Poveži se s nama

Civilno društvo

ZAGREB U centru grada otvoren novi prostor za bekućnike

Objavljeno

/

HINA/ Damir SENČAR

Grad Zagreb otvorio je novi prostor za beskućnike koji tijekom zimskih mjeseci borave na otvorenom i nemaju drugi odgovarajući smještaj.

Radi se o prenoćištu površine 300 metara četvornih na adresi Ilica 29 s odvojenim smještajem za dvadesetak korisnika i korisnica uz odvojene sanitarne čvorove. Korisnicima će biti osiguran suhi obrok i topli napitak, bit će im dostupna i mala kuhinja i blagovaonica, te osigurani i besplatni kuponi za korištenje javnog kupališta Diana koje se nalazi u neposrednoj blizini. 

Istovremeno će prestati s radom prostor u Vukovarskoj 235, gdje je u dva mjeseca rada zabilježeno petstotinjak noćenja. 
 
Osim ove usluge, Grad Zagreb je osigurao i 415.000 eura za prihvatilišta za beskućnike na dvije lokacije; u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Zagreb u Velikoj Kosnici te u suradnji s Caritasom Zagrebačke nadbiskupije u Sesvetskome Kraljevcu.

Tamo je za 150 korisnika osigurana prehrana, briga o zdravlju, socijalno uključivanje te organiziranje drugih aktivnosti prema njihovim potrebama. Sve osobe u potrebi za ovom uslugom mogu se obratiti nadležnoj službi Hrvatskog zavoda za socijalni rad ili Odjelu za socijalnu skrb Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, Nova cesta 1, svakim radnim danom od 8,30 do 15,30 ili na telefonski broj 01/ 610 1801, priopćili su iz Grada.
 
Dodatno, s ciljem socijalnog uključivanja beskućnika, Zagreb osigurava 45.000 eura za rad dva dnevna boravka u organizaciji Udruge Dom Nade – udruge za podršku beskućnicima i ostalim socijalno ugroženim skupinama te Udruge Pet plus. 
 
Uz to, za topli obrok beskućnicima u pučkoj kuhinji Župe Sv. Antuna Padovanskog na Svetom Duhu, u 2023. osigurano je 113.000 eura, a sredstva su osigurana i za 2024. godinu. U sklopu ustanove Dobri dom Grada Zagreba osigurava se prehrana u pučkoj kuhinji na 3 lokacije: Branimirova 35, Alfirevićeva 6 i Cerska 3. Ukupno, za prehranu u pučkim kuhinjama osigurano je 1.560.000 eura godišnje. 
 
Kao jednu od mjera Zagrebačke strategije borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti Grad Zagreb je osigurao sistematske preglede za beskućnike. Pregled uključuje laboratorijsku dijagnostiku, ultrazvuk abdomena, EKG, pregled i pretrage ginekologa tespecifični prostatični antigen. Interes je do sada iskazalo 72 korisnika. Pregledi su za beskućnike besplatni.

Izvor: Grad Zagreb/Hina

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Nastavi čitati
1 Komentar

1 Komentar

  1. Pingback: Hodalica – 8. veljače 2024. – Hrvatski savez udruga za mlade i studente s invaliditetom

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Civilno društvo

Počeo Seminar za pristupačnu budućnost u umjetnosti i kulturi

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje plakat s tekstom "Seminar za pristupačnu budućnost". Pozadina je apstraktna s plavim i ljubičastim prugama koje se križaju pod različitim kutovima, stvarajući dinamičan i moderan izgled. Tekst je napisan velikim, bijelim slovima i nalazi se u središtu slike.
Foto: Zoran Đukić

Program će okupiti praktičare i praktičarke, stručnjakinje i stručnjake čiji rad nadilazi prepreke i promiče pristupačnost u kulturi

Poslušaj članak

Danas počnje serija predavanja u sklopu Seminara za pristupačnu budućnost i predstavit će niz kreativnih i praktičnih pristupa koji umjetnost i kulturu čine inkluzivnijima za stvaratelje i publiku s invaliditetom.

Seminar razmatra kako pristupačnost može transformirati sudjelovanje u kulturi, osnažiti marginalizirane zajednice i potaknuti sustavne promjene u svijetu koji je oblikovan isključujućim kriterijima. Stavljajući naglasak na perspektive praktičarki i praktičara koji djeluju na sjecištu kreativnosti, aktivizma i inkluzije, program ima za cilj potaknuti dijalog i iznijeti konkretne ideje za izgradnju inkluzivnijeg kulturno gkrajolika.

Seminar za pristupačnu budućnost organiziraju udruge Kurziv – Platforma za pitanja kulture, medija i društva (nakladnik portala Kulturpunkt.hr) i SCCA – Ljubljana, a program će okupiti praktičare i praktičarke, stručnjakinje i stručnjake čiji rad nadilazi prepreke i promiče pristupačnost u kulturi.

Program uključuje dva međusobno isprepletena tematska pristupa. Prvi istražuje kreativne i umjetničke poglede na pristupačnost.

Saša Asentić, izvedbeni umjetnik, kulturni radnik i osnivač organizacije Per.Art (Novi Sad), pružit će uvid u istraživački projekt kojim kritički reinterpretira povijest plesa kroz prizmu invaliditeta, koristeći sjećanje i rekonstrukciju kao metode otpora. Nataša Antulov, Nataša Bačić i Mila Čuljak, koordinatorice projekta Peti ansambl (Rijeka), predstavit će dugoročni umjetnički angažman ansambla među mladima s invaliditetom i govoriti o tome kako inkluzivno kazalište može transformirati kulturne institucije i smanjiti društvene nejednakosti.

Drugi tematski pristup nudi praktične, ‘know-how’ perspektive o pristupačnosti. Saša Lesjak, vodeća slovenska stručnjakinja za Easy Read (lako razumljive materijale) s Instituta RISA (Slovenj Gradec), prikazat će njihove primjene u umjetnosti i kulturi, fokusirajući se na to kako učiniti kompleksne kulturne sadržaje dostupnima osobama s različitim poteškoćama i svima koji imaju koristi od jednostavnije komunikacije. Maja Ogrizović, voditeljica projekata Film svima i Kultura svima (Rijeka), govorit će o važnosti promicanja inkluzivnih praksi i dostupnosti umjetnosti i kulture, kao i o praktičnoj strani prilagodbe različitih vrsta kulturnog sadržaja potrebama osoba s invaliditetom.

Program je besplatan. Održat će se na engleskom jeziku putem platforme Zoom, uz titlove na engleskom jeziku.

U četvrtak su na rasporedu Nataša Antulov, Nataša Bačić & Mila Čuljak: Potencijali inkluzivnog kazališta: iskustvo Petog ansambla. Početak je u18 sati.

U 19 sati vas očekuje Film svima + Kultura svima – inkluzivne kulturne prakse. Sve, za svakoga Maje Ogrizović.

U petak, s početkom u 18 sati na rasporedu je Estetika pristupačnosti i politike sjećanja Saše Asentić, a u 19 sati Informacije za sve – Kultura za sve Saše Lesjak.

Program podržavaju Grad Zagreb (Ured za kulturu i civilno društvo), Zaklada Kultura Nova za civilno društvo te Grad Ljubljana (Odjel za kulturu).

Nastavi čitati

Civilno društvo

Humanitarna akcija ‘Djeca za djecu’ za Udrugu Srce

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje plakat za humanitarnu akciju pod nazivom "Djeca za djecu". Na plakatu su navedeni različiti događaji i aktivnosti koji će se održati u sklopu akcije, uključujući humanitarni turnir, štandove s božićnim ukrasima i humanitarnom lutrijom, kviz te aukciju dresova. Sva prikupljena sredstva bit će donirana udruzi "Srce" koja pomaže osobama s cerebralnom paralizom. Plakat također sadrži logotipe brojnih sponzora i partnera koji podržavaju ovu akciju. Tekst na plakatu: HUMANITARNA AKCIJA DJECA ZA DJECU HUMANITARNI TURNIR: dvorana OŠ Visoka, 07.12.2024. ŠTANDOVI S BOŽIĆNIM UKRASIMA I HUMANITARNOM LUTRIJOM: Joker 16.12.2024.-18.12.2024. (pored Müllera) City Center One 18.12.2024.-22.12.2024. (prizemlje) THE SHOWTIME KVIZ: Plan B Pub, 11.01.2025. AUKCIJA DRESOVA: krajem 12./početkom 1. mjeseca Sva prikupljena sredstva donirati će se UDRUGA SRCE UDRUGA OSOBA SA CEREBRALNOM PARALIZOM Donirati možete i Vi na broj računa: HR98 2407 0001 3000 5223 5
Foto: Udruga Srce Split

Uključivanje studenata u ovakve, nadasve, plemenite aktivnost ne samo da pomaže potrebitima, već ih i educira o važnosti društvene odgovornosti te ih potiče na aktivno sudjelovanje u zajednici i promoviranje volonterstva kako bi se osvijestila važnost solidarnosti i zajedništva

Humanost kao  ljubav i nesebičnost,  humanost  kao sreća i ispunjenost.

Humanost je nešto na što vas i ove godine poziva tim od 17 studenata Ekonomskog fakulteta u Splitu koji pod vodstvom profesorice Smiljane Pivčević organizira humanitarnu akciju ‘Djeca za djecu’.

Istoimena humanitarna akcija organizira se već 11. put, a traje od 1. prosinca 2024. do 15. siječnja 2025. te je posvećena Udruzi Srce Split, udruzi osoba s cerebralnom paralizom.

Uključivanje studenata u ovakve, nadasve, plemenite aktivnost ne samo da pomaže potrebitima, već ih i educira o važnosti društvene odgovornosti te ih potiče na aktivno sudjelovanje u zajednici i promoviranje volonterstva kako bi se osvijestila važnost solidarnosti i zajedništva.

Humanitarna akcija ‘Djeca za djecu’ donosi za svakoga ponešto zanimljivo, a prvi na redu od planiranih događaja bio je upravo turnir u nogometu i košarke. Održan je ove subote, 7. prosinca 2024. u dvorani OŠ Visoka.

Pripremili su i prodajnu izložbu božićnih ukrasa koje su već vrijedno započela izrađivati djeca iz vrtića i osnovnih škola u SDŽ. Štandove s ukrasima možete pronaći u trgovačkom centru Joker od 16. do 18. prosinca te u trgovačkom centru City Center One od 18. do 22. prosinca.

Ako želite iskušati svoju sreću, na štandovima možete sudjelovati i u humanitarnoj lutriji te osvojiti vrijedne nagrade poput večera, ulaznica za različite zabavne sadržaje, tretmana ljepote i mnogih drugih. 

Krajem godine na redu je aukcija dresova sportaša, a na vama ostaje da otkrijete kojih. Nakon Nove godine krenite ponavljati gradivo za The Showtime kviz koji će se održati u Plan B Pubu s početkom u 18 sati.

Pratite sve novosti putem službenih kanala, Instagrama i Facebooka pod nazivom ‘Djeca za djecu – humanitarna akcija’  kao i aktivnosti Udruge Srce putem njihove web stranice, Facebooka i Instagrama.

Podršku uvijek možete iskazati i donacijom novčanih sredstava na broj računa HR9824070001300052235.

‘Zahvaljujemo svima koji su nam dosada iskazali podršku i svima koji će tek postati dio ove priče!’ – poručuju studenti.

Ne propustite biti dio priče o malim srcima koja stvaraju velike promjene.

Nastavi čitati

Civilno društvo

Zaklada Solidarna održala online ‘Doručak s novinarima’

Objavljeno

/

Slika prikazuje online konferenciju i ljude s upaljenim kamerama. Prostor iz kojeg se prati konferencija i laptop je u krupnom planu, dok su slike ljudi umanjene i daleko.
Foto: Vern

Projekti koje su udruge predstavljale, a novinari slušali, mogle su postati teme za izvještavanje zainteresiranim medijima

Poslušaj članak

Zaklada Solidarna 28. i 29. studenog organizirala je online sastanak s novinarima koji rade na nekim od društveno korisnih projekata.

Cilj ovog online meetinga bio je da se odazvani novinari povežu i lakše ostvare možebitnu suradnju s prisutnim udrugama. S druge strane, projekti koje su udruge predstavljale, a novinari slušali, mogle su postati teme za izvještavanje zainteresiranim medijima.

Na ovom online ‘doručku s novinarima’ u dva zanimljiva dana moglo se čuti više o pojedinostima nekih od aktualnih projekata koje provode udruge koje su bile prisutne.

Prvi je svoj projekt predstavila Udruga CZMOS, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava iz Osijeka koja kroz projektne aktivnosti pokušava utjecati na zakon o obveznom sudjelovanju korisnika zajamčene minimalne naknade u radu za opće dobro bez naknade. Udruga CZMOS smatra tu mjeru diskriminatornom i protustavnom. Stoga ističu kako će istražiti na koji se način mjera provodi u praksi i koje međunarodne dokumente krši. Na temelju prikupljenih podataka, kažu, sastavit će dokument vlastima s obrazloženjem problema i preporukama za ispravak mjere.

Cilj ovog projekta je utjecati na Zakon o socijalnoj skrbi, povećati svijest o siromaštvu i osnažiti korisnike da potraže pravni savjet. Također, iz udruge žele upozoriti donositelje odluka na pravne deficite mjere te ih potaknuti na unapređenje socijalnih politika.

Između ostalih svoje su projekte predstavili i Udruga Institut Pula koja če kroz projektne aktivnoti pokušati riješiti problem nedostatka podrške beskučnicima u Zagrebu, Puli, Poreču, ali i cijeloj Hrvatskoj. Kroz projekt pokušavaju naglasiti problem smještajnih kapaciteta za beskućnike, kao i problem potrebe ovisnosti o rješenjima civilnog društva.

Iz udruge se nadaju da će ovaj projekt donijeti povećanje opsega i kvalitete podrške, s minimalno 40 korisnika koji će primiti direktnu pomoć. Također, kroz projekt će se promovirati svijest o pravima beskućnika kroz medijske objave i društvene mreže, te organizirati javne događaje.

U petak je novinare dočekalo još gorućih tema koje bi trebale biti više zastupljene u medijskom prostoru.

Predstavnica Nacionalnog saveza udruga za mentalno zdravlje (SUMEZ) govorila je o tome da se priča o zaštiti mentalnog zdravlja na europskoj razini. Naglasila je kako se u Europskom parlamentu jako puno razgovara o ovoj temi te kako su europska rješenja za podizanje mentalnog zdravlja univerzalnost, solidarnost i dostupnost visoke kvalitete zdravstvene zaštite.

Upravo zbog toga SUMEZ će pokrenuti kampanju ‘Naši glasovi’ kako bi kako bi osvijestio javnost i potaknuo dijalog s političarima tijekom izbora za Europski parlament. Cilj je smanjiti stigmu i uključiti osobe s mentalnim teškoćama u donošenje odluka. Inicijativa nastoji povezati dionike i političare s osobama s teškoćama, kako bi se unaprijedile politike mentalnog zdravlja na nacionalnoj i EU razini. Prevencija i skrb o mentalnom zdravlju trebaju postati nacionalni prioritet tvrde iz SUMEZ-a.

Još jedan od hvale vrijednih projekta je projekt Zaklade Kultura nova pod nazivom ‘Romski teatar’. Cilj ovog projekta je smanjiti diskriminaciju romske manjine u Hrvatskoj i promijeniti stavove većinskog stanovništva kroz integraciju mladih Roma u obrazovanje i zajednicu.

Projekt uključuje kampanju podizanja svijesti u sjevernoj Hrvatskoj o položaju Roma putem inkluzivnih kazališnih aktivnosti. Planirane aktivnosti uključuju online istraživanje predrasuda, kampanju na društvenim mrežama, te stvaranje predstave ‘Teatra R’ koju će izvoditi Romi.

Na ovom online meetingu obrađena je i tema medijske diskriminacije prema LGBTQ+ zajednici kroz medije. Tu temu, kao i svoju akciju pod nazivom  ‘Akcija DiskrimiNacija’ predstavila je članica Centra za građanske inicijative.

Kroz svoju akciju Centar za građanske inicijative diže glas i bori se protiv homofobije u Hrvatskom medijskom prostoru. Iz centra tvrde da se kroz medije ugrožavaju prava i sigurnost LGBTIQ+ osoba u Hrvatskoj.

Projekt ‘Akcija DiskrimiNacija’ obuhvaća pravne, komunikacijske i zagovaračke aktivnosti s ciljem suzbijanja diskriminatornog medijskog izvještavanja. Kroz projektne aktivnosti iz Centra planiraju pripremu pravne argumentacije koja će pokazati kršenja zakona na nacionalnoj i EU razini. Isto tako, organizatori akcije rade na organizaciji sastanaka s ključnim institucijama te anketiranje LGBTIQ+ osoba radi prikupljanja njihovih iskustava.

Kroz zagovaračku kampanju, akcija će tražiti sankcioniranje neprimjerenog izvještavanja i promicanje regulatornih promjena. Ova inicijativa nastoji stvoriti sigurnije društvo za LGBTIQ+ zajednicu, smanjujući diskriminaciju i povećavajući odgovornost medija.

Ove, ali i niz drugih važnih tema obrađene su na online ‘Doručku s novinarima’, a sve s ciljem da se glas onih najugroženijih među nama čuje u hrvatskom medijskom prostoru.

Nastavi čitati

U trendu