjuzikla ‘Emilia Pérez’.

I redatelj filma ‘The Brutalist’ Brady Corbet nagrađen je Zlatnim globusom kao najbolji u 2024., dok je najbolji animirani film ‘Tok’, najbolji neengleski film ’Emilia Pérez’, a najbolji scenarij Petera Straughana za film ‘Conclave’.

Za ‘kinematično i blagajničko’ postignuće Zlatni globus je dobio mjuzikl ‘Wicked’, za najbolju TV seriju ‘Shogun’, za najbolju komediju/glazbenu seriju ’Hacks’, a među mnogim nagrađenima su primjerice još i glumci Colin Farrell i Jodie Foster i drugi.

Domaćica dodjele bila je voditeljica Nikki Glaser, a uoči dodjele na crvenom je tepihu bila uobičajena modna revija slavnih osoba koje su blistale u crnim, zlatnim i srebrnim haljinama s povremenom crvenom ili tamnozelenom kombinacijom.

U tome se malo izdvojila zvijezda filmskog mjuzikla ‘Wicked’ Ariana Grande koja je nosila žutu Givenchyjevu haljinu sa steznikom s perlicama, za koju je rekla da je posveta cesti od žute cigle koja vodi do Oza u tom mjuziklu.

Dobitnike Zlatnih globusa odabralo je 334 novinara iz 85 zemalja, u usporedbi s otprilike oko 9000 glasača koji biraju dobitnike nagrade Oscar. Glasačko tijelo Globusa prošireno je posljednjih godina, a organizatori su pokrenuli i reforme nakon što su bili kritizirani zbog etičkih propusta i nedostatka raznolikosti.

Nastavi čitati

Kultura

Zimska škola hrvatskog folklora u Sisku od 3. do 12. siječnja

Objavljeno

/

By

Skupina mladih žena u tradicionalnim narodnim nošnjama pleše u krugu na otvorenom. Nose bogato ukrašene plave suknje, bijele pregače i šarene marame. U pozadini se vidi nekoliko glazbenika s instrumentima, uključujući violine i kontrabas, koji ih prate glazbom.
Foto: Pixabay

Trideset i prvu Zimsku školu hrvatskog folklora s temom plesova, nošnji i glazbala dinarskog područja Hrvatska matica iseljenika organizira u Hotelu Panonija u Sisku od 3. do 12. siječnja

Dinarsko područje obuhvaća Liku, Podvelebitski kanal, Ravne kotare, Bukovice, zadarsko priobalje, otoke Pag, Ugljan i Dugi otok, Šibensko-primoštensko priobalje, zagoru i otoke, Drnišku i Sinjsku krajinu, Poljica, Zabiokovlje, Imotsku krajinu i dolinu Neretve. Programom su obuhvaćeni i plesovi Hrvata u Bosni i Hercegovini, zapadne i sjeverne Hercegovine, Završja, Kupresa, zapadne Bosne i srednjobosanskoga gorja.

Hrvatska matica iseljenika poručuje da se na ovaj način podržava očuvanje, jačanje i promidžba hrvatske tradicijske kulture i nacionalnog i etničkog identiteta u iseljeništvu. Glavni cilj samog stručnog programa jest očuvanje izvornosti i autohtonosti folklora – tradicijskog plesa, pjesme, glazbe kao najprivlačnijeg i najčešće izvođenog dijela tradicijske kulture danas, kaže se u priopćenju.

Osim programskog stručnog voditelja Andrije Ivančana, umjetničkog voditelja FA Linđo iz Dubrovnika, Odjel tambura vodi Tibor Bün, tamburaški voditelj iz Varaždina te Odjel tradicijskih glazbala vodi glazbeni pedagog Vjekoslav Martinić, majstor izrade tradicijskih glazbala iz Garešnice. Gost predavač ZŠHF je glazbeni skladatelj maestro Siniša Leopold.

Među predavačima nalaze se folkloristi i etnokoreolozi, istraživači hrvatskoga folklora i umjetnici Vidoslav Bagur, Goran Knežević, Nenad Milin, Vedran Vidović, Ivan A. Ivančan, Katarina Horvatović, Kristina Benko Markovica, Filip Martinić, Martin Durbek i Adrian Josić.

Škola hrvatskog folklora se temelji na znanstveno-stručnom programu koji je postavio 1964. godine hrvatski znanstvenik iz područja etnologije i etnokoreologije Ivan Ivančan. 

Nastavi čitati

Kultura

Njemački metal velikani Blind Guardian nastupit će krajem kolovoza u Tvornici

Objavljeno

/

By

Fotografija rock benda na koncertnoj pozornici. Bend je okružen plavim svjetlima, a pozadina prikazuje svijetleću grafiku s apstraktnim motivima. Na pozornici su članovi benda s instrumentima, dok pjevač podiže ruku prema publici.
Foto: Sven Mandel/CC-BY-SA-4.0

Blind Guardian, njemački doajeni power metala, ili Bardovi, kako ih nazivaju njihovi fanovi, nakon 14 godina vraćaju se u Zagreb, a nastupit će 23. kolovoza u Tvornici kulture, objavio je organizator koncerta Hangtime Agency

Blind Guardian osnovan je krajem 1984. pod imenom Lucifer’s Heritage u Krefeldu, a u početnoj fazi svirali su speed metal. Temelje benda su udarili vokal i basist Hansi Kürsch, solo gitarist André Olbrich, ritam gitarist Marcus Dörk i bubnjar Thomas Stauch. 

Inspirirani albumom ‘Awaken The Guardian’ benda Fates Warning, članovi su odlučili promijeniti ime u Blind Guardian, a uskoro im se pridružio novi gitarist Marcus Siepen, koji je član i danas. Njihov rad obilježavaju epski tekstovi inspirirani književnošću, mitologijom i fantazijom, posebno djelima Michaela Moorcocka, Stephena Kinga, Georgea R.R. Martina i J.R.R. Tolkiena. 

Bend je pionir power metala i jedan od prvih koji je u žanr uveo kompleksne orkestralne aranžmane i zborske vokale. Osim Kürscha, Olbricha i  Siepena, današnju postavu čini još i Frederik Ehmke koji svira bubnjeve, flautu i gajde.

Njihov debitantski album ‘Battalions Of Fear’ (1988.) pokazao je snažan utjecaj bendova poput Iron Maiden i Helloween. Otada su nanizali još 11 albuma od kojih će najaktualniji ‘The God Machine’ promovirati u Tvornici, a radi se o albumu koji na neki način sublimira cijeli put i evoluciju benda u njihovih 40 godina stvaranja.

Nastavi čitati

U trendu