Poveži se s nama

in MREŽA

VIŠNJA MAJSEC SOBOTA Lekcije iz povijesti, dio peti

Objavljeno

/

Danas se većini osoba s invaliditetom pruža potpora ‘putem subvencije plaće’. Ispada li da su ‘današnje osobe s invaliditetom manje učinkovite od onih prije’ ili su poticaji poljuljali kriterije? Poticajna neumjerenost je na djelu jer invaliditet ne znači uvijek smanjenu radnu učinkovitost

Prije mjeseca dana pisala sam kako je 1980. u DIOZ-u (sada URIHO) po prvi puta na prostorima bivše nam države u Pravilnik o radnim normama ugrađen institut tzv. dvojnih normi, za određivanje postotka nadoknađivanja nepostignutog radnog učinka (subvencije plaće) za osobe s invaliditetom (od 10% do 50% – ‘samo’, rekli bi danas).

Tijekom 1987. Služba za rehabilitaciju provela je prvo i za sada jedino istraživanje te vrste u nas pod nazivom ‘Rezultati šestomjesečnog praćenje radnog učinka i izostanaka s posla proizvodnih radnika Radne organizacije DIOZ’. Prezentirano je 1988. na savjetovanju ‘Društveno-ekonomski efekti razvoja profesionalne rehabilitacije, zapošljavanja invalida i zaštitnih organizacija’, na kojem sudionici bili iz svih dijelova ‘nekadašnje one’, a objavljeno i u podebelom Zborniku radova.

Evo samo najslikovitijeg dijela rezultata ovog istraživanja koji u današnjim relacijama djeluju začudno i poprilično nadrealno:

  • – 33% osoba s invaliditetom postizalo je radni učinak iznad 120%;
  • – radni učinak u rasponu od 95% do 120% postizalo je 44% osoba s invaliditetom;
  • – (samo) 41% osoba s intelektualnim teškoćama imalo je pravo na olakšicu norme (‘subvenciju plaće’) i to od 10% do 50% , jer ostatak su realizirali sami.

A danas se za većinu osoba s invaliditetom, bez obzira na vrstu i stupanj oštećenja, ‘utvrđuje potreba za potporom putem subvencije plaće’ (za osobe s intelektualnim oštećenjima gotovo u pravilu maksimalna). Ispada li tako da su ‘današnje osobe s invaliditetom manje učinkovite od onih prije’ ili su zapravo poticaji kriterije procjene ozbiljno poljuljali?! Neuravnotežena i nerazumna poticajna neumjerenost je na djelu jer invaliditet sam po sebi smanjenu radnu učinkovitost automatski ne znači.

I tako pjesma Lize Minnelli ‘Money, money’ nikad popularnija biva pa ‘kabarei poticajno novokomponirani’ k’o gljive posvuda niču, sve pod kapom velike ‘duševnosti’ i brige za osobe s invaliditetom.

Poznata latinska izreka ‘panem at circenses’ (doslovno ‘kruha i cirkusa’) u ovoj bi (ne)poticajnoj priči iz Lijepe naše zapravo ‘poticaja i cirkusa’ trebala glasiti.

in MREŽA

NOVI PROJEKT USTANOVE URIHO Restoran Sunce zadovoljit će i najzahtjevnije sladokusce

Objavljeno

/

Na fotografiji je pet osoba koje stoje u unutrašnjosti prostorije. Osobe su raspoređene u jedan red, a lica su im zamagljena kako bi se zaštitila njihova privatnost. Prostorija izgleda kao dio restorana ili kafića s vidljivim stolovima i stolicama, te dekorativnim elementima poput zidnih polica s biljkama i prozirnim zavjesama na prozoru.
Foto: Anita Blažinović

Svi ste dobro došli, a pogotovo zato što radimo unutar najveće zaštitne radionice koja zapošljava osobe s invaliditetom u Republici Hrvatskoj. Tako osiguravate njihova radna mjesta i svaki vaš dolazak doprinosi novom zapošljavanju osoba s invaliditetom i daje nam mogućnost da napredujemo, poručuje voditelj Restorana Sunce Adel Zuka

Prvi gableci za radnike i radnice ustanove URIHO, zaštitne radionice za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, pripremljeni su u Restoranu Sunce još u studenom prošle godine, a od ovog tjedna je restoran otvorio svoja vrata javnosti. To znači da u Aveniju Marina Držića 1 može svratiti svatko tko je gladan i sigurni smo da neće otići razočaran jer će po vrlo popularnoj cijeni dobiti gablec koji, garantiramo, neće moći pojesti.

Više o svemu doznali smo od voditelja Restorana Sunce Adela Zuke.

– Restoran je od početka ovog tjedna otvoren za javnost, krenuli smo intenzivno s promocijom na društvenim mrežama i spremni smo nahraniti građane. Svatko tko želi može doći u restoran i fino se najesti. Trenutno još nemamo dostave, a u dogledno vrijeme planiramo ići u pravcu suradnje s Glovom i Woltom i javila nam se jedna tvrtka za suradnju što ćemo svakako razmatrati kad uhodamo gablece u restoranu. Od studenog prošle godine kuhali smo samo za zaposlenike Ustanove URIHO – kaže nam Zuka i dodaje da se do sada radilo 30 do 50 obroka dnevno, a sada bi se, prema planu, pripravljalo oko 300 obroka dnevno.

Trenutno restoran ima pet zaposlenih, među njima je i jedna osoba s invaliditetom, a s obzirom na plan širenja poslovanja, bit će potrebno zaposliti još ljudi, što znači i nova radna mjesta upravo za osobe s invaliditetom. Kako doznajemo, već idući tjedan na razgovor dolazi osoba s invaliditetom.

Sad ide onaj, za građane i buduće goste, najbolji dio jer jedno jelo svakoga dana možete pojesti po cijeni od 4 i pol eura, dok ostala jela idu od 5 do 9 eura, što ovisi o složenosti jela i namirnicama. Ako imate školarca ili kupujete sebi gablec svaki dan, znate da se u pekari može potrošiti puno više novca nego što u Restoranu Sunce dođe kompletan gablec. URIHO-vcima je cilj da gost ode zadovoljan i sit, uz veliku porciju za malo novca.

– Svi ste dobro došli, a pogotovo zato što radimo unutar najveće zaštitne radionice koja zapošljava osobe s invaliditetom u Republici Hrvatskoj. Tako osiguravate njihova radna mjesta i svaki vaš dolazak doprinosi novom zapošljavanju osoba s invaliditetom i daje nam mogućnost da napredujemo – poručuje voditelj Restorana Sunce Adel Zuka.

Od stalne ponude jela izdvajamo file na žaru (pileći ili pureći), bečki odrezak, zagrebački odrezak, pileći ili pureći file u umaku od gljiva te razna jela s roštilja.

Kompletna a la carte ponuda dolazi s prilogom po želji; povrćem na maslacu, prženim krumpirićima, palentom, raznim sezonskim povrćem na žaru uz koje možete naručiti i salatu po želji.

Od vegetarijanske ponude tu su jednostavna bezmesna jela poput pohanog sira, odreska od povrća te tjestenine s četiri vrste sira. Riblji meni uključuje lignje, oslića, pastrvu ili pržene srdelice uz dodatak blitve s krumpirom, tartar umaka ili pomfrita.

Dnevnu ponudu gableca pratite na Facebook stranici Restorana Sunce.

Dođite i nećete požaliti. Garantiramo vašim nepcima potpuni užitak u ugodnom ambijentu uz ljubazno osoblje.

Anita Blažinović

Nastavi čitati

Osobe s invaliditetom

BJELOVARSKO-BILOGORSKA ŽUPANIJA Sufinanciranje autobusnih karata za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Foto: Pexels

Župan Marko Marušić potpisao je ugovor s tri autobusna prijevoznika koji na području BBŽ-a obavljaju javnu uslugu prijevoza putnika u cestovnom prometu

 Bjelovarsko-bilogorska županija (BBŽ) od ove školske godine uvodi sufinanciranje autobusnih karata djeci staroj do šest godina i pojedinim kategorijama osoba s invaliditetom.

Također, učenici srednjih škola i dalje će imati 80 posto popusta na mjesečne karte, a socijalno ugroženi učenici, učenici bez roditelja, učenici nezaposlenih hrvatskih branitelja, kao i učenici koji su djeca stradalnika Domovinskog rata imat će besplatne karte jer će BBŽ subvencionirati preostalih 20 posto troška.

Župan Marko Marušić potpisao je ugovor s tri autobusna prijevoznika koji na području BBŽ-a obavljaju javnu uslugu prijevoza putnika u cestovnom prometu, priopćili su u srijedu iz županije.

U sklopu javne usluge svi učenici srednjih škola već imaju popust od 80 posto, a učenicima spomenutih socijalnih kategorija županija će subvencionirati preostalih 20 posto, tako da će prijevoz za njih i ove godine biti besplatan.

– Novost je da ćemo odsad sufinancirati 60 posto cijene autobusne karte i pojedinim kategorijama osoba s invaliditetom te djeci do šest godina, tako da će korisnici plaćati samo 40 posto ukupne cijene jednosmjerne karte – najavio je Marušić.

Hina

Nastavi čitati

Civilno društvo

AKCIJA ZA BRAČKE PUPOLJKE I euro jedan djeci s teškoćama je vrijedan

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje šalicu kave na drvenom stolu u unutrašnjosti kafića. Ambijent je topao s mekim osvjetljenjem koje dolazi od više izvora, uključujući viseće lampe i zidne svjetiljke. U pozadini se naziru konture namještaja i umjetničkih djela na zidovima, što stvara ugodnu i opuštajuću atmosferu. Ova slika može biti zanimljiva zbog svoje estetike i atmosfere koja može evocirati osjećaj mira ili inspirirati za druženje uz kavu.
Foto: Pixabay

Na dan akcije brački ugostitelji se odreknu svojih napojnica u korist djece iz Udruge Brački pupoljci i tako je ove godine prikupljeno 30.333,64 eura

Crveni križ Brač je u petak 23. kolovoza, organizirao 12. humanitarnu akciju ‘I euro jedan djeci je vrijedan’ koja za cilj ima prikupljanje novčanih sredstava za pomoć pri radu Udruzi’ Brački pupoljci’.

Ovogodišnja akcija bila je posvećena  uspomeni na Marinu Biluš, prerano preminulu novinarku koja je tijekom života nesebično podržavala rad ‘Bračkih pupoljaka’. Biluš je bila glasna zagovornica prava djece s teškoćama u razvoju.

Kontinuirano je podizala svijest o njihovim potrebama i ukazivala na nepravde s kojima se susreću. U znak sjećanja na nju, u svim ugostiteljskim objektima uključenim u akciju bile su izložene unikatne staklene posudice za prikupljanje napojnica koje su izradila djeca iz udruge.

Na dan akcije, brački ugostitelji se odreknu svojih napojnica u korist djece iz udruge i tako je ove godine prikupljeno 30.333,64 eura.

U dosadašnjih 12 godina akcije, koja se ranije zvala ‘Svaka kuna se računa’, prikupljeno je impresivnih 140.013,35 eura koji su djeci s teškoćama omogućili preko 7.000 sati terapija.

– Kad završe humanitarne akcije posvećene djeci, roditelji okupljeni u Udruzi Brački pupoljci svaki put ostanu zatečeni saznanjem koliko srce imaju ljudi na otoku Braču, koliko su spremni nesebično dati i pomoći, koliki su u svojim ugostiteljskim objektima i općinama promotori potreba najranjivijih u društvu – kaže Mirjana Nižetić, predsjednica Udruge Brački pupoljci.

Članovi Bračkih pupoljaka zahvalni su Crvenom križu Brač, bračkim ugostiteljima, ugostiteljskim radnicima, te gostima koji su donirali novce.

– Velika je to svota koja će osigurati puno terapija i aktivnosti nasišm malenima, ali saznanje da nismo sami, da ste tu za nas, nama je najvrednije na svijetu – ističe predsjednica Udruge Brački pupoljci.

Udruga Brački pupoljci’ jedina je institucija na Braču koja nudi socijalne usluge školskoj djeci i mladima s teškoćama u razvoju i po završetku njihovog formalnog obrazovanja.

Nastoje pružati podršku obiteljima putem savjetovanja i razmjene iskustava, dok su njihovim članovima dostupne besplatne usluge logopeda, defektologa, fizioterapeuta, senzornog terapeuta, ortopedagoga, ali i izvanškolske aktivnosti i radionice.

Brački pupoljci broje 93 korisnika iz svih općina na otoku, različitih dobi i poteškoća, a zahvaljujući akcijama poput ove omogućen im je ostanak na Braču, s njihovim obiteljima, uz adekvatnu podršku, edukaciju i terapije.

Anita Blažinović

Nastavi čitati

U trendu