Poveži se s nama

Civilno društvo

Vukovarsko-srijemska županija financirat će terapijsko jahanje

Objavljeno

/

Na fotografiji je osoba koja jaše konja. Osoba nosi crnu kacigu, prugastu majicu i traperice, dok konj ima smeđu dlaku i opremljen je sedlom i uzdama. Oni su na otvorenom, okruženi bujnim zelenilom i drvećem pod vedrim nebom, što ukazuje na ugodne vremenske uvjete. Na slici nema prepoznatljivog teksta ili logotipa.
Foto: Pixabay

Dobrobiti terapijskog jahanja svijesni su u Vukovarsko-srijemskoj županiji pa su objavili javni natječaj za sufinanciranje/financiranje projekata i programa koje provode udruge za terapijsko jahanje u županiji za 2024. godinu

Terapijsko jahanje pomaže u jačanju tonusa mišića, empatije, samopouzdanja i bolje usmjerenosti te pospješuje ravnotežu, koordinaciju, senzoričku integraciju, reflekse i disanje. Dok osoba sjedi na konju koji hoda, zdjelica se giba i radi pokrete koje bi radila u normalnom hodu. Zbog kretanja konjskih leđa u tri dimenzije, jahač pasivno, ali i aktivno reagira na te kretnje, pri čemu doživljava pokrete u zdjelici i njezinim mišićima.

Dobrobiti terapijskog jahanja svijesni su i u Vukovarsko-srijemskoj županiji pa su objavili javni natječaj za sufinanciranje/financiranje projekata i programa koje provode udruge za terapijsko jahanje u županiji za 2024. godinu.

Pozivaju udruge za terapijsko jahanje koje djeluju na području županije čija temeljna svrha nije stjecanje dobiti, da prijave svoje projekte i programe koje se temelje na potrebama zajednice, a prema načelima djelovanja za opće dobro.

Udruge mogu prijaviti projekt/program za sljedeća programska područja djelovanja, a ona su rad s djecom s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom, profesionalno izvođenje terapijskog jahanja kroz rehabilitaciju i rekreaciju za djecu i osobe s invaliditetom i promicanje psihofizičkog zdravlja osoba s invaliditetom te njihova socijalizacija.

Najmanji iznos financijskih sredstava koji se može prijaviti i ugovoriti po pojedinom projektu/programu je 1000 eura, a najveći iznos po pojedinom projektu/programu je 5000 eura. Prijavitelj projekta ima obvezu namjenskog korištenja sredstava, a županija ima pravo izvršiti kontrolu namjenskog korištenja sredstava.

Udruga može prijaviti i ugovoriti samo jedan projekt/program u okviru ovog natječaja, na razdoblje provedbe do 31. prosinca 2024. godine. Ista udruga može biti partner na više projekata ili programa unutar prioritetnih područja natječaja. Prijavitelj može djelovati u partnerstvu sukladno uvjetima prihvatljivosti koji vrijede za partnere.

Rok za podnošenje prijedloga projekata/programa je 5. lipnja 2024. godine, a sva pitanja vezana za ovaj javni natječaj mogu se postaviti isključivo elektroničkim putem najkasnije do 29. svibnja 2024. godine, slanjem upita na adresu elektroničke pošte andrijana.dujmic@vusz.hr i sanja.slavic@vusz.hr.

Više o uvjetima natječaja doznajte ovdje.

Civilno društvo

AKCIJA ZA BRAČKE PUPOLJKE I euro jedan djeci s teškoćama je vrijedan

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje šalicu kave na drvenom stolu u unutrašnjosti kafića. Ambijent je topao s mekim osvjetljenjem koje dolazi od više izvora, uključujući viseće lampe i zidne svjetiljke. U pozadini se naziru konture namještaja i umjetničkih djela na zidovima, što stvara ugodnu i opuštajuću atmosferu. Ova slika može biti zanimljiva zbog svoje estetike i atmosfere koja može evocirati osjećaj mira ili inspirirati za druženje uz kavu.
Foto: Pixabay

Na dan akcije brački ugostitelji se odreknu svojih napojnica u korist djece iz Udruge Brački pupoljci i tako je ove godine prikupljeno 30.333,64 eura

Crveni križ Brač je u petak 23. kolovoza, organizirao 12. humanitarnu akciju ‘I euro jedan djeci je vrijedan’ koja za cilj ima prikupljanje novčanih sredstava za pomoć pri radu Udruzi’ Brački pupoljci’.

Ovogodišnja akcija bila je posvećena  uspomeni na Marinu Biluš, prerano preminulu novinarku koja je tijekom života nesebično podržavala rad ‘Bračkih pupoljaka’. Biluš je bila glasna zagovornica prava djece s teškoćama u razvoju.

Kontinuirano je podizala svijest o njihovim potrebama i ukazivala na nepravde s kojima se susreću. U znak sjećanja na nju, u svim ugostiteljskim objektima uključenim u akciju bile su izložene unikatne staklene posudice za prikupljanje napojnica koje su izradila djeca iz udruge.

Na dan akcije, brački ugostitelji se odreknu svojih napojnica u korist djece iz udruge i tako je ove godine prikupljeno 30.333,64 eura.

U dosadašnjih 12 godina akcije, koja se ranije zvala ‘Svaka kuna se računa’, prikupljeno je impresivnih 140.013,35 eura koji su djeci s teškoćama omogućili preko 7.000 sati terapija.

– Kad završe humanitarne akcije posvećene djeci, roditelji okupljeni u Udruzi Brački pupoljci svaki put ostanu zatečeni saznanjem koliko srce imaju ljudi na otoku Braču, koliko su spremni nesebično dati i pomoći, koliki su u svojim ugostiteljskim objektima i općinama promotori potreba najranjivijih u društvu – kaže Mirjana Nižetić, predsjednica Udruge Brački pupoljci.

Članovi Bračkih pupoljaka zahvalni su Crvenom križu Brač, bračkim ugostiteljima, ugostiteljskim radnicima, te gostima koji su donirali novce.

– Velika je to svota koja će osigurati puno terapija i aktivnosti nasišm malenima, ali saznanje da nismo sami, da ste tu za nas, nama je najvrednije na svijetu – ističe predsjednica Udruge Brački pupoljci.

Udruga Brački pupoljci’ jedina je institucija na Braču koja nudi socijalne usluge školskoj djeci i mladima s teškoćama u razvoju i po završetku njihovog formalnog obrazovanja.

Nastoje pružati podršku obiteljima putem savjetovanja i razmjene iskustava, dok su njihovim članovima dostupne besplatne usluge logopeda, defektologa, fizioterapeuta, senzornog terapeuta, ortopedagoga, ali i izvanškolske aktivnosti i radionice.

Brački pupoljci broje 93 korisnika iz svih općina na otoku, različitih dobi i poteškoća, a zahvaljujući akcijama poput ove omogućen im je ostanak na Braču, s njihovim obiteljima, uz adekvatnu podršku, edukaciju i terapije.

Anita Blažinović

Nastavi čitati

Civilno društvo

ZAŠTITA OSI U ČAKOVCU Provedena preventivna akcija ‘Ne budite označeni’

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje dvoje policajaca koji stoje pored policijskog vozila. Na vozilu je vidljiva oznaka pristupačnosti za osobe s invaliditetom. Policajci su u uniformi, a lica su im zamagljena kako bi se zaštitio njihov identitet. Zanimljivost ili relevantnost ove fotografije može biti povezana s prisutnošću policijskih službenika na javnom mjestu te činjenicom da je vozilo parkirano na mjestu predviđenom za osobe s invaliditetom, što može ukazivati na temu pridržavanja propisa i zakona od strane organa reda.
Foto: PU Međimurska

Cilj provođenja ovakvih i sličnih preventivnih akcija je zaštita osoba s invaliditetom te podizanje razine tolerancije, kao i poštivanja jednog od temeljnih ljudskih prava, prava na kretanje

Ovog utorka, 27. kolovoza, u suradnji s predstavnicima Društva osoba s tjelesnim invaliditetom Međimurske županije na području Čakovca provedena je preventivna akcija ‘Ne budite označeni’.

Cilj provođenja ovakvih i sličnih preventivnih akcija je zaštita osoba s invaliditetom te podizanje razine tolerancije, kao i poštivanja jednog od temeljnih ljudskih prava, prava na kretanje.

Tijekom akcije vozačima je skrenuta pozornost da osim što čine prekršaj zauzimanjem parkirališnih mjesta rezerviranih za vozila osoba s invaliditetom, ograničavaju i njihovu mobilnost te im time otežavaju zadovoljavanje svakodnevnih potreba.

Parkirališna mjesta za osobe s invaliditetom su obično šira od standardnih parkirališnih mjesta kako bi se osigurao prostor za ulazak i izlazak iz vozila, uključujući korištenje invalidskih kolica ili drugih pomagala.

Mjesta za osobe s invaliditetom često se nalaze u neposrednoj blizini ulaza u zgrade, kako bi se osobama s invaliditetom omogućio lakši pristup objektima, ali pojedinci nikako da shvate.

Prilikom obilaska većih parkirališta na području Čakovca policijski službenici i predstavnici Društva osoba s tjelesnim invaliditetom koristili su prigodne edukativne letke ‘Ne budite označeni’ i ‘Zaustavljanje i parkiranje kad i kako?’, koje su dijelili građanima.

Važno je napomenuti kako je sredinom studenoga prošle godine (2023.) stupio na snagu Zakon o povlasticama u prometu (NN 133/23) kojim su regulirana prava osoba s invaliditetom u području mobilnosti, između ostalog način i uvjeti  izdavanja Europske parkirališna karta za osobe s invaliditetom. Stupanjem na snagu Zakona o povlasticama u prometu prestaju važiti odredbe čl. 40. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

Anita Blažinović

Nastavi čitati

Civilno društvo

INKLUZIVNI ALTERNATOR Tri godine projekta Filmom do senzibilizacije

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazana grupa učenika okupljenih oko stola u knjižnici ili učionici. U pozadini se vide police s knjigama. Učenici su usredotočeni na različite aktivnosti: neki gledaju u ekran računala, drugi čitaju papire, a jedan učenik drži list papira koji pokazuje ostalima. Fotografija prikazuje suradničko učenje i angažman učenika u obrazovnom zadatku.
Foto: Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator

Cilj projekta Filmom do senzibilizacije je senzibilizirati učitelje, stručne suradnike i učenike osnovnih škola o mogućnostima i iskustvima osoba sa senzornim oštećenjima (slijepim i gluhim osobama) u filmskoj umjetnosti kroz posebno osmišljen edukativni program

Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator neprofitna je, nevladina inestranačka organizacija osnovana 2011. godine. Cilj osnivanja Alternatora je promicanje, razvitak i unaprjeđenje umjetnosti, stvaralaštva i jednakih mogućnosti za sve sudionike u stvaralaštvu i proizvodnji umjetnosti i izvedbenih djelatnosti te prava djece i inkluzije.

Udruga provodi programe i projekte kako bi utjecala na promjene u društvenom okruženju putem umjetničkih izvedbi, organizacije radionica i drugih javnih događanja namijenjenihsvim građanima, posebno uključujući djecu s teškoćama u razvoju.

Najpoznatiji projekt udruge je Festival prava djece, a jednako uspješan je i projekt Filmom do senzibilizacije koji se provodi u partnerstvu s osnovnim školama iz cijele Hrvatske od školske godine 2021./2022.

Cilj projekta Filmom do senzibilizacije je senzibilizirati učitelje, stručne suradnike i učenike osnovnih škola o mogućnostima i iskustvima osoba sa senzornim oštećenjima (slijepim i gluhim osobama) u filmskoj umjetnosti kroz posebno osmišljen edukativni program.

Edukativni program provodi se na tri razine. Prva razina je edukacija za učitelje i stručne suradnike osnovnih škola na kojoj se obrađuju teme identiteta i različitosti te se sudionike upoznaje s osnovnim pojmovima o osobama sa senzornim oštećenjima. Poseban naglasak u ovoj edukaciji stavljen je na razbijanje predrasuda i zabluda koje se često vežu uz funkcioniranje osoba s invaliditetom.

Osim toga, sudionici se upoznaju i s osnovnim načelima prilagodbe filmova putem titlova za gluhe i nagluhe osobe i audiodeskripcije za slijepe i slabovidne osobe. Edukacija za učitelje i stručne suradnike traje tri radna dana, provodi ju Alternatorov tim stručnjaka iz područja obrazovanja, socijalne skrbi i filmske umjetnosti.

Druga razina je edukacija učenika petih i šestih razreda koju provode učitelji i stručni suradnici osposobljeni i educirani kroz edukaciju koju su sami prošli u prvoj razini. Ova edukacija osmišljena je kroz tri iskustvene radionice, svaka u trajanju od 45 minuta, kroz koju učenici spoznaju kako gluhe i slijepe osobe doživljavaju, odnosno gledaju filmove.

Treća razina je edukacija članova školskih filmskih družina o prilagodbi filmova putem titlova za gluhe i nagluhe osobe i audiodeskripcije za slijepe i slabovidne osobe. Edukaciju provodi Alternatorov tim stručnjaka, a krajnji rezultat ove edukacije su prilagođeni filmovi čiji su autori učenici, odnosno članovi filmskih družina.

Do sada je u projektu Filmom do senzibilizacije sudjelovalo 12 osnovnih škola iz cijele Hrvatske, 34 učitelja i stručnih suradnika, 709 učenika i učenica petih i šestih razreda i 14 članova i članica školskih filmskih družina. Ukupno je prilagođeno 24 filma dječjih autora (filmovi su dostupni na Alternatorovom YouTube kanalu).

Tiskanjem revidiranog izdanja priručnika o prilagodbi audiovizualnog sadržaja za gluhe i slijepe osobe završio je projekt Filmom do senzibilizacije koji se provodio u školskoj godini 2023./2024., treću godinu za redom.

 Priručnik je prvenstveno namijenjen učenicima osnovnoškolske dobi, voditeljima i članovima filmskih družina, ali jednako tako i široj stručnoj zajednici kao i zainteresiranoj javnosti. Priručnik donosi osnovne pojmove o sljepoći i gluhoći i približava socijalne, kulturološke, jezične i komunikacijske parametre bitne za prilagodbu audiovizualnog sadržaja. U praktičnom dijelu detaljno se objašnjavaju načela prilagodbe audiovizualnog sadržaja putem audiodeskripcije za slijepe i slabovidne i putem titlova za gluhe i nagluhe osobe.

Ukoliko želite prelistati i pročitati priručnik, kontaktirajte udrugu na alternator@alternator.hr.

Projekt Filmom do senzibilizacije financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, a provodi se u partnerstvu s osnovnim školama u kojima aktivno djeluju filmske družine.

Anita Blažinović

Nastavi čitati

U trendu